Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Liga Europy. Jakie szanse mają polskie drużyny na awans do fazy grupowej?

Ostatnia kolejka ekstraklasy wyłoniła dwie kolejne drużyny (po Arce Gdynia), które wystąpią w eliminacjach Ligi Europy - to Lech Poznań i Jagiellonia Białystok. Jakie szanse mają te ekipy na awans do fazy grupowej?
Legia - Lech 2:0 Legia - Lech 2:0 FOT. KUBA ATYS

Liga Europy. Jakie szanse mają polskie drużyny na awans do fazy grupowej?

Ostatnia kolejka ekstraklasy wyłoniła dwie kolejne drużyny (po Arce Gdynia), które wystąpią w eliminacjach Ligi Europy - to Lech Poznań i Jagiellonia Białystok. Jakie szanse mają te ekipy na awans do fazy grupowej?

Droga wszystkich trzech drużyn będzie długa i wyboista. Warto zaznaczyć, że we wszystkich rozważaniach zakładamy, że do kolejnej fazy awansują faworyci - czyli drużyny rozstawione, z wyższym współczynnikiem UEFA. Wszystkie screeny pochodzą ze strony Berta Kassiesa (https://kassiesa.home.xs4all.nl/bert/uefa/index.html)

Już 29 czerwca - mniej niż miesiąc po zakończeniu ligi! - rywalizację w pucharach zaczną Jagiellonia i Lech, czyli druga i trzecia drużyna ligi. Obie drużyny będą rozstawione na tym etapie i awans będzie ich obowiązkiem. Wśród potencjalnie najtrudniejszych rywali znajdują się takie zespoły jak Differdange, Szkendija Tetowo (rok temu wyeliminowała Cracovię) czy Nova Gorica.

Tabela Tabela screen

Lech rozstawiony

W drugiej rundzie do gry wejdą już takie firmy jak Galatasaray, Astra Giurgiu czy Hajduk Split. Lech (zakładając, że awansuje) nadal będzie w czołówce rozstawionych drużyn - potencjalnych rywali jest dużo, ale to m.in. Kairat Ałmaty, NK Osijek czy FK Sarajewo. Jagiellonia nie będzie mogła liczyć już na taki przywilej, więc może trafić np. na wspomniane wyżej drużyny czy Brondby Kamila Wilczka.

Arka Arka screen

Arka teoretycznie najsłabsza

Dopiero w trzeciej rundzie do gry wejdzie Arka Gdynia jako zdobywca Pucharu Polski. Będzie to teoretycznie najsłabsza drużyna w tej fazie. Do gry wejdą tutaj m.in. Zenit Sankt-Petersburg, Athletic, Fenerbahce, AC Milan, PSV Eindhoven, Everton, Bordeaux, Olympique Marsylia, SC Freiburg czy Panathinaikos. Szansa na piłkarskie święto w Gdyni jest więc ogromna. Teoretycznie Jagiellonia powinna odpaść już w drugiej rundzie, ale jeśli jednak sprawi niespodziankę, to potencjalnie może trafić na tych samych rywali co Arka.

Lech będzie rozstawiony w trzeciej rundzie, jeśli do niej awansuje. Dzięki temu ominie wspomniane potęgi, a do najtrudniejszych rywali będą należały takie ekipy jak AIK Sztokholm, Luzern, Vojvodina Nowy Sad czy Brondby.

Lech Lech screen

W czwartej rundzie Lech bez rozstawienia

Poznaniacy bardzo mocno liczą na awans do czwartej rundy, ale tam już nie byliby rozstawieni - chyba że we wcześniejszych rundach odbyłby się pogrom faworytów i odpadłoby aż trzynaście wyżej rozstawionych drużyn. Raczej trudno na to liczyć. Z tego względu wśród potencjalnych rywali Lecha znajdują się ekipy, o których wspomnieliśmy w kontekście Arki w trzeciej rundzie - Zenit, Fenerbahce, Milan, PSV Eindhoven, itd.

Teoretycznie najłatwiejszymi rywalami będą Astra Giurgiu, Austria Wiedeń czy Malmoe. To tylko świadczy o olbrzymiej skali trudności zadania, jakie czeka przed Lechem Poznań.

Legia Legia screen

Jedna drużyna w Lidze Europy?

Teoretycznie więc w fazie grupowej Ligi Europy powinniśmy zobaczyć... jedną polską ekipę - Legię Warszawa. Mistrzowie Polski "powinni" odpaść w IV rundzie el. LM. W takim przypadku mieliby olbrzymie szanse na rozstawienie w drugim koszyku LE.

Liga Liga screen

Czas na historyczny wynik

Ale na szczęście o wynikach meczów nie decydują współczynniki UEFA. Są ważną wskazówką siły polskich drużyn, ale na szczęście to tylko wskazówka. Wszystko w nogach piłkarzy Jagiellonii Białystok, Lecha Poznań i Arki Gdynia. Zaskoczcie nas!