Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Najwyższa kara w historii UEFA. Skenderbeu wykluczone z pucharów na 10 lat

UEFA wymierzyła bezprecedensową karę Skenderbeu Korcza. Albański klub został wykluczony z europejskich pucharów na 10 lat! Z raportu UEFA wynika, że Skenderbeu miało "ustawiać spotkania piłkarskie na skalę nieznaną wcześniej w historii piłki nożnej".

Rekordowa kara

Dodatkowo Skenderbeu musi zapłacić aż milion euro kary. Decyzja została podjęta już 21 marca, ale podano ją z opóźnieniem.

Albańczycy ustawiali swoje spotkania m.in. w eliminacjach Ligi Mistrzów. Najdobitniejszym tego przykładem było starcie z Crusaders z Irlandii Północnej. W pierwszym spotkaniu Skenderbeu wygrało 4-1. W rewanżu po 80. minucie - przy prowadzeniu Albańczyków 2-1 - zaczęły dziać się "cuda".

Działy się cuda

W ostatnich 10 minutach Crusaders strzeliło dwa gole (oba w doliczonym czasie gry), trafiło w słupek i miało dwa nieuznane gole. Nawet bramkarz zespołu z Irlandii Północnej Sean O'Neill apelował do UEFA o wszczęcie postępowania w tej sprawie. Jak napisał, Skenderbeu ewidentnie zależało na tym, by w spotkaniu padło co najmniej 3,5 gola. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego jak w ostatnich 10 minutach - napisał na Twitterze. Te wpisy zostały dołączone do raportu UEFA jako dowody w sprawie. Starcie miało miejsce w 2015 roku, ale to nie był odosobniony przypadek.

Podejrzane mecze

Według 93-stronicowego raportu UEFA w trakcie meczów Skenderbeu odnotowywano niesłychaną aktywność w zakładach na żywo u bukmacherów. Podejrzane były również wysokie porażki ze Sportingiem (1-5) i Lokomotiwem Moskwa (0-3) w Lidze Europy w 2015 roku. Skenderbeu miało "ustawiać spotkania piłkarskie na skalę nieznaną wcześniej w historii piłki nożnej". W przypadku spotkania ze Sportingiem przy stanie 4-0 zanotowano nadzwyczajną liczbę zakładów na sześć goli lub więcej - piąty gol padł dopiero w 77. minucie, a szóstą bramkę Skenderbeu zdobyło w 89. minucie.

UEFA ujawniła, że osobom przygotowującym raport na ten temat grożono śmiercią, chcąc w ten sposób wymusić przerwanie prac. Te zostały jednak dokończone.

Liga Europejska Liga Europejska HEKTOR PUSTINA/AP

To nie pierwsza kara

Skenderbeu zostało wykluczone z pucharów już w sezonie 2016/17 - wyłącznie na podstawie nietypowych zachowań na rynku bukmacherskim wykrytym przez specjalny system. Pod lupą znalazły się aż 53 spotkania, włączając w to mecze towarzyskie, ligowe oraz pucharowe w okresie od listopada 2010 roku do kwietnia 2016 roku. W ten sposób Albańczycy mieli zarobić miliony dolarów.

- Jesteśmy niewinni. Ale spodziewaliśmy się takiej decyzji - powiedział prezes klubu Ardjan Takaj zapowiadając odwołania do wyższych instancji. - 10-letni wyrok jest jak kara śmierci - stwierdził.

Odebrane mistrzostwo

Skenderbeu już wcześniej zostało ukarane przez albańską federację. Straciło mistrzostwo za sezon 2015/16 i kolejny sezon rozpoczęło z minus 12 pkt za ustawianie spotkań w kraju. Klub odwołuje się jednak od tych kar. Co ciekawe, według raportu EUFA od czasu przesłuchania władz w CAS (Sportowy Sąd Arbitrażowy) w lipcu 2016 roku żadne spotkanie Skenderbeu nie znalazło się wśród podejrzanych.

Grali w Lidze Europy

Skenderbeu to sześciokrotny mistrz Albanii - nie licząc wspomnianego wcześniej odebranego tytułu. W sezonie 2015/16 zostało pierwszym albańskim klubem, który zakwalifikował się do fazy pucharowej Ligi Europy. Zagrał w niej również w tym sezonie. Zajął czwarte miejsce w grupie z 5 pkt - dzięki pokonaniu Dynama Kijów (3-2) oraz remisom z Partizanem Belgrad (0-0) i Young Boys (1-1). Na wyjazdach Albańczycy przegrali wszystkie mecze.