Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Rasizm w Premier League. Łatwo oskarżyć, trudniej udowodnić

Po meczu Liverpool - Manchester United (1:1) obrońca gości Patrice Evra oskarżył napastnika Liverpoolu Luisa Suareza o rasistowskie odzywki. To nie pierwszy taki przypadek w Premier League.
Luis Suarez Luis Suarez Fot. ENRIQUE MARCARIAN REUTERS

Luis Suarez (Liverpool)

Evra powiedział we francuskiej telewizji, że Suarez obraził go "co najmniej 10 razy", ale jak zauważa brytyjska prasa, ani razu nie podszedł do sędziego i nie zwrócił mu uwagi na zachowanie rywala. Angielska federacja (FA) wszczęła postępowanie wyjaśniające, ale być może Urugwajczyk w ogóle nie zostanie ukarany.

Mark Bosnich z czasów gry w Aston Villa Mark Bosnich z czasów gry w Aston Villa Fot. telegraph.co.uk

Mark Bosnich (Aston Villa)

Australijski bramkarz został w 1996 roku ukarany przez władze ligi grzywną tysiąca funtów po tym jak wykonał nazistowski pozdrowienie w kierunku fanów w meczu z Tottenhamem. Tłumaczył się, że miał to być tylko żart w stylu Basila Fawlty'ego, bohatera angielskiego sitcomu.

Peter Schmeichel Peter Schmeichel fot. Internet

Peter Schmeichel (Manchester United)

Legendarny duński bramkarz został oskarżony o rasistowskie komentarze przez napastnika Arsenalu Iana Wrighta w 1996 roku. Władze ligi oczyściły Schmeichela z tych zarzutów.

John Mackie (Reading)

W 2003 roku obrońca Reading (na zdjęciu w barwach Leyton Orient's) dopuścił się rasistowskich zaczepek pod adresem napastnika Sheffield United Carla Asaby. Został ukarany odsunięciem od trzech spotkań. Musiał też opublikować publiczne przeprosiny i zapłacić pół miesięcznej pensji na rzecz akcji "Wykopmy Rasizm ze Stadionów".

Emre Belozoglu (Newcastle United)

Reprezentant Turcji został oskarżony w 2007 roku przez Tima Howarda i Joleona Lescotta z Boltonu. Emre stanowczo zaprzeczył, jakoby miał obrazić swoich rywali.

El-Hadji Diouf (Bolton)

Nie tylko piłkarze skarżą się na rasistowskie komentarze. W 2009 roku chłopiec podający piłki na stadionie Evertonu Goodison Park oskarżył o zniewagi senegalskiego napastnika Blackburn. W tym przypadku też nie nałożono kary z braku świadków.