Bieniuk, Żewłakow, Warzycha... Kiedyś podpory swoich klubów, teraz pomagają im w innych rolach

Losy zawodników, którzy przeszli na piłkarską emeryturę, układają się różnie. Wielu z nich zostaje przy swoich klubach pełniąc w nich rozmaite role. Przykład z ostatnich tygodni to Jarosław Bieniuk, który po zakończeniu kariery został w Lechii Gdańsk pełnomocnikiem zarządu ds. sportowych. Takich osób jest w ekstraklasie więcej. Trojmiasto.sport.pl przedstawia ex-piłkarzy pracujących w swoich byłych klubach, w innych rolach niż trenerzy.
Od lewej: Dirk Willers - członek Zarządu Lechii, Maciej Bałaziński - przewodniczący Rady Nadzorczej, Adam Mandziara - prokurent Lechii oraz Jarosław Bieniuk Od lewej: Dirk Willers - członek Zarządu Lechii, Maciej Bałaziński - przewodniczący Rady Nadzorczej, Adam Mandziara - prokurent Lechii oraz Jarosław Bieniuk lechia.pl

Jarosław Bieniuk (Lechia Gdańsk)

Jest wychowankiem Ogniwa Sopot, ale piłki uczył się w Lechii, pod okiem jednego z najlepszych wychowawców młodzieży w Polsce Józefa Gładysza. Spędził w Gdańsku trzy lata, po czym na długie 14 lat wywędrował w świat. Co ciekawe grał w tym czasie w zaledwie trzech klubach (Amica Wronki, Antalyaspor, Widzew Łódź). Do Lechii wrócił przed sezonem 2012/13, a kilka miesięcy temu zakończył karierę. Niedawno został pełnomocnikiem zarządu ds. sportowych (na zdjęciu pierwszy z prawej).

Michał Żewłakow Michał Żewłakow Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Michał Żewłakow (Legia Warszawa)

Urodzony w Warszawie, ale do największego i najpopularniejszego klubu stolicy trafił dopiero u schyłku przygody z piłką. Występował w Legii przez dwa sezony, zdobył mistrzostwo i dwa Puchary Polski. Po zakończeniu kariery (2013 rok), został w klubie na stanowisku dyrektora skautingu.

Ruda Śląska. Sparing Slavia - Górnik Zabrze 0:5. Robert Warzycha Ruda Śląska. Sparing Slavia - Górnik Zabrze 0:5. Robert Warzycha Fot. Jan Kowalski / Agencja Wyborcza.pl

Robert Warzycha (Górnik Zabrze)

Były reprezentant Polski. Jako zawodnik występował w Górniku przez 3,5 roku, zdobył z nim mistrzostwo Polski. Potem kontynuował karierę piłkarską oraz trenerską za granicą (Anglia, Węgry, USA). W marcu tego roku, po wielu latach pracy w Columbus Crew, został szkoleniowcem Górnika. Nie posiada jednak europejskiej licencji UEFA Pro, dlatego w protokołach meczowych jako trener wpisywany był Józef Dankowski. Żeby uniknąć tej fikcji, od lipca Warzycha pełni oficjalnie funkcję dyrektora sportowego zabrskiego klubu.

Jacek Bednarz Jacek Bednarz fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl

Jacek Bednarz (Ruch Chorzów)

Jako piłkarz rozegrał w zespole Ruchu ponad 100 ligowych spotkań, poza tym występował m.in. w Legii Warszawa i Pogoni Szczecin. Zaliczył też pięć spotkań w reprezentacji Polski.

Po zakończeniu kariery Bednarz, który może pochwalić się dyplomem magistra prawa (tytuł ten zdobył jeszcze jako piłkarz), pracował w kilku klubach. W Legii był rzecznikiem prasowym i dyrektorem sportowym, w Wiśle Kraków pełnił funkcję dyrektora sportowego, wiceprezesa zarządu do spraw sportowych, a potem prezesa klubu. W sierpniu tego roku został odwołany z tego stanowiska, głównie ze względu na konflikt z kibicami "Białej Gwiazdy".

Teraz wrócił do Chorzowa, gdzie będzie członkiem zarządu Ruchu w randze wiceprezesa. Ma odpowiadać za finanse i organizację klubu.

Dariusz Adamczuk (Pogoń Szczecin)

Członek srebrnej drużyny z igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku, grał również w pierwszej reprezentacji. Wychowanek Pogoni Szczecin, gdzie zaczynał ligową karierę. W wieku 23 lat odszedł do Eintrachtu Frankfurt i został... piłkarskim obieżyświatem. Grał jeszcze w Szkocji (Dundee FC, Glasgow Rangers), Włoszech (Udinese), Portugalii (Belenenses) oraz Anglii (Wigan).

Po powrocie do Szczecina był współzałożycielem i zawodnikiem drużyny Pogoń Szczecin Nowa, która występował w B-klasie. Potem był m.in. wiceprezesem zarządu Pogoni Szczecin. Obecnie pełni funkcję prezesa Akademii Piłkarskiej Pogoni Szczecin.

Adam Musiał Adam Musiał Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl

Adam Musiał (Wisła Kraków)

Legenda Wisły. Występował w niej ponad 10 lat, rozegrał 227 meczów ligowych. Potem reprezentował m.in. barwy Arki Gdynia. Członek słynnej drużyny Kazimierza Górskiego, brązowy medalista mistrzostw świata 1974.

Po zakończeniu kariery przez kilka lat był cenionym szkoleniowcem, pracował m.in. w Wiśle, Lechii Gdańsk, GKS Katowice i Stali Stalowa Wola. W 1991 roku w plebiscycie "Piłki Nożnej" został nawet uznany trenerem roku.

Aktualnie jest kierownikiem stadionu Wisły przy ul. Reymonta, pracuje również przy klubowym centrum treningowym, niedawno otwartym w Myślenicach.

Cezary Kulesza Cezary Kulesza Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Wyborcza.pl

Cezary Kulesza (Jagiellonia Białystok)

Jako piłkarz wielkiej kariery nie zrobił, chociaż zaliczył w brawach Jagiellonii 18 meczów w ekstraklasie. Po rozstaniu z boiskiem zajął się biznesem, w latach 90. był m.in. współwłaścicielem studia nagrań muzycznych Green Star.

Ale o piłce nie zapomniał. W 2008 roku został doradcą ds. sportowych oraz prokurentem zarządu Jagiellonii, a później członkiem zarządu. W stycznia 2010 roku zastąpił Ireneusza Trąbińskiego na stanowisku prezesa zarządu białostockiego klubu i jest nim do dziś.

Zdzisław Kapka Zdzisław Kapka Fot. Jan Kowalski / Agencja Wyborcza.pl

Zdzisław Kapka (Wisła Kraków)

Wychowanek Wisły, przez kilkanaście lat rozegrał w jej barwach 327 ligowych meczów. Reprezentant Polski, podobnie jak Musiał członek drużyny Kazimierza Górskiego, która zajęła 3. miejsce na mistrzostwach świata w 1974 roku.

Po zakończeniu kariery pozostał w swoim macierzystym klubie i pełnił w nim wiele funkcji. Był menedżerem, wiceprezesem, pełnił obowiązki prezesa, a także doradcy zarządu ds. kontaktów z klubami. Obecnie jest szefem skautów Wisły, pod sobą ma m.in. innych byłych piłkarzy "Białej Gwiazdy" - Macieja Żurawskiego i Marcina Kuźbę.

Dariusz Gęsior Dariusz Gęsior Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl

Dariusz Gęsior (Ruch Chorzów)

Reprezentant kraju, kolejny srebrny medalista olimpijski z Barcelony z 1992 roku. Wychowanek Ruchu, przez wiele lat związany z "Niebieskimi" jako piłkarz. W 1989 roku zdobył z nim mistrzostwo Polski. Potem grał w innych polskich klubach (Widzew Łódź, Pogoń Szczecin, Amica Wronki, Wisła Płock, Dyskobolia Grodzisk), ale po latach wrócił do Chorzowa. Obecnie jest prezesem Akademii Piłkarskiej Ruchu.

Jakub Gackowski (z prawej) i dyrektor sportowy Zawiszy Łukasz Skrzyński Jakub Gackowski (z prawej) i dyrektor sportowy Zawiszy Łukasz Skrzyński wkszawisza.pl

Łukasz Skrzyński (Zawisza Bydgoszcz)

Wychowanek Wisły Kraków, potem grał m.in. w Cracovii, Polonii Warszawa, a na koniec przygody z piłką wylądował w Zawiszy Bydgoszcz. Występował w nim w latach 2011-14. Po zakończeniu kariery, dostał od szefa klubu Radosława Osucha propozycję objęcia nowo powstałego stanowiska dyrektora sportowego. Został nim w czerwcu 2014 roku (na zdjęciu z lewej).

Mirosław Mosór i Waldemar Fornalik Mirosław Mosór i Waldemar Fornalik GRZEGORZ CELEJEWSKI

Mirosław Mosór (Ruch Chorzów)

Solidny ligowy piłkarz, który przez niemal całą karierę związany był z Ruchem (tylko na sam koniec trafił na moment do Wawelu Kraków). Rozegrał w jego barwach niemal 170 meczów. Obecnie pełni w chorzowskim klubie funkcję wiceprezesa ds. sportowych (na zdjęciu z lewej, obok trener Ruchu Waldemar Fornalik).

Sławomir Wojciechowski (Lechia Gdańsk)

Wychowanek Lechii, do dziś pozostaje najmłodszym piłkarzem w historii klubu, który zagrał w oficjalnym meczu i strzelił gola. Kiedy debiutował na boiskach wówczas II ligi, miał 15 lat, 7 miesięcy i 23 dni. Pierwszą bramką zdobył tuż po ukończeniu 16. roku życia.

Pierwszy Polak w Bayernie Monachium (grał tam w sezonie 2000/01), po opuszczeniu Lechii występował  również m.in. w Zawiszy Bydgoszcz, GKS Katowice i szwajcarskim Aarau. Zaliczył też cztery mecze w reprezentacji Polski.

U schyłku kariery wrócił do Lechii na ponad trzy lata, ale jego ostatnim zespołem była Olimpia Grudziądz. Obecnie pełni w gdańskim klubie funkcję team menedżera.

Sławomir Nazaruk (Górnik Łęczna)

Przez wiele lat związany z Górnikiem jako piłkarz, w sumie - w dwóch ratach - grał w nim przez 14 sezonów! Występował w jego barwach zarówno w ekstraklasie, jak i III lidze (na zdjęciu w trakcie meczu oldbojów Górnika z "Orłami Engela"). W międzyczasie był zawodnikiem Śląska Wrocław, Wisły Płock oraz Widzewa Łódź. Po zakończeniu kariery (w 2011 roku) został w klubie, gdzie pełni funkcję kierownika I zespołu. W miarę potrzeb pomaga też w pracy trenerowi Jurijowi Szatałowowi (Nazaruk posiada trenerską licencję UEFA A)

Więcej o: