Rasizm w Premier League. Łatwo oskarżyć, trudniej udowodnić

Po meczu Liverpool - Manchester United (1:1) obrońca gości Patrice Evra oskarżył napastnika Liverpoolu Luisa Suareza o rasistowskie odzywki. To nie pierwszy taki przypadek w Premier League.

Luis Suarez (Liverpool)

Evra powiedział we francuskiej telewizji, że Suarez obraził go "co najmniej 10 razy", ale jak zauważa brytyjska prasa, ani razu nie podszedł do sędziego i nie zwrócił mu uwagi na zachowanie rywala. Angielska federacja (FA) wszczęła postępowanie wyjaśniające, ale być może Urugwajczyk w ogóle nie zostanie ukarany.

Mark Bosnich (Aston Villa)

Australijski bramkarz został w 1996 roku ukarany przez władze ligi grzywną tysiąca funtów po tym jak wykonał nazistowski pozdrowienie w kierunku fanów w meczu z Tottenhamem. Tłumaczył się, że miał to być tylko żart w stylu Basila Fawlty'ego, bohatera angielskiego sitcomu.

Peter Schmeichel Peter Schmeichel fot. Internet

Peter Schmeichel (Manchester United)

Legendarny duński bramkarz został oskarżony o rasistowskie komentarze przez napastnika Arsenalu Iana Wrighta w 1996 roku. Władze ligi oczyściły Schmeichela z tych zarzutów.

John Mackie (Reading)

W 2003 roku obrońca Reading (na zdjęciu w barwach Leyton Orient's) dopuścił się rasistowskich zaczepek pod adresem napastnika Sheffield United Carla Asaby. Został ukarany odsunięciem od trzech spotkań. Musiał też opublikować publiczne przeprosiny i zapłacić pół miesięcznej pensji na rzecz akcji "Wykopmy Rasizm ze Stadionów".

Emre Belozoglu (Newcastle United)

Reprezentant Turcji został oskarżony w 2007 roku przez Tima Howarda i Joleona Lescotta z Boltonu. Emre stanowczo zaprzeczył, jakoby miał obrazić swoich rywali.

El-Hadji Diouf (Bolton)

Nie tylko piłkarze skarżą się na rasistowskie komentarze. W 2009 roku chłopiec podający piłki na stadionie Evertonu Goodison Park oskarżył o zniewagi senegalskiego napastnika Blackburn. W tym przypadku też nie nałożono kary z braku świadków.

Więcej o: