Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Karuzela trenerska w Lechii kręci się coraz szybciej. Dziewięciu szkoleniowców w trzy lata, pięciu w tym roku!

Jerzy Brzęczek jest już dziewiątym szkoleniowcem Lechii w przeciągu zaledwie trzech lat i piątym w ostatnich ośmiu miesiącach! W tym czasie w Gdańsku pracowali młodzi i starsi, Polacy i cudzoziemcy, żółtodzioby i prawdziwi wyjadacze. Trojmiasto.sport.pl przypomina trenerską sztafetę w Lechii.
Wakacje na Morawach. Karuzela w Znojmo Wakacje na Morawach. Karuzela w Znojmo Paweł Krysiak

Kiedy karuzela się zatrzyma?

Od kiedy Rafał Ulatowski zmienił pod koniec 2011 roku Tomasza Kafarskiego, średni czas utrzymywania się na trenerskim stołku Lechii wynosi dokładnie pięć miesięcy! Legendarny, nieżyjący już były prezes Atletico Madryt Jesus Gil, w ciągu 16 lat sprawowania władzy w klubie, zmieniał szkoleniowca aż 26 razy. W Lechii ewidentnie dążą do tego, żeby rekord ten spektakularnie pobić.

Tomasz Kafarski Tomasz Kafarski Fot. Dominik Werner / Agencja Gazeta

Tomasz Kafarski

Trenerem Lechii został w kwietniu 2009 roku i utrzymywał się na swoim stanowisku ponad 2,5 roku. Jak na polskie warunki rekordowo długo. W tym czasie miał bardzo dobre momenty, w pewnym okresie grą gdańskiego zespołu zachwycała się cała piłkarska Polska. Czar prysł po przenosinach zespołu na PGE Arenę (sezon 2011/12). Zespół fatalnie spisywał się w lidze, a czarę goryczy przelała porażka w Pucharze Polski z III-ligową Limanovią. Został zwolniony 8 listopada 2011 roku.

Czas pracy: 31 miesięcy. Bilans: 81 meczów - 27 zwycięstw, 23 remisy, 31 porażek

Rafał Ulatowski Rafał Ulatowski Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Rafał Ulatowski

Przemknął przez Gdańsk niczym meteoryt. Poprowadził zespół w czterech meczach i po zaledwie miesiącu dostał wypowiedzenie. Zatrudnienie Ulatowskiego w roli trenera Lechii i jego natychmiastowe zwolnienie, było jednym z bardziej niezrozumiałych ruchów w najnowszej historii klubu. Ale na pewno nie najdziwniejszym.

Czas pracy: miesiąc. Bilans: 4 mecze - jedno zwycięstwo, 3 porażki

Paweł Janas

Po radosnych "harcach" Kafarskiego oraz Ulatowskiego, zespół zadekował się w dolnych rejonach tabeli i trzeba było znaleźć trenera, który uratuje go przed spadkiem. Wybór padł na byłego selekcjonera reprezentacji Polski Pawła Janasa. Zaprawiony w bojach "Janosik" objął drużynę w połowie grudnia 2011 roku i wyznaczony cel - z niejakimi trudnościami - osiągnął. Po czym, kiedy dowiedział się, że klub wchodzi w tzw. okres przejściowy (czyli przekładając na język bardziej zrozumiały, "zaciskanie pasa"), pod koniec maja 2012 roku czmychnął z Gdańska.

Czas pracy: 5 miesięcy. Bilans: 13 meczów - 3 zwycięstwa, 5 remisów, 5 porażek

Bogusław Kaczmarek

Szkoleniowcem na ciężkie czasy został były asystent Leo Beenhakkera w reprezentacji Polski. Prawdziwy trenerski wędrowniczek, który jednak w sercu ma tylko jeden klub - właśnie Lechię. Wytrwał na stanowisku przez cały sezon 2012/13, co jak na gdańskie warunki jest wynikiem rewelacyjnym. W tym czasie próbował przywrócić zespołowi gdańską tożsamość, wprowadzał do gry miejscową młodzież, a także zatrudniał zagraniczne wynalazki za - jak sam mawiał - "wikt i opierunek". No i oczywiście karmił dziennikarzy niezliczoną ilością smacznych cytatów i bon motów.

Przy tym wszystkim zespół spisywał się całkiem nieźle i - biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności - zajął dobre 8. miejsce. Tym samym Kaczmarek wypełnił cel minimum postawiony przed sezonem, jednak działacze postanowili dokonać kolejnej zmiany.

Czas pracy: 12 miesięcy. Bilans: 30 meczów - 10 zwycięstw, 8 remisów, 12 porażek

Michał Probierz Michał Probierz fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta

Michał Probierz

Pracę w Lechii zaczął z wielkim przytupem, zespół pod jego wodzą został nawet na moment liderem ekstraklasy (był to pierwszy taki przypadek w historii klubu od 18 lat). To on na dobre wprowadził do zespołu i konsekwentnie stawiał na młodziutkiego Pawła Dawidowicza (obecnie Benfica Lizbona). Jednak z czasem gra zespołu, a także wyniki były coraz słabsze. Jego los został przesądzony w momencie zmian własnościowych w klubie. W styczniu 2014 roku Lechię opuścił zapatrzony w Probierza Andrzej Kuchar, natomiast nowi właściciele nie wierzyli w warsztat trenerski byłego szkoleniowca m.in. Arisu Saloniki. Kiedy pod koniec marca Lechia odpadła z Pucharu Polski Probierz został zwolniony.

Czas pracy: 10 miesięcy. Bilans: 27 meczów - 8 zwycięstw, 10 remisów, 9 porażek

Ricardo Moniz Ricardo Moniz Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Ricardo Moniz

Holender wyciągnięty niczym królik z kapelusza, odmienił grę Lechii jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Piłkarze z miejsca "kupili" jego metody treningowe i błyskawicznie złapali z nowym szkoleniowcem świetny kontakt. Zespół pod wodzą Moniza nieco szczęśliwie wszedł do grupy mistrzowskiej (który dobry trener nie potrzebuje odrobiny fartu?) i wywojował tam 4. miejsce - najlepsze od... 1958 roku! Potem jednak Holender dostał dobrą ofertę z 2. Bundesligi (TSV 1860 Monachium), a że współpraca z kierownictwem gdańskiego klubu układała się delikatnie mówiąc średnio, szybko wyjechał z Polski.

Czas pracy: 2 miesiące. Bilans: 10 meczów - 5 zwycięstw, 3 remisy, 2 porażki

Joaquim Machado Joaquim Machado ŁUKASZ GŁOWALA

Joaquim Machado

"No name" z Portugalii miał poskładać do kupy zespół, w którym w przerwie letniej dokonano w sumie niemal 40 transferów (20 piłkarzy przyszło, 19 odeszło). To zadanie zdecydowanie przerosło możliwości Machado, na dodatek jego specyficzne metody treningowe spowodowały, że zespół został bardzo słabo przygotowany do sezonu pod względem fizycznym. Początkowo broniły go wyniki, ale kiedy drużyna zaczęła tracić punkty, cierpliwość właścicieli się skończyła. Zwolnili go 21 września tego roku.

Czas pracy: 3 miesiące. Bilans: 9 meczów - 3 zwycięstwa, 3 remisy, 3 porażki

Tomasz Unton Tomasz Unton DOMINIK SADOWSKI

Tomasz Unton

Najpierw miał zastąpić Machado na chwilę, potem dostał od właścicieli zapewnienie, że poprowadzi zespół do końca roku, by już trzy tygodnie później zostać zwolnionym. Typowy lechijny standard. Unton nie poradził sobie z prowadzeniem zespołu na poziomie ekstraklasy, zasłynął również kilkoma kontrowersyjnymi wypowiedziami, za jedną z nich publicznie zbeształ go nawet trener Korony Ryszard Tarasiewicz. Początek przygody z trenerką na najwyższym poziomie miał więc wyjątkowo nieudany.

Czas pracy: 2 miesiące. Bilans: 6 meczów - 1 zwycięstwo, 2 remisy, 3 porażki

Trener Lechii Gdańsk Jerzy Brzęczek Trener Lechii Gdańsk Jerzy Brzęczek DOMINIK SADOWSKI

Jerzy Brzęczek

Były świetny piłkarz, ale bez żadnych dokonań na niwie trenerskiej. Do tej pory prowadził tylko przez ponad cztery lata II-ligowy Raków Częstochowa. Praca w Lechii będzie dla niego pierwszym poważnym wyzwaniem.