1 liga. Spadają dwaj niedawni Ekstraklasowicze [PODSUMOWANIE]

Sezon 2017/2018 na zapleczu ekstraklasy za nami. Czas na podsumowanie tego, co działo się w tabeli. Tym razem przyjrzeliśmy się zespołom z miejsc 13-18.

DRUTEX-BYTOVIA BYTÓW

Pamiętając poprzedni sezon w Drutex-Bytovii Bytów, tym razem obyło się bez dodatkowych spotkań o utrzymanie. Zespół prowadzony przez Adriana Stawskiego ligowy byt zapewnił sobie na dwie kolejki przed końcem sezonu. Ciężar zdobywania bramek wziął na siebie Janusz Surdykowski, autor 10 goli dla "Czarnych Wilków". Utrzymanie w gronie pierwszoligowców było możliwe przede wszystkim poprzez zdobywanie punktów na własnym terenie. Drutex-Bytovia z 10 wygranych aż 8 odniosła w Bytowie. Na wiosnę zespół Adriana Stawskiego nie wygrał w delegacji ani jednego spotkania, zdobywając tylko dwa punkty.

Stomil Olsztyn Stomil Olsztyn ROBERT ROBASZEWSKI

STOMIL OLSZTYN

Losy ligowego bytu Stomilu Olsztyn ważyły się do ostatniej kolejki. Dzięki wygranej "Dumy Warmii" w Głogowie i remisie Pogoni Siedlce, to właśnie ekipa z Olsztyna zapewniła sobie utrzymanie bez konieczności rozgrywania barażu. Ogromny udział w końcowym sukcesie Stomilu miał Artur Siemaszko. Napastnik wypożyczony z Zagłębia Lubin do końca walczył o koronę króla strzelców. Jego dorobek zatrzymał się na 11 trafieniach. Ważne punkty Stomil zawdzięcza też klubowej legendzie. Grzegorz Lech strzelił dla "Dumy Warmii" osiem bramek. Dwie z nich zdobyte w końcówce sezonu dały komplet punktów w meczach z Wigrami i Stalą.

Ruch Chorzów - Pogoń Siedlce 0:6 Ruch Chorzów - Pogoń Siedlce 0:6 GRZEGORZ CELEJEWSKI

POGOŃ SIEDLCE

Pogoń bezpieczną pozycję straciła w ostatniej kolejce, remisując w Częstochowie. Tym samym siedlczan czeka jeszcze dwumecz barażowy z Garbarnią Kraków. Pogoń to najsłabszy zespół w meczach domowych pod względem zdobyczy punktowej. Ekipa Dariusza Banasika zdobyła u siebie tylko 14 punktów i wygrała zaledwie dwa spotkania w ciągu całego sezonu. Zdecydowanie lepiej Pogoń radziła sobie na wyjazdach. W delegacji piłkarze z Siedlec wygrali siedmiokrotnie, a do tego razem z Rakowem byli najskuteczniejszą wyjazdową ekipą. Oba zespoły zdobyły po 28 bramek.

Ruch Chorzów - Górnik Łęczna (1:2) Ruch Chorzów - Górnik Łęczna (1:2) JAN KOWALSKI

GÓRNIK ŁĘCZNA

Wiosną stery w Górniku Łęczna przejął Bogusław Baniak. Mimo to 17 punktów zdobytych punktów nie wystarczyło by pozostać w gronie pierwszoligowców. Zielono-czarni jeśli punktowali, to robili to na własnym boisku. Na wyjazdach przez cały sezon wygrali zaledwie jedno spotkanie, a było to jeszcze w trakcie rundy jesiennej. Wiosną w delegacji piłkarze Górnika zdobyli zaledwie dwa punkty i strzelili tylko dwie bramki. Pod tym względem byli najsłabsi w gronie pierwszoligowców.

Stomil Olsztyn - Olimpia Grudziądz. Zdjęcie arch. Stomil Olsztyn - Olimpia Grudziądz. Zdjęcie arch. ARKADIUSZ STANKIEWICZ

OLIMPIA GRUDZIĄDZ

W przyszłym sezonie na zapleczu ekstraklasy nie zobaczymy Olimpii Grudziądz. Zimą drużynę przejął Jacek Kubicki. W zespole szwankowała przede wszystkim skuteczność. Po rundzie jesiennej ekipa z Grudziądza miała na koncie tylko 11 strzelonych bramek. Wiosną sytuacja w Olimpii pod tym względem nie uległa poprawie. Tym samym biało-zieloni skończyli sezon z najmniejszą liczbą strzelonych goli - 24 i zaledwie siedmioma zwycięstwami.

Ruch Chorzów - GKS Katowice 1:0 Ruch Chorzów - GKS Katowice 1:0 JAN KOWALSKI

RUCH CHORZÓW

"Niebiescy" zakończyli zmagania w minionym już sezonie na ostatnim miejscu w tabeli. Aż 19 porażek, ponadto 58 straconych bramek. W Chorzowie nie pomogła zmiana szkoleniowca. Na pocieszenie kibicom Ruchu pozostaje wygrana w derbowym pojedynku z GKS Katowice oraz liczne grono młodzieży wprowadzonej do zespołu na wiosnę.