Klub Premier League to często nietrafiony zakup? Wielu nowych właścicieli się o tym przekonało. TOP 10 transakcji

18-krotny mistrz Anglii, Liverpool może wkrótce zmienić właściciela. Według brytyjskich mediów klub ma kupić Szejk Khalifa, prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Cena ma wynosić ok. 700 mln funtów. Cena jest astronomiczna. Tylko raz angielski klub kosztował więcej. Oto 10 najwyższych transakcji. Co ciekawe większość nowych nabywców z tego TOP 10, albo szybko chciało, albo musiało odsprzedać drużynę.
Aston Villa - Arsenal Aston Villa - Arsenal PAUL CHILDS/REUTERS

10. Aston Villa - 64,4 mln funtów w 2006 r.

Klub przejął Amerykanin Randy Lerner, wykupując akcję mniejszościowych udziałowców za zgodą zarządu klubu. Nowemu właścicielowi nie udało się jednak ani zbudować silnej drużyny, ani też zmienić klub w dochodowy biznes. Od ubiegłego roku usiłuje sprzedać klub. Wycenił swoje akcje na 200 mln funtów. Teraz będzie mu jeszcze trudniej osiągnąć taką cenę, bo drużyna spadła z Premier League.

9. Manchester City - 81,6 mln funtów w 2007 r.

Zanim Man City przejął Szejk Mansour klub kupił były premier Tajlandii Thaksin Shinawatra. Serca fanów podbił zatrudniając w roli trenera Svena Goran Erikssona, byłego selekcjonera kadry Anglii. Szybko jednak okazało się, że Shinawatra nie ma pieniędzy, bo jego majątek został zamrożony w Tajlandii w wyniku przewrotu politycznego. Shinawarta sprzedał więc Manchester City w 2008 r. za 233 mln funtów.

8. West Ham - 85 mln funtów w 2006 r.

Klub przejął islandzki biznesmen Eggert Magnusson. Jego ofertę zarząd klubu zarekomendował innym akcjonariuszom. Wkrótce potem klub przejął inny Islandczyk Björgólfur Gudmundsson. Nie był to szczęśliwy krok. W wyniku światowego kryzysu ekonomicznego Gudmundsson stracił cały majątek, obliczany na miliard dolarów. Klub przejęły dwa islandzkie banki, które odsprzedały akcje mniejszościowym udziałowcom. Dziś największy pakiet akcji ma David Sullivan (51,1 proc.).

finał Pucharu Ligi finał Pucharu Ligi GETTY IMAGES/Alex Livesey

7. Birmingham City - 96,5 mln funtów w 2009 r.

Klub przejął biznesmen z Hongkongu, Carson Yeung za pośrednictwem holdingu inwestycyjnego Grandtop International Holdings Limited zarejestrowanego na Kajmanach. Yeung wykupił akcje Birmingham City i wycofał klub z giełdy. Nie był to szczęśliwy zakup dla obu stron. Yeung był później ścigany za pranie brudnych pieniędzy, proces wciąż się toczy (w pierwszej instancji biznesmen został skazany na 6 lat więzienia). Grandtop International Holdings Limited dalej rządzi Birmingham City pod nową nazwą. Obecnie Birmingham City występuje na zapleczu Premier League w The Championship.

Na zdjęciu piłkarze Birmingham City po zdobyciu Pucharu Ligi w 2011 r.

6. Newcastle United - 135 mln funtów w 2007 r.

Mike Ashley dorobił się na sieci sklepów ze sprzętem sportowym w Wielkiej Brytanii. W 2007 r. skupił na giełdzie akcje Newcastle United i wycofał klub z parkietu. Nie był to szczęśliwy zakup. W 2009 r. Newcastle spadło z Premier League i Ashley chciał sprzedać klub za 100 mln futnów. Nie znalazł jednak nabywcy. W 2010 r. zespół wrócił do ekstraklasy. Teraz znów grozi mu spadek. Forbes wycenia Newcastle na 220 mln funtów.

Na zdjęciu protest fanów Newcastle United przeciw właścicielowi.

5. Fulham - 200 mln w 2013 r.

Londyński klub kupił Shahid Khan, amerykański biznesmen pakistańskiego pochodzenia, który w USA jest właścicielem klubu NFL, Jacksonville Jaguars. Zakup Fulham od egipskiego biznesmena Mohameda al Fayeda okazał się mało trafną decyzją. W sezonie 2013/14 Fulham spadł do niższej ligi, a Khana kibice obwiniali o złe zarządzanie klubem - m.in. chodziło o zatrudnienie trenera Felixa Magatha (na zdjęciu). Obecnie Fulham zajmuje miejsce w ogonie w Championship (drugi poziom ligowy w Anglii).

4. Liverpool - 219 mln funtów w 2007 r.

Amerykanie George Gillett i Tom Hicks przekonali zarząd Liverpoolu do przyjęcia ich oferty obietnicą wybudowania dla The Reds nowego stadionu. Mieli zainwestować w klub 435 mln funtów. Nie wywiązali się z obietnicy. Fani żądali później, aby Amerykanie odsprzedali swoje udziały spółce inwestycyjnej - Dubai International Capital, która chciała kupić klub. Do transakcji jednak nie doszło. Trzy lata później Gillett i Hicks zostali zmuszeni do sprzedaży drużyny za 300 mln funtów.

Kibice Manchesteru City Kibice Manchesteru City CARL RECINE/REUTERS

3. Manchester City 233,3 mln funtów w 2008 r.

Klub kupił Szejk Mansour, premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którego prywatny majątek ocenia się na 17 miliardów dolarów. Dziś biznesowy magazyn Forbes wycenia Manchester City na 900 mln funtów.

2. Liverpool - 300 mln funtów w 2010 r.

Klub przejął Amerykanin John Henry (na zdjęciu) za pośrednictwem swojej firmy inwestycyjnej Fenway Sports Group. Poprzedni właściciele Amerykanie Tom Hicks i George Gillett, chcieli za klub 500 mln futnów. Zarząd zaakceptował jednak ofertę o 200 mln niższą. Klubowi groziła bowiem upadłość ze względu na niespłacanie 280 mln kredytu w Royal Bank of Scotland. Dziś klub wyceniany jest na 650 mln funtów (Forbes).

1. Manchester United - 800 mln funtów w 2005 r.

Suma jest orientacyjna, bo Malcolm Glazer, który przejął klub w 2005 r. skupywał akcję Manchesteru United na giełdzie przez ponad dwa lata. W marcu 2003 r. kupił niespełna trzy procent za 9 mln funtów. Operację zakończył w czerwcu 2005 r., wycofując klub z giełdy. Glazer kapitał na przejęcie Manchesteru United pożyczył i później tą pożyczką obciążył finanse klubu, co spotkało się z gorącymi protestami kibiców. Dziś biznesowy magazyn Forbes wycenia Manchester United na 2,15 miliarda funtów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.