Wygraj Ligę. Statystyczna Prawda przed 37. kolejką ekstraklasy

Przed nami kolejka kończąca zmagania w wiosennej edycji Wygraj Ligę. Tym samym przedstawiamy wam po raz ostatni wskaźnik atrakcyjności zawodników. Obecne rozgrywki posłużyły do przetestowania modelu, który powróci w ulepszonej wersji już w rundzie jesiennej przyszłego sezonu!

Wygrać można nawet w ostatniej kolejce! Dołącz

Wskaźnik atrakcyjności zawodników składa się z oceny aktualnej formy piłkarzy oraz ryzyka meczowego.

 

Ryzyko meczowe

 

Ryzyko meczowe jest prognozą przeciętnej liczby punktów osiąganych przez zawodników ekstraklasowych klubów. W celu jego oszacowania należy obliczyć tzw. siłę zespołu, która zależy m.in. od średniej ilości punktów osiąganej przez zawodników danego zespołu oraz średniej ilości punktów zdobywanej przez piłkarzy drużyn rozgrywających swoje mecze z danym zespołem.

 

Średnia liczba punktów zawodników danego zespołu w domu i na wyjeździe

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Zawodnicy aż czterech drużyn w meczach na własnym boisku w wiosennej edycji Wygraj Ligę zdobywali średnio ponad cztery punkty . Zdecydowanym liderem okazali się piłkarze "Kolejorza" , którzy w każdym spotkaniu gwarantowali przeciętnie 4,9 pkt. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla graczy Legii oraz Piasta. Tuż za nimi uplasowała się gdańska Lechia, która do rundy wiosennej przystępowała z dolnych rejonów tabeli!

 

Na obcym stadionie najlepiej prezentowali się piłkarze Ruchu Chorzów , którzy nieznacznie wyprzedzili zawodników Cracovii oraz Lecha. Dwie pierwsze drużyny zaprezentowały się wyśmienicie w końcówce sezonu i zasłużenie okopują czołowe pozycje w grupie spadkowej. Lech natomiast w pierwszej fazie rozgrywek słabo radził sobie na wyjazdach. Jednak w drugiej połowie zmagań podopieczni Macieja Skorży przestali zwracać uwagę na miejsce rozgrywania spotkań i wręcz nokautowali kolejnych przeciwników.

 

Średnia liczba punktów zawodników rywali danego zespołu w domu i na wyjeździe

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Czym dokładnie jest średnia liczba punktów zawodników rywali danego zespołu? Najlepiej wyjaśnić ją na przykładzie Jagiellonii Białystok. Rywale zespołu prowadzonego obecnie przez Michała Probierza zdobywają w Białymstoku (pozycja dom) średnio 2,158 pkt. Natomiast poza Białymstokiem (pozycja wyjazd) przeciwnicy "Jagi" radzą sobie zdecydowanie lepiej i zdobywają średnio 3,655 pkt.

 

Piast Gliwice stwarza największe problemy swoim rywalom w meczach na własnym obiekcie! Rywale "Piastunek" w Gliwicach w rundzie wiosennej zdobywali średnio zaledwie 1,955 pkt. Tuż za śląskim zespołem uplasowały się Jagiellonia Białystok oraz Lech Poznań!

 

Kibice Piasta nie mogą być natomiast dumni z postawy swojego zespołu w spotkaniach wyjazdowych . Rywale gliwickiego zespołu w meczach na własnych obiektach zdobywają średnio 4,404 pkt na zawodnika! W omawianej klasyfikacji słabiej wypadają jedynie piłkarze z Bełchatowa, którzy dodatkowo są najgorsi pod względem punktów rywali w meczach na własnym obiekcie.

 

Lech Poznań zdeklasował resztę ligowej stawki w zestawieniu punktów, jakie rywale danej drużyny zdobywają w meczach na własnym stadionie. Zawodnicy "Kolejorza" pozwalali rywalom na zdobywanie zaledwie 2,269 pkt! Drugi w klasyfikacji Ruch Chorzów notował wynik gorszy niemal o 0,9 pkt.

 

Ryzyko meczowe (prognozowana ilość pkt danego zespołu) poza siłą zespołu musi uwzględniać także siłę rywali, z którymi dany klub rozgrywał swoje mecze (jeden zespół mógł mierzyć się z teoretycznie słabszymi drużynami, a drugi mógł za rywali mieć drużyny prezentujące najwyższą formę w wiosennych spotkaniach).

 

Uwzględnienie siły rywali pozwoliło stworzyć wskaźnik siły zespołu, który prezentuje się następująco:

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Lech dominuje także pod względem wskaźnika siły zespołów w meczach wyjazdowych (1,543) . Na drugim miejscu, ze sporą stratą do drużyny Macieja Skorży, znajduje się Cracovia (1,339). Natomiast najsłabiej w omawianej klasyfikacji radzą sobie zawodnicy Korony (0,720) oraz Wisły (0,766).

 

W meczach na własnym boisku najlepiej radzi sobie Legia (1,367), która nieznacznie wyprzedza "Kolejorza" (1,257). Drużyny walczące o mistrzostwo Polski w najbliższą niedzielę będą mogły jeszcze poprawić swoje dotychczasowe osiągnięcie! Na dnie omawianego zestawienia pozostanie natomiast GKS Bełchatów , który w najbliższej kolejce zmierzy się z Górnikiem Łęczna. Drużyny, które awansowały przed rokiem do ekstraklasy radzą sobie wręcz beznadziejnie na własnych obiektach!

 

Powyższy wskaźnik pozwala obliczyć prognozowaną liczbę punktów zespołów w najbliższej kolejce:

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Do powyższych prognoz trzeba podejść z dużym dystansem . Takie drużyny jak GKS Bełchatów czy Ruch Chorzów nie będą "gryźć trawy" w ostatniej kolejce. Zawodnicy większości drużyn myślą już zapewne o zbliżających się urlopach, a szkoleniowcy mogą postanowić posłać w bój dotychczasowych zmienników .

 

Faworytami są za to drużyny walczące o mistrzostwo. Legia i Lech powinny bez problemu roznieść swoich najbliższych rywali . Także Jagiellonia w dalszym ciągu będzie liczyć się w grze o drugie miejsce!

 

Aktualna forma zawodników

 

Przyjęto, że aktualna forma zależy od wyników osiąganych przez zawodników w pięciu ostatnich kolejkach. W celu jak najdokładniejszego oddania rzeczywistości pod uwagę zostały wzięte jedynie rezultaty graczy, którzy rozpoczynali mecze w wyjściowym składzie. Rezerwowi z reguły uzyskują gorsze wyniki i dlatego należy pominąć ich dorobek punktowy. Jak zbadać więc aktualną formę piłkarzy ekstraklasowych klubów? Najprostszą i najlepszą metodą jest średnia arytmetyczna wyników osiąganych w pięciu ostatnich kolejkach. Należy jednak pamiętać, że nie można na równi traktować zawodników regularnie występujących w pierwszym składzie, z tymi, którzy epizodycznie wskakują do wyjściowej jedenastki i od czasu do czasu notują satysfakcjonujący rezultat. Dlatego też dalszej analizie poddano jedynie piłkarzy, którzy w ostatnich pięciu kolejkach co najmniej trzykrotnie rozpoczynali spotkania w wyjściowym składzie swoich zespołów.

Aktualna forma zawodników przed 37. kolejką

 

W ostatniej kolejce na boisku nie zobaczymy dwóch czołowych bramkarzy pod względem formy! Zarówno Burić, jak i Pilarz zakończyli już sezon z powodu kontuzji . Tym samym największe nadzieje w Wygraj Ligę należy wiązać z Dusanem Kuciakiem , który utrzymuje równą, wysoką formę.

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Klasyfikacja obrońców została zdominowana przez zawodników Cracovii, Legii oraz Lecha Poznań . W najbliższej kolejce w składzie "Pasów" dojdzie do wielu zmian w wyjściowym zestawieniu i w Wygraj Ligę należy się skłaniać w kierunku zawodników z drużyn walczących o mistrzostwo Polski. Defensywa składająca się z Rzeźniczaka, Brozia, Kędziory oraz Arajuuriego może dostarczyć sporą liczbę punktów!

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

W pomocy rządzi i dzieli Szymon Pawłowski , który wyprzedził najlepszego strzelca ekstraklasy w obecnym sezonie! Skrzydłowy Lecha Poznań imponuje formą w pięciu ostatnich meczach i razem z Kasperem Hamalainenem może poprowadzić drużynę "Kolejorza" do mistrzowskiego tytułu!

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Końcówka sezonu przyniosła wysyp regularnie punktujących napastników . Najlepszą dyspozycję w ostatnich spotkaniach prezentował Patryk Tuszyński , którego Jagiellonia w dalszym ciągu ma szanse na zajęcie drugiego miejsca w tabeli. Ciekawie sytuacja wygląda w Bydgoszczy, gdzie tamtejszy Zawisza ma do dyspozycji dwóch efektywnie grających napastników. Od postawy Alvarinho i Barisicia w meczu z Ruchem może zależeć przyszłość Zawiszy w ekstraklasie!

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Wskaźnik atrakcyjności zawodników

 

Uwzględniając znormalizowane rezultaty (w przedziałach od 0 do 1) ryzyka meczowego oraz aktualnej formy zawodników (przy przypisaniu im odpowiednich wag) powstał wskaźnik atrakcyjności zawodników, który pokazuje prognozowaną efektywność piłkarzy w najbliższej kolejce w skali od 0 do 1.

 

Zawodnicy, których wskaźnik atrakcyjności waha się w przedziale od 0,7 do 1, są najlepszymi kandydatami do roli kapitana zespołu. Natomiast piłkarze, dla których wskaźnik przyjmuje wyniki ponad 0,5, zasługują na miejsce w pierwszym składzie.

 

Poniżej prezentujemy zestawienie najlepszych piłkarzy pod względem wskaźnika atrakcyjności na 32. kolejkę ekstraklasy. Informacje odnośnie do pozostałych zawodników możecie znaleźć na: https://www.facebook.com/fantasyexp .

 

Statystyczna Prawda przed 37. kolejką EkstraklasyStatystyczna Prawda przed 37. kolejką Ekstraklasy Wygraj Ligę

 

Dominacja zawodników Lecha i Legii jest niezwykle widoczna we wskaźniku atrakcyjności zawodników! Najatrakcyjniejszym zawodnikiem w 37. kolejce powinien być Szymon Pawłowski . Warto w swoim składzie znaleźć także miejsce dla takich zawodników jak Orlando Sa, Kasper Hamalainen, Patryk Tuszyński czy Robert Pich . Posiadanie w wyjściowej jedenastce kompletu zawodników z Poznania i Warszawy może być kluczowe do zakończenia wiosennej edycji z satysfakcjonującym wynikiem!

Mateusz Rynans prowadzi również stronę na Facebooku poświęconą Wygraj Ligę: Zobacz