Gianluigi Buffon rozegrał swój ostatni mecz w barwach Juventusu!

Juventus wygrał 2:1 z Hellas Veroną, ale głównym wydarzeniem sobotniego spotkania było pożegnanie 40-letniego bramkarza.
gigi gigi ALESSANDRO DI MARCO/AP

Była 65. minuta Juventus prowadził już 2:0 po bramkach Ruganiego oraz Pjanicia (z rzutu wolnego), a murawę opuszczał Gianluigi Buffon. Ale wpierw każdy zawodnik Juventusu podszedł do bramkarza i go mocno wyściskał. Nie zabrakło łez.

Chwilę później Alessio Cerci strzelił gola kontaktowego.

Buffon reprezentował barwy Juve od 2001 roku, kiedy Parma zarobiła na nim około 52 mln euro, co do dziś pozostaje największą kwotą jaką kiedykolwiek klub piłkarski zapłacił za bramkarza. W ciągu siedemnastu sezonów zdobył dziewięć mistrzostw Włoch, a także cztery puchary kraju. Trzykrotnie grał też w finale Ligi Mistrzów, ale wszystkie przegrał.

40-latek najwięcej szacunku zyskał w 2006 roku. Najpierw został mistrzem świata z reprezentacją Włoch, a potem - kiedy po aferze Calciopoli Stara Dama została zdegradowana do Serie B, bramkarz pomimo wielu atrakcyjnych ofert, uznał że zostanie w klubie i wywalczył z nim awans do Serie A.

Juventus goalkeeper Wojciech Szczesny walks towards the goal frame to fail to save a penalty shot, during a Champions League quarter-final, 2nd leg soccer match between Real Madrid and Juventus at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Wednesday, April 11, 2018. (AP Photo/Paul White)
SLOWA KLUCZOWE:
XCHAMPIONSLEAGUEX Juventus goalkeeper Wojciech Szczesny walks towards the goal frame to fail to save a penalty shot, during a Champions League quarter-final, 2nd leg soccer match between Real Madrid and Juventus at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Wednesday, April 11, 2018. (AP Photo/Paul White) SLOWA KLUCZOWE: XCHAMPIONSLEAGUEX PAUL WHITE/AP

Następcą Szczęsny

Gianluigi Buffon odchodzi z zespołu i tym samym zgodnie z zapowiedziami składanymi przed rozpoczęciem sezonu ustępuje on miejsca Wojciechowi Szczęsnemu.

- W kolejnym roku pierwszym bramkarzem Juventusu będzie Wojciech Szczęsny - przyznał kilka dni temu Andrea Agnelli, prezydent Juventusu. - Szczęsny to bardzo inteligentny chłopak, który od pierwszego dnia chłonął wszystko, wchodząc do szatni Juventusu. Ma odpowiednie walory, także te pozaboiskowe - dodał sam Buffon.

Gianluigi Buffon, mistrz świata Gianluigi Buffon, mistrz świata Fot. Thomas Kienzle / AP Photo

A jakie plany na Buffon?

Mowa jest przede wszystkim o trzech klubach: Boca Junior, Liverpool FC oraz Paris Saint Germain.

Do ciekawych informacji dostał Ronan Folgoas z 'Le Parisien'. Francuski dziennikarz twierdzi, że Buffon prowadzi zaawansowane rozmowy kontraktowe z PSG. Golkiper miałby podpisać 2-letnią umowę z Paryżanami.

Gdyby udało się przekonać Buffona do pozostania aktywnym zawodnikiem i złożyłby podpis pod umową z mistrzami Francji, to cały czas byłoby możliwe wygranie przez niego Ligi Mistrzów. Triumf w tych elitarnych rozgrywkach to jedna z ostatnich rzeczy, której nie wygrał 40-latek w trakcie swojej długiej kariery.