Roberto Firmino najefektywniejszym zawodnikiem Ligi Mistrzów. Statystyka nie kłamie

Do zakończenia obecnego sezonu Ligi Mistrzów pozostał tylko jeden mecz. W finale zmierzą się Real Madryt oraz Liverpool. W ich kadrach znajdują się piłkarze, który niejednokrotnie decydowali o losach pojedynków, dzięki swoim bramkom lub asystom. Oto zestawienie tych, który najwięcej strzelali lub zaliczali kluczowe podania przy trafieniach kolegów.
Britain Champions League Celtic Astana Britain Champions League Celtic Astana Jeff Holmes / AP

11. Scott Sinclair (Celtic Glasgow) - udział przy 8 bramkach

Piłkarz Celtiku Glasgow zdobył 6 bramek (z czego 5 w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów), oraz dwie asysty (obydwie w kwalifikacjach). Anglik miał udział przy 8 golach mistrzów Szkocji, co dało średnio 0,72 bramki na mecz.

10. Lionel Messi (FC Barcelona) - udział przy 8 bramkach

Argentyńczykowi nie udało się poprowadzić swój zespół do wygranej w rozgrywkach, mimo że sam Messi starał się jak mógł. Tak jak Sinclair, w kończącym się sezonie LM 6-krotnie wpisał się na listę strzelców i 2 razy asystował przy trafieniach kolegów, jednak aby osiągnąć ten wynik potrzebował o 2 spotkania mniej.

Dzięki temu miał udział przy średnio 0,8 bramki na mecz.

9. Harry Kane (Tottenham Hotspur) - udział przy 9 bramkach

Dobry wynik osiągnął Harry Kane. Anglik zagrał w zaledwie 7 spotkaniach LM, ale nie przeszkodziło mu to, żeby 7 razy pokonać bramkarzy rywali, a do tego dołożyć jeszcze 2 asysty.

Miał udział przy 9 bramkach, średnio 1,29 na mecz.

8. James Milner (Liverpool FC) - udział przy 9 bramkach

Pomocnik Liverpoolu znalazł się w zestawieniu jedynie dzięki asystom. W kończącym się sezonie zaliczył 9 kluczowych podań i ani razu nie wpisał się na listę strzelców.

Anglik miał udział przy średnio 0,75 gola na mecz.

7. Neymar (PSG) - udział przy 10 bramkach

Neymar przeszedł przed sezonem z FC Barcelony do PSG, aby z tym klubem wygrać Ligę Mistrzów i przybliżyć się do Złotej Piłki. Życie zgotowało inny los dla Brazylijczyka, mimo że ten mocno pracował, aby zrealizować cel.

Zagrał w 7 spotkaniach LM, w których 6-krotnie wpisywał się na listę strzelców i 4 razy asystował przy trafieniach kolegów.

Średnio miał udział przy 1,43 bramki na mecz.

6. Wissam Ben Yedder (Sevilla FC) - udział przy 10 bramkach

Francuski zawodnik Sevilli zagrał w 11 spotkaniach Ligi Mistrzów. W zestawieniu znalazł się jedynie dzięki bramkom. Niczym rasowy napastnik, jak już znalazł się w polu karnym przeciwnika to szukał jedynie okazji do strzału. Pokonać bramkarza rywali udało mu się 10-krotnie

Co mecz udało mu się wypracować średnio 0,91 bramki.

5. Sadio Mane (Liverpool FC) - udział przy 11 bramkach

Senegalczyk na pewno będzie zmorą piłkarzy reprezentacji Polski podczas nadchodzącego mundialu. Swoje umiejętności zaprezentował w kończącej się Lidze Mistrzów, a wynik może jeszcze poprawić. Jak do tej pory zagrał w 12 meczach, zdobył 9 bramek i zaliczył 2 asysty.

Co 90 minut wypracował 1,09 bramki dla Liverpoolu

4. Edin Dzeko (AS Roma) - udział przy 13 bramkach

Niewiele by brakowało, a Bośniak zagrałby w finale Ligi Mistrzów. Sam Dzeko mocno pracował, aby spełnić swoje marzenie. Zagrał w 12 spotkaniach rzymian, w których 8-krotnie wpisał się na listę strzelców, a 5 razy asystował przy trafieniach kolegów.

Miał udział przy średnio 1,08 bramki na mecz

3. Mohamed Salah (Liverpool FC) - udział przy 16 bramkach

Salah zachwyca w tym sezonie kibiców i ekspertów swoją skutecznością. Wielu widzi w nim zdobywcę najbliższej Złotej Piłki. Trzeba przyznać, że Egipcjanin ma bardzo imponujące statystyki.

Dla Liverpoolu zagrał w 14 spotkaniach Ligi Mistrzów, w których 11 razy wpisał się na listę strzelców, a 5 razy asystował przy trafieniach kolegi.

Co 90 minut wypracowywał średnio 1,3 bramki.

2. Cristiano Ronaldo (Real Madryt) - udział przy 18 bramkach

Być może to nie Salah, a Ronaldo zmierza po kolejną Złotą Piłkę. Portugalczyk zagrał w 12 spotkaniach Ligi Mistrzów. W nich strzelił 15 bramek i zaliczył 3 asysty.

Co 90 minut skrzydłowy Realu wypracowywał 1,5 bramki.

1. Roberto Firmino (Liverpool FC) - udział przy 20 bramkach

Wielu ekspertów zastanawia się, gdzie byłby Liverpool, gdyby nie Salah. Jednak w angielskim zespole jest inny zawodnik, który jest mniej doceniony, niż Egipcjanin. To Roberto Firmino

Brazylijczyk w tym sezonie zdobył 11 bramek (z czego jedna w kwalifikacjach), oraz zaliczył 9 asyst.

Miał udział przy aż 20 bramkach Liverpoolu. Średnio co 90 minut wypracowywał 1,43 gola.