Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Przełomowe momenty kariery Boruca - kibic nigdy się nie nudził

Kontuzja podstawowego bramkarza Fiorentiny - Sebastiena Frey'a okazała się poważna. Francuz nie będzie mógł grać przez około pół roku. Tym samym do bramki wejdzie Artur Boruc, który do włoskiego klubu przeszedł latem. Czy to będzie kolejny przełom w karierze 30-letniego bramkarza, właśnie wyrzuconego karnie z reprezentacji? Boruc - jeden z najlepszych polskich piłkarzy ostatnich lat, bohater Euro 2008 - znalazł się w kulminacyjnym momencie kariery.

Boruc zostaje numerem 1 w Legii

Boruc trafił do Legii w 1999 roku. Długo był bramkarzem rezerwowym, w 2000 roku został wypożyczony na sezon do Dolcanu Ząbki. W pierwszej drużynie zadebiutował 8 marca 2002 roku, zmieniając Radostina Stanewa. Kiedy Bułgar odszedł z Legii, Boruc na stałe został numerem 1. Szybko stał się czołową postacią zespołu i ulubieńcem kibiców.

Transfer do Celtiku, mecze w Lidze Mistrzów

Boruc najpierw został wypożyczony na rok do Celtiku. Niemal natychmiast stał się pierwszym bramkarzem i mistrz Szkocji zdecydował się na transfer definitywny. W sezonie 2006/2007 Boruc zadebiutował w Lidze Mistrzów. W meczach pucharowych spisywał się doskonale. Im trudniejszy był rywal, tym lepiej bronił Boruc. Polski bramkarz wyrósł na czołowego golkipera w Europie. Zaczęły się plotki o transferze do wielkiego klubu. Prasa pisała m.in. o Milanie i Bayernie Monachium.

Mundial 2006 - Boruc błyszczy na wielkim turnieju

Początkowo Boruc w kadrze był zmiennikiem Jerzego Dudka. Po jego kontuzji na stałe wskoczył do reprezentacyjnej bramki. Na mundial w Niemczech jechał jako już jako gwiazda drużyny Pawła Janasa. Nie zawiódł - w meczu z Niemcami popisywał się fenomenalnymi interwencjami, był zdecydowanie najlepszy w polskim zespole. Nie uchronił jednak kadry przed porażką. Drużyna Janasa musiała się pakować po trzech meczach grupowych.

Euro 2008 - Boruc najlepszym bramkarzem w Europie?

Na mistrzostwach Europy Boruc bronił fenomenalnie. Uchronił zespół przed pogromem w meczu z Niemcami, wybronił kilka stuprocentowych sytuacji w meczu z Austrią, klasę potwierdził też w spotkaniu z Chorwacją. Trafił do najlepszej jedenastki turnieju czytelników portalu Sky Sports, wyróżnił go też magazyn Kicker i portal BBC. Boruc był wtedy szczycie. Jak się okazało nie na długo...

Afera alkoholowa - Boruc wylatuje z kadry

Podczas zgrupowania we Lwowie na piciu alkoholu zostali przyłapani Artur Boruc, Dariusz Dudka i Radosław Majewski. Wszystkich trzech Leo Beenhakker wyrzucił z kadry, ale tylko na miesiąc. Afera alkoholowa otworzyła jednak nowy, smutny rozdział w karierze Boruca.
Artur Boruc - sierpień 2009 Artur Boruc - sierpień 2009 Fot. Tymon Markowski / Agencja Gazeta

Upadek Boruca - problemy osobiste, nadwaga, alkohol

Boruc wrócił do kadry, ale z katastrofalnym skutkiem. Zawalił mecze ze Słowacją i Irlandią Płn. w el. MŚ, a po tym drugim spotkaniu opuścił zgrupowanie kadry. Sezon po Euro 2008 był dla niego chyba najgorszym w karierze. Puszczał kuriozalne bramki, jeśli trafiał na czołówki gazet i portali, to tylko z powodu niesportowego trybu życia. Za picie alkoholu podczas zgrupowania w Holandii Celtic ukarał go grzywną w wysokości 50 tys. funtów.

Tabloidy w Polsce i na Wyspach publikowały kolejne 'imprezowe' zdjęcia Boruca. Trenerzy zarzucali mu nadwagę. Do tego doszły problemy osobiste. Boruc rozwiódł się z żoną Katarzyną i związał się z Sarą Mannei.

Piłkarz nic sobie nie robił z medialnego szumu wokół niego. - W tej chwili ważę tylko 115 kg. To wszystko pewnie przez intensywne lato. Prawdopodobnie ważę teraz mniej niż powinienem - żartował w wywiadach. Zarzuty o niesportowy tryb życia 'uczcił' tatuażem z napisem 'addicted' (ang. uzależniony)

Sezon 2009/2010 - powrót do formy i transfer do Fiorentiny

W kolejnym sezonie o Borucu nie mówiło się już tak dużo. Polak wracał do formy z Euro 2008, zbierał dobre noty w Celtiku. Po sezonie - również bez rozgłosu - przeniósł się do Fiorentiny. Tam trafił na ławkę, został zmiennikiem Sebastiena Frey'a. Już po kilku miesiącach Boruc zaczął mówić o zmianie klubu, jeśli nie dostanie szansy gry. Wydawało się, że przejście do Florencji było błędną decyzją.
Polska - Ukraina. Artur Boruc Polska - Ukraina. Artur Boruc Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Konflikt ze Smudą, koniec Boruca w kadrze?

Od początku swojej kadencji Smuda nie widział w Boruca w kadrze. Selekcjoner niewybrednie żartował z bramkarza, mówiąc że 'wygląda jak kobieta w ciąży'. Powołał go jednak na spotkania z Ukrainą i Australią. Boruc zagrał tylko w tym pierwszym spotkaniu i spisał się bardzo dobrze. Po kolejnym zgrupowaniu - w USA - Smuda jednak postanowił zrezygnować z Boruca. Wyrzucił go z reprezentacji za picie (z Michałem Żewłakowem) wina w samolocie.

Postawę selekcjonera bramkarz skomentował w sensacyjnym wywiadzie dla stacji nSport. - - Wydaje mi się, że trener Smuda szukał dziury w całym dotyczącej mojej osoby. Byłem obserwowany bardziej niż inni. W kadrze są równi i równiejsi, ja byłem w grupie tych mniej równych. Gdybym przekroczył granicę, schyliłbym głowę i byłby koniec. Mam wrażenie, że trener nie radzi sobie z osobami, które mają coś do powiedzenia, choć nikogo przy tym nie obrażają. Ja nigdy nie będę udawał innego, niż jestem. Bardzo się nagiąłem przy trenerze Smudzie. Zmieniłem styl życia dla reprezentacji. Nie chcę powiedzieć, że dla pana Dyzmy... ups... Smudy - powiedział Boruc.

Boruc wchodzi do bramki Fiorentiny

Wydawało się, że Boruca czeka sezon pełen rozczarowań. Na debiut w pierwszym zespole Fiorentiny Polak musiał czekać aż do meczu Pucharu Włoch z Empoli. Spisał się dobrze, ale ten występ nic nie zmienił w hierarchii bramkarzy klubu.  Okazało się jednak, że do bramkarza znów uśmiechnęło się szczęście. I to tuż po karnym wyrzuceniu z reprezentacji.

Sebastien Frey doznał kontuzji kolana, która może wyeliminować go z gry nawet na pół roku. Miejsce Francuza w pierwszym składzie zajmie właśnie Boruc. Tylko od niego zależy jak wykorzysta tę szansę i czy wróci na szczyt.