Transfery. Kto wydał najwięcej? Ranking klubów

Letnie okno transferowe jest otwarte od ponad miesiąca. Niektóre kluby na nowych piłkarzy przeznaczyły już małe fortuny. W pierwszej dziesiątce zespołów, które wydały najwięcej, próżno szukać Barcelony, Interu czy AC Milanu.

Roma 37,5 mln euro

14. Milan  10 mln euro
El Shaarawy (Genoa) 10 mln

13. Inter  29 mln euro
R.Alvarez (Velez) 12 mln
Jonathan (Santos) 5 mln
Nagatomo (Cesena) 4,5 mln
Viviano (Bologna) 4,1 mln
Castaignos (Feyenoord) 3 mln

13. Barcelona 29 mln euro
A. Sanchez (Udinese) 26 mln
Kiko (Hercules Alicante) 3 mln
Barcelona zaczęła z przytupem - 26 mln euro za Sancheza (plus kolejnych 11 mln zmiennych, które klub w zależności od gry i wyników Chilijczyka zapłaci Udinese). Cały czas ważą się losy Cesca Fabregasa. Mówi się, że do podpisania umowy potrzeba już tylko kilku szczegółów. Fabregas ma kosztować ok. 35 mln euro.


11. Juventus 35,5 mln euro
Vucinic (Roma) 15 mln
Vidal (Bayer Leverkusen) 10,5 mln
Lichtsteiner (Lazio) 10 mln
Największym wzmocnieniem Juventusu ma być Mirko Vucinić z Romy. Czarnogórzec kosztował włodarzy Starej Damy 15 mln euro. Juventus miniony sezon zakończył na siódmym miejscu w tabeli, przez co nie bierze udziału w europejskich pucharach. Zespół z Turynu postanowił zatem działać aktywnie na rynku transferowym. Trenera Luigiego Del Neri
zastąpił Antonio Conte. Inne dwa transfery to pomocnik Arturo Vidal z Bayeru Leverkusen i obrońca reprezentacji Szwajcarii Stephan Lichtsteine, którego kupiono z Lazio.

***

10. Roma
Przyszli:
Bojan (Barcelona) 12 mln
Lamela (River Plate) 12 mln
Stekelenburg (Ajax) 9 mln
Angel (Sporting Gijon) 4,5 mln

Roma skończyła poprzednie rozgrywki na szóstym miejscu i zakwalifikowała się Ligi Europy. Miesiąc temu trenerem drużyny z Rzymu został Luis Enrique, były piłkarz Realu i FC Barcelony. Z nim do Rzymu zawitała ofensywa transferowa. Nowymi zawodnikami zostali: niemogący przebić się do pierwszego składu Barcelony Bojan Krkić, Erik Lamela, 19-letni pomocnik występujący dotychczas w River Plate i wicemistrz świata z reprezentacją Holandii Maarten Stekelenburg, który do Wiecznego Miasta przeniesie się z Amsterdamu.

Napoli 41,7 mln euro

Przyszli:

Inler (Udinese) 17,5 mln
Britos (Bologna) 9 mln
Dzemaili (Parma) 9 mln
Fernandez (Estudiantes) 3,3 mln
Rosati (Lecce) 2,9 mln

Napoli w tamtym sezonie dokonało rzeczy niezwykłej. Piłkarze z Neapolu zajęli w Serie A trzecie miejsce i po raz pierwszy od 21 lat zagrają w Lidze Mistrzów. Dwie dekady temu mieli Diego Maradonę, teraz gwiazdami są Edinson Cavani i Marek Hamsik. Aby zapewnić konkurencyjność w Europie, władze Napoli wydały w tym oknie ponad 40 mln euro. Najwięcej kosztował szwajcarski defensywny pomocnik Gokhan Inler z Udinese. Inne dwa spore transfery to urugwajski obrońca Bologni Miguel Britos i Blerim Dżemaili z Parmy (szwajcarski defensywny pomocnik urodzony w Albanii).

Bayern Monachium 43,3 mln euro

Przyszli:

Neuer (Schalke 04) 22 mln
Boateng (Manchester City) 13 mln
Rafinha (Genoa) 5,5 mln
Petersen (Cottbus) 2,8 mln

Podrażniony ostatnim sezonem Bayern nie oszczędzał. Sporto kontrowersji wśród kibiców z Monachium wzbudził transfer Manuela Neuera, najlepszego piłkarza w Bundeslidze, który przyszedł ze znienawidzonego Schalke. Obronę wzmocnił z kolei Jerome Boateng z Manchesteru City. W pierwszym meczu sezonu Bawarczycy na własnym stadionie nie dali rady Borussii Moenchengladbach, a jedynego gola w meczu zdobył Camargo w 62. minucie. Zawodnik wykorzystał nieporozumienie pomiędzy... Neurem i Boatengiem.

Chelsea 43,5 mln euro

Przyszli:

Courtois (Genk) 9 mln
Piazòn (San Paolo) 7,5mln
Oriol Romeu (Barcelona B) 5 mln
Romelu Lukaku (Anderlecht) 22 mln

Niegotowa na odzyskanie mistrzostwa wydaje się również Chelsea. Stawianie na londyńczyków opiera się na wierze w trenera André Villasa-Boasa, futbolowego syna Bobby'ego Robsona i José Mourinho oraz portfel właściciela klubu Romana Abramowicza. Portfel zaskakująco długo tego lata zamknięty. Po majowym zwolnieniu trenera Carlo Ancelottiego media przewidywały rewolucję, wpychały na Stamford Bridge wagon piłkarzy młodych, zdolnych i drogich, którzy z kupionymi zimą Davidem Luizem i Fernando Torresem stworzyliby zespół zdolny wygrać Premier League i Ligę Mistrzów. Gdy do szatni Chelsea wszedł Villas-Boas, informacje o transferach przycichły. W ostatnim tygodniu londyńczycy podpisali umowy z 20-letnim defensywnym pomocnikiem Barcelony Oriolem Romeu i dwa lata młodszym napastnikiem Anderlechtu Romelu Lukaku. Obaj za kilka lat mogą być gwiazdami, ale fani czekają na kogoś, kto gwiazdą może być już teraz. Hitem byłoby postawienie w środku pola Luki Modricia z Tottenhamu, ale ekipa z White Hart Lane gwiazdy chorwackiej gwiazdy puścić nie chce

Liverpool 49,2 mln euro

Przyszli:

Downing (Aston Villa) 22,8 mln
Henderson (Sunderland) 18 mln
Adam (Blackpool) 8,4 mln

Liverpool to rewelacja drugiej połowy poprzedniego sezonu. Od stycznia, gdy zespół przejął darzony przez kibiców boskim uwielbieniem Kenny Dalglish, więcej punktów od "The Reds" zdobyły tylko Chelsea i Manchester United. Latem drużynę wzmocniono. Latem drużynę wzmocniono. Przyszli: 27-letni skrzydłowy Aston Villi Stewart Downing i 21-letni pomocnik Sunderlandu Jordan Henderson. Na dniach ma zostać podana kwota za reprezentanta Hiszpanii U-21 Jose Enrique, który do Liverpoolu przyjedzie z Newcastle. Na Anfield pozbyto się piłkarzy, którzy nie podbili Anglii (Jovanović, Konchesky). Na pierwsze od 22 lat mistrzostwo może być za wcześnie, ale brak awansu do LM zostanie uznany za katastrofę.

Real Madryt 55 mln euro

Przyszli:

F.Coentrao (Benfica) 30 mln
Sahin (Borussia Dortmund) 10 mln
Varane (Lens) 10 mln
Callejon (Esp.Barcelona) 5 mln

Przed nowym sezonem Real rozegrał siedem meczów towarzyskich i wszystkie wygrał. Wielkimi krokami zbliża się dwumecz z Barceloną, którego stawką jest Superpuchar Hiszpanii (14 i 17 sierpnia). W tym sezonie Jose Mourinho chce wygrać wszystko. Portugalczyk w letnim oknie transferowym sięgnął tak naprawdę tylko po dwóch piłkarzy, którzy mogą wskoczyć do podstawowego składu - Nuriego Sahina z Borussii Dortmund i Fabio Coentrao z Benfiki - ten drugo kosztował 'Królewskich' aż 30 mln euro. Piłkarzem na przyszłość wydaje się być Raphael Varane z Lille - młody, zaledwie 18-letni obrońca. W zimie możemy się spodziewać informacji o tym, że do Madrytu przyleciał gwiazdor brazylijskiej piłki - Neymar.

Manchester United 57,3 mln euro

Przyszli:

De Gea (Atletico Madryt) 20 mln
Jones (Blackburn) 19,3 mln
Young (Aston Villa) 18 mln

Broniący tytułu Manchester United wydał latem blisko 60 mln euro, ale największego problemu nie rozwiązał. W poprzednim sezonie chwalono "Czerwone Diabły" za szeroką kadrę, ale wytykano brak kreatywnych piłkarzy w środku pola. Po zakończeniu kariery przez Paula Scholesa w pomocy MU zostali już niemal wyłącznie specjaliści od noszenia pianina (Fletcher, Park, Anderson, Carrick). Tym, który miałby na nim grać, jest Wesley Sneijder. Muzyka 27-letniego rozgrywającego doprowadziła Inter do zwycięstwa w Lidze Mistrzów, a reprezentację Holandii do finału mistrzostw świata. Nie fałszuje w duecie, gdy podaje napastnikom, i solo - we Włoszech wyrósł na jednego z najlepszych specjalistów od wykonywania rzutów wolnych na świecie. Na razie Inter sprzedać go nie chce, ale piłkarz przeprowadzki nie wyklucza. Do Manchesteru dołączyli za to dwaj piłkarze: Ashley Young z Aston Vilii i Phil Jones z Blackburn Rovers. Ten drugi do 19 letni nominalny obrońca, który od roku próbowany jest na pozycji defensywnego pomocnika. Za nich Manchester zapłacić prawie 40 mln euro. Ferguson bardzo chciał nowego bramkarza, który zapewniłby mu spokojne myśli po odejściu Edwina Van der Sara. Wydaje się, że mu się to udało, bo młody Hiszpan De Gea ma wszystko, by zostać najlepszym bramkarzem na świecie.

Malaga 58 mln euro

Przyszli:

Santi Cazorla (Villarreal) 21 mln
Toulalan (Lyon) 11 mln
Monreal (Osasuna) 6 mln
Isco (Valencia) 6 mln
Buonanotte (River Plate) 4,5 mln
Joaquin (Valencia) 4,2 mln
S.Sanchez (Sevilla) 2,8 mln
Joris Mathijsen (Hamburg) 2,5 mln

- To były wspaniałe lata, ale czas na zmiany. Piłka idzie cały czas naprzód, a w Maladze powstaje bardzo ciekawy projekt i chcę się na tym skupić - powiedział Cazorla na konferencji prasowej w siedzibie Villarreal. 26-latek to jeden z najbardziej utalentowanych hiszpańskich pomocników. To kolejny wielki transfer Malagi tego lata. W 2010 roku klub kupił szejk Al-Thani i zaczął wielką przebudowę. Tylko przed tym sezonem do Malagi przeszli: Martin Demichelis, Jeremy Toulalan, Joaquin, Nacho Monreal, Diego Buona, Jaris Mathijsen, Sergio Sanchez i Ruud van Nistelrooy.

Manchester City 69,25 mln euro

Przyszli:

Aguero (Atletico Madryt) 43 mln
Savic (Partizan) 12  mln
Clichy (Arsenal) 7,75  mln
Pantilimon (Timisoara) 6,5 mln

1 września 2008 roku, grupa Abu Dhabi United Group Investment and Development Limited przejęła Manchester City. Od tego czasu szejkowie wpompowali w klub setki milionów dolarów. W tym oknie transferowym ośmieleni pierwszymi od wielu lat sukcesami na krajowej arenie (Puchar Anglii), znów nie żałowali grosza. Manchester dokonał najbardziej jak na razie spektakularnego transferu i pozyskał z Atletico Madryt napastnika reprezentacji Argentyny Sergio Aguero. Kupił też też dwóch obrońców - dobrze radzącego sobie na angielskich boiskach Gaela Clichy'ego z Arsenalu i młodego Czarnogórca Stefana Savicia z Partizana. Listę zakupów uzupełnia 24-letni rumuński bramkarz Costel Pantilimon.

Paris Saint Germain 86 mln euro

Przyszli:

Pastore (Palermo) 43 mln
Gameiro (Lorient) 11 mln
Matuidi (St.Etienne) mln
Menez (Roma) 8 mln
Sissoko (Juventus) 7 mln
Sirigu (Palermo) 3,5 mln
Bisevac (Valenciennes) 3,5 mln

Finansowany od niedawna przez biznesmenów z Kataru PSG wydał latem ponad 80 mln euro na wzmocnienia. Ostatnim nabytkiem klubu jest 22-letni Javier Pastore z Palermo. Działacze paryskiego klubu nie ukrywają, że w nowym sezonie chcą walczyć o mistrzostwo Francji. W tym celu zatrudnili również nowego dyrektora sportowego - Leonardo (byłego trenera Interu Mediolan). PSG rozpoczęło sezon w fatalnym stylu. Na własnym boisku przegrało z niżej notowanym Lorient.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.