Probierz w Arisie i inni polscy trenerzy za granicą

Michał Probierz jedną nogą jest już trenerem greckiego Arisu Saloniki, jednak nie on pierwszy próbuje zawojować zagranicę polską myślą szkoleniową. To właśnie Grecja jest najczęściej obieranym kierunkiem przez naszych rodzimych trenerów, którzy z różnym skutkiem prowadzili tamtejsze kluby. Oto najsłynniejsi polscy szkoleniowcy, którzy spróbowali swoich sił w klubach Europy i nie tylko.
Michał Probierz jeszcze za czasów pracy w ŁKS Michał Probierz jeszcze za czasów pracy w ŁKS Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Wyborcza.pl

Michał Probierz

Swoją karierę trenerską Probierz rozpoczynał w Polonii Bytom, a później pracował jeszcze w Widzewie, Jagiellonii i ŁKS-ie. Największe  sukcesy odnosił z klubem z Białegostoku, z którym wywalczył Puchar Polski oraz Superpuchar w roku 2010. Pozwoliło to "Jadze" zagrać w eliminacjach do ubiegłorocznej Ligi Europy, z których po ciężkim boju wyrzucił ją... Aris Saloniki. Sposób prowadzenia zespołu musiał na Grekach zrobić spore wrażenie, gdyż nazwisko Probierza najwyraźniej trafiło do notesów włodarzy klubu.

 

Rok później Jagiellonia znów zagrała w europejskich pucharach dzięki czwartemu miejscu w lidze, ale tym razem po kompromitującej porażce z Irtyszem Pawłodar i słabych wynikach w Ekstraklasie, Probierz rozstał się z klubem. Kolejny klub - ŁKS dzięki jego pracy wydostał się ze strefy spadkowej, ale podpisując kontrakt trener zastrzegł sobie możliwość odejścia. Nieoficjalnie wiadomo, że w Arisie będzie zarabiał około 300 tys. euro netto na sezon.

Henryk Kasperczak

Najbardziej doświadczony polski trener zagraniczny, którą swoją karierę rozpoczął, gdy w 1979 roku we francuskim klubie FC Metz zawiesił buty na kołku. Z klubem tym po pięciu latach pracy wywalczył Puchar Francji. Przez następne dziewięć lat pracował kolejno w Saint-Etienne, Strasburgu, Racingu Paryż (finał pucharu), Montpelier i Lille. Po pięciu latach pracy z afrykańskimi reprezentacjami, Kasperczak wrócił do Ligue 1, gdzie w Bastii jego podopiecznym był m.in. Piotr Świerczewski.

 

W sezonie 1999/00 polski szkoleniowiec prowadził jeszcze Al Wasl FC ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a rok później chiński zespół Shenyng Sealion. Po pracy w Polsce i Afryce Kasperczak trafił jeszcze do Grecji, w której w sezonie 2010/11 prowadził AO Kavala. Pracę w tym klubie, prowadzonym w przeszłości także przez Grzegorza Latę, zakończył w marcu tego roku.

Jacek Gmoch

Człowiek - instytucja w greckim futbolu. Zanim trafił do Hellady swoje pierwsze kroki w klubowej trenerce stawiał w Norwegii. Po odwołaniu z posady trenera reprezentacji Polski, w 1979 prowadził klub Skeid Oslo. Po roku przeniósł się ok. 3 tys. kilometrów na południe do Gianniny, gdzie uratował tamtejszy PAS od spadku z ligi. Następnie prowadził Apollon Ateny, AE Laria (wicemistrzostwo Grecji), aż w 1983 trafił do wielkiego Panathinaikosu Ateny. Z "Koniczynkami" w ciągu dwóch lat wywalczył mistrzostwo, wicemistrzostwo, puchar, a także doszedł do półfinału Ligi Mistrzów, gdzie musiał uznać wyższość Liverpoolu.

 

Następnie pracował w AEK Ateny (wicemistrzostwo), znów w Larisie (mistrzostwo), Olympiakosie Pireus (wicemistrzostwo), Arisie Saloniki, APOEL-u Nikozja (mistrzostwo Cypru), Athinaikosie Ateny, Ethnikosie Pireus i znów w APOELU, z którym w 1996 wywalczył awans do Pucharu UEFA. Po roku prowadził mało znany Ionikos Pireus, by w 2000 objąć FC Kalamata. Kolejne kluby w bogatej karierze Gmocha to Panionos Ateny, znów FC Kalamata, a ostatnie stanowisko objął w Ionikosie, który tym razem uratował przed spadkiem.

 

Za swoje zasługi dla greckich klubów został w 2010 roku uznany za jednego z pięciu najlepszych trenerów w historii tamtejszej ligi. Wybrano go także na najlepszego szkoleniowca lat 80-tych. W listopadzie ubiegłego roku ponownie zasiadł na ławce trenerskiej Panathinaikosu, który poprowadził w jednym meczu - wygranym 4:2 z Iraklisem. "Koniczynki" były wówczas w głębokim kryzysie, a polski trener pomógł im wywalczyć 3 punkty po zwolnieniu trenera Nikosa Niopliasa.

Kazimierz Górski

Najlepszy polski trener w historii  po sześciu latach z reprezentacją Polski, wyjechał w 1977 roku do Grecji, gdzie objął Panathinaikos. W ciągu dwóch sezonów zdobył z nim mistrzostwo kraju, następnie objął AGS Kastoria. Po roku trafił do Olympiakosu Pireus, z którym wywalczył dwa tytuły mistrza Grecji. Swoją karierę szkoleniową zakończył w 1985 w Ethnikosie Pireus.

Janusz Wójcik

Po pracy z polskimi klubami i reprezentacjami narodowymi Wójcik zdecydował się w 1994 na wyjazd z kraju. Praca trenera kadry olimpijskiej Zjednoczonych Emiratów Arabskich zaowocowała ofertą z klubu tamtejszej ligi - Al Khallej. Wójcik prowadził ten zespół w sezonie 1996/97, jednak bez sukcesów.

 

W 2001 trener trafił na Cypr, gdzie objął Anorthosis Famagusta. Wójcik stworzył w tym klubie małą polską kolonię sprowadzając aż czterech piłkarzy z naszego kraju: Wojciecha Kowalczyka, Sławomira Majaka, Radosława Michalskiego oraz Mariusza Piekarskiego. Niestety jeszcze w trakcie sezonu 2001/02 polski szkoleniowiec został zwolniony z powodu słabych wyników. Po pracy z reprezentacją Syrii i klubami naszej Ekstraklasy, w 2010 Wójcik objął zespół z Omanu - Al Nahda.

Jerzy Engel

W 1988 roku były trener m.in. Hutnika i Legii Warszawa wyjechał na Cypr, gdzie kolejno prowadził cztery kluby: Apollon Limassol (wicemistrzostwo), APOP Pafos, Nea Salamina oraz Aris Limassol. W 1997 wrócił do Polski. Po bardzo udanej pracy w Polonii Warszawa i na stanowisku selekcjonera reprezentacji oraz trochę mniej udanej przygodzie w Wiśle Kraków, wrócił w 2005 na Cypr, gdzie objął APOEL Nikozja. Sprowadził tam dwóch Polaków - bramkarza Andrzeja Krzyształowicza oraz obrońcę Jarosława Popielę. Sezon 2005/06 zakończył się zdobyciem Pucharu Cypru, co jest jedynym tego typu trofeum w karierze Engela.

Więcej o: