Wygraj Ligę. Statystyczna Prawda przed 31. kolejką

Dobry wynik w grze Wygraj Ligę jest w głównej mierze zależny od szczęścia i efektywnego analizowania ekstraklasowych zdarzeń. Należy jednak pamiętać, że fortuna bywa często przewrotna i nie można opierać się wyłącznie na zwykłym farcie. Nieprzewidywalność ekstraklasy nie sprzyja utrzymaniu powtarzalności, która jest niezbędna do osiągnięcia końcowego sukcesu w grach typu fantasy. Wyciąganie daleko idących wniosków po jednej czy też dwóch ostatnich kolejkach nie pozwoli zmaksymalizować swoich szans na satysfakcjonujący rezultat. Należy przyjąć szerszą perspektywę i w tym celu powstał wskaźnik atrakcyjności zawodników.

Dołącz do Wygraj Ligę. W 31. koleje rusza Liga Sport.pl

Zastanawialiście się, jakie są szanse na zadowalający występ danego piłkarza w najbliższej kolejce? O końcowym dorobku punktowym zawodników decyduje mnóstwo czynników i nikt nie jest w stanie ze 100% pewnością przewidzieć przyszłości. Można natomiast prognozować przyszłe rezultaty, posiłkując się danymi statystycznymi. Każda następna kolejka ekstraklasy dostarcza dodatkowych danych o formie i sile zarówno całych zespołów, jak i poszczególnych piłkarzy. Na ich podstawie możliwe jest oszacowanie potencjalnych wyników. Należy jednak pamiętać, że w sporcie nie ma rzeczy niemożliwych i nawet Barcelona czy Real Madryt mogą przegrać z zespołem skazywanym na pożarcie. Dlatego też, zaprezentowane w artykule wyniki należy uznać jako ciekawostkę i pomoc przy podejmowaniu decyzji personalnych. Nie ma żadnej gwarancji, że zespoły w dniu spotkania będą prezentować się dokładnie tak samo jak w poprzednich tygodniach. Jednak im więcej danych wziętych pod uwagę, tym dokładniejsze są prognozy, dlatego też z pewną dozą prawdopodobieństwa można uznać poniższe wyniki za możliwe do osiągnięcia.

 

Wskaźnik atrakcyjności zawodników składa się z oceny aktualnej formy piłkarzy oraz ryzyka meczowego.

 

Ryzyko meczowe

 

Ryzyko meczowe jest prognozą przeciętnej liczby punktów osiąganych przez zawodników ekstraklasowych klubów. W celu jego oszacowania należy obliczyć tzw. siłę zespołu, która zależy m.in. od średniej ilości punktów osiąganej przez zawodników danego zespołu oraz średniej ilości punktów zdobywanej przez piłkarzy drużyn rozgrywających swoje mecze z danym zespołem.

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

Średniej liczby punktów zawodnika danego zespołu nie należy szeroko tłumaczyć. Wyniki uwzględniają podział na mecze w domu oraz na wyjeździe. Często się zdarza, że dany klub lepiej radzi sobie na własnym boisku. Potwierdzeniem powyższego stwierdzenia jest przykład Lechii Gdańsk, której zawodnicy średnio zdobywają niemal dwukrotnie więcej punktów w Gdańsku. Na wyjazdach najlepiej radzi sobie natomiast Zawisza Bydgoszcz.

 

Czym dokładnie jest średnia liczba punktów zawodników rywali danego zespołu? Najlepiej wyjaśnić ją na przykładzie Jagiellonii Białystok. Rywale zespołu prowadzonego obecnie przez Michała Probierza zdobywają w Białymstoku (pozycja dom) średnio 2,307 pkt. Natomiast poza Białymstokiem (pozycja wyjazd) radzą sobie zdecydowanie lepiej i zdobywają średnio 4,209 pkt.

 

Powyższe wyniki jasno wskazują, że najlepiej radzą sobie rywale GKS-u Bełchatów, którzy niezależnie od miejsca rozgrywania spotkania, notują średnio około 5,5 pkt.

Ryzyko meczowe (prognozowana ilość pkt danego zespołu) poza siłą zespołu musi uwzględniać także siłę rywali, z którymi dany klub rozgrywał swoje mecze (jeden zespół mógł mierzyć się z teoretycznie słabszymi drużynami, a drugi mógł za rywali mieć drużyny prezentujące najwyższą formę w wiosennych spotkaniach).

 

Uwzględnienie siły rywali pozwoliło stworzyć wskaźnik siły zespołu, który prezentuje się następująco :

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

Bazując na danych historycznych, największy odsetek punktów, w porównaniu z innymi drużynami w meczach na własnym stadionie, osiąga Legia Warszawa. Natomiast w meczach wyjazdowych w rundzie zasadniczej najlepiej radziła sobie Korona Kielce.

 

Poniższy wskaźnik pozwala obliczyć prognozowaną liczbę punktów zespołów w najbliższej kolejce :

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

Szacuje się, że w 31. kolejce ekstraklasy największą średnią zdobywanych punktów będą mogli się pochwalić piłkarze Cracovii. Faworytami swoich spotkań będą także drużyny Legii, Jagiellonii, Wisły, Pogoni, Korony, Piasta oraz Zawiszy Bydgoszcz .

Aktualna forma zawodników

 

Przyjęto, że aktualna forma zależy od wyników osiąganych przez zawodników w pięciu ostatnich kolejkach. W celu jak najdokładniejszego oddania rzeczywistości pod uwagę zostały wzięte jedynie rezultaty graczy, którzy rozpoczynali mecze w wyjściowym składzie. Rezerwowi z reguły uzyskują gorsze wyniki i dlatego należy pominąć ich dorobek punktowy. Jak zbadać więc aktualną formę piłkarzy ekstraklasowych klubów? Najprostszą i najlepszą metodą jest średnia arytmetyczna wyników osiąganych w pięciu ostatnich kolejkach. Należy jednak pamiętać, że nie można na równi traktować zawodników regularnie występujących w pierwszym składzie, z tymi, którzy epizodycznie wskakują do wyjściowej jedenastki i od czasu do czasu notują satysfakcjonujący rezultat. Dlatego też dalszej analizie poddano jedynie piłkarzy, którzy w ostatnich pięciu kolejkach co najmniej trzykrotnie rozpoczynali spotkania w wyjściowym składzie swoich zespołów.

 

Aktualna forma zawodników przed 31. kolejką :

 

W przypadku bramkarzy najlepszym rezultatem może pochwalić się Matus Putnocky. Golkiper Ruchu osiąga średnio 5,4 pkt w pięciu ostatnich ligowych spotkaniach. Obecnie prym w ekstraklasie wiodą bramkarze rodem ze Słowacji. Na drugim miejscu plasuje się bramkarz liderującej Legii Dusan Kuciak. Kolejne lokaty zajmują Polacy: Radosław Janukiewicz, Maciej Gostomski oraz Mariusz Pawełek.

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

W ostatnich kolejkach opłacało się stawiać na obrońców drużyn walczących o mistrzostwo Polski. Cztery czołowe miejsca w klasyfikacji defensorów zajmują piłkarze Lecha oraz Legii. W grupie "pościgowej" znajdują się natomiast zawodnicy, którzy są groźni także na połowie rywali i mieli udział w akcjach bramkowych swoich zespołów.

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

W środku pola najwięcej punktów w kwietniowej rywalizacji dostarczyli piłkarze na wskroś ofensywni. Fantastyczną formę zaprezentował Wilde Donald Guerrier, który notował średnio 7,75 pkt. Na wyróżnienie zasłużyli także pozostali piłkarze, którzy średnio zdobywali co najmniej 6 pkt: Robert Jeż, Kamil Wilczek, Luis Carlos oraz Bruno Nazario.

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

Wśród napastników niepodzielnie rządził i dzielił Łukasz Zwoliński (średnio 8,5 pkt). Należy jednak pamiętać, że dorobek napastnika Pogoni wynikał m.in. z kontuzji Marcina Robaka, który może powrócić do wyjściowego składu portowców już na najbliższe spotkanie z Lechią Gdańsk. Stworzy to szansę dla pozostałych snajperów, na zmniejszenie dystansu do lidera, który prezentuje najlepszą formę spośród wszystkich ekstraklasowych piłkarzy!

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

Wskaźnik atrakcyjności zawodników

 

Uwzględniając znormalizowane rezultaty (w przedziałach od 0 do 1) ryzyka meczowego oraz aktualnej formy zawodników (przy przypisaniu im odpowiednich wag) powstał wskaźnik atrakcyjności zawodników, który pokazuje prognozowaną efektywność piłkarzy w najbliższej kolejce w skali od 0 do 1.

 

Zawodnicy, których wskaźnik atrakcyjności waha się w przedziale od 0,7 do 1 są najlepszymi kandydatami do roli kapitana zespołu. Natomiast piłkarze, dla których wskaźnik przyjmuje wyniki ponad 0,5 zasługują na miejsce w pierwszym składzie.

 

Poniżej prezentujemy zestawienie najlepszych piłkarzy z każdej pozycji pod względem wskaźnika atrakcyjności na 31. kolejkę Ekstraklasy. Informacje odnośnie pozostałych zawodników możecie znaleźć na : https://www.facebook.com/fantasyexp

 

Bramkarze

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

Obrońcy

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

Pomocnicy

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

 

Napastnicy

 

Statystyczna PrawdaStatystyczna Prawda Wygraj Ligę

Mateusz Rynans to redaktor serwisu Zzapołowy.com , który przed każdą kolejką służy radą graczom Wygraj Ligę.

 

Prowadzi również stronę na Facebooku poświęconą Wygraj Ligę: Zobacz