Liga Europejska. Mecz Legia - Rapid przejdzie do historii. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że Legia po raz pierwszy w historii zapewniła sobie awans z fazy grupowej w Lidze Europejskiej. Mecz był jednak szczególny także z innych powodów. Jakich?
Kibice Legii Warszawa Kibice Legii Warszawa Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Pełny stadion

Podczas meczu z Rapidem na Legii nie tylko pobito rekord frekwencji (do tej pory najwięcej - 25 tys. kibiców - oglądało październikowy mecz z Wisłą), ale po raz pierwszy na 31-tysięcznej Pepsi Arenie był komplet. Spotkanie oglądało 30786 widzów.

Liga Europejska. Legia Warszawa - Rapid Bukareszt Liga Europejska. Legia Warszawa - Rapid Bukareszt Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Pierwsza przewaga, pierwsze wykluczenie

W meczu z Rapidem Legia po raz pierwszy w tym sezonie grała w przewadze. W 26. minucie za uderzenie łokciem w twarz Michała Żyry, drugą żółtą kartkę zobaczył pomocnik Rapidu Dan Alexa. To już druga czerwona kartka dla piłkarzy z Bukaresztu w tej edycji Ligi Europejskiej. W meczu z Hapoelem wyrzucony z boiska został napastnik Romeo Surdu. Przewagę piłkarza utrzymała do 80. minuty, gdy idiotyczną, drugą w meczu żółtą kartkę za zagranie piłki ręką dostał Janusz Gol. To pierwsza czerwona kartka dla piłkarza Legii w tym sezonie.

617 minut

W meczu z Rapidem skończyła się seria Legii bez straconego gola. W 65. minucie Duszana Kuciaka pokonał Felipe Teixeira. Warszawski klub nie stracił bramki w sześciu poprzednich meczach. Łącznie z 12 minutami spotkania z Hapoelem (3:2) przez 617 minut.

Ivica Vrdoljak (z lewej) Ivica Vrdoljak (z lewej) Fot. KACPER PEMPEL REUTERS

Drugi dublet Radovicia

Pomocnik Legii Miroslav Radović strzelił dziesiątego i jedenastego gola w sezonie. Po raz drugi strzelił dwa w jednym meczu. Dwukrotnie trafił już w meczu ze Spartakiem przy Łazienkowskiej (2:2) w decydującej fazie eliminacji Ligi Europejskiej.

Legia Warszawa - Rapid Bukareszt (z prawej Michał Żyro) Legia Warszawa - Rapid Bukareszt (z prawej Michał Żyro) Fot. Czarek Sokolowski AP

Mały debiut Żyry

19-letni pomocnik Michał Żyro zadebiutował w pierwszym składzie Legii w meczu pucharowym. Wcześniej, w meczach z Gaziantepsporem, Spartakiem i wszystkich w rundzie grupowej, wchodził z ławki. W pierwszym składzie Legii debiutował pod koniec poprzedniego sezonu, w meczu ligowym z Koroną. Pierwszy raz w dorosłym zespole zagrał dwa sezony temu w derbach z Polonią.