Barcelona przed szansą na przejście do historii. To specjaliści w odrabianiu dużych strat

By awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, Barcelona musi dokonać czegoś, co nie udało się wcześniej żadnej drużynie w tych rozgrywkach - odrobić czterobramkową stratę z pierwszego spotkania (0:4). W swojej bogatej w sukcesy historii Duma Katalonii wielokrotnie odwracała losy dwumeczów, w których jedną nogą była już za burtą. Przypominamy sześć największych powrotów Blaugrany w europejskich pucharach.
Mecz FC Barcelona - Celta Vigo Mecz FC Barcelona - Celta Vigo Manu Fernandez (AP Photo/Manu Fernandez)

By awansować do ćwierćfinału Ligi Mistrzów, Barcelona musi dokonać czegoś, co nie udało się wcześniej żadnej drużynie w tych rozgrywkach - odrobić czterobramkową stratę z pierwszego spotkania. W swojej bogatej w sukcesy historii Duma Katalonii wielokrotnie odwracała losy dwumeczów, w których jedną nogą była już za burtą. Przypominamy sześć największych powrotów Blaugrany w europejskich pucharach.

Puchar UEFA 1977/1978

Jeśli jakaś drużyna jest w stanie dokonywać cudów, to jest nią na pewno Barcelona. W sezonie 77/78 Katalończycy przegrali z prowadzonym przez Bobby'ego Robsona Ipswich Town 0:3 w pierwszym meczu 1/8 finału Pucharu UEFA. Skreślani przez wszystkich piłkarze Barcelony zdołali jednak wywalczyć awans do kolejnej rundy. W rewanżu dzięki trafieniom Johana Cryuffa i Carlesa Rexacha doprowadzili do dogrywki i konkursu rzutów karnych, w których decydującą o wygranej Hiszpanów jedenastkę skutecznie wykonał Raul Vicente Amarilla.

Puchar Zdobywców Pucharów 1978/1979

Rok po triumfie nad Ipswich Barcelona ponownie dokonała spektakularnej remontady. Tym razem ofiarą Katalończyków był obecny klub Łukasza Teodorczyka - Anderlecht. Podobnie jak w przypadku starcia z Anglikami, drużyna z Hiszpanii zmuszona została do odrabiania trzybramkowej straty (0:3). W rewanżu rozegranym na Camp Nou w regulaminowym czasie gry Blaugrana strzeliła trzy gole i doprowadziła do dogrywki, a następnie rzutów karnych. W nich bardzo pewnie rozprawiła się z Belgami, wygrywając konkurs jedenastek 4:1.

Puchar Europy 1985/1986

Starcie z Goeteborgiem w półfinale Pucharu Europy jest jednym z najbardziej dramatycznych w historii klubu z Katalonii. Po przegranej 0:3 w Szwecji Barcelona musiała wspiąć się na wyżyny możliwości, by przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Bohaterem tamtego starcia był Pichi Alonso, który ustrzelił hat-tricka i przedłużył szanse swojej drużyny na awans do wielkiego finału zaplanowanego w Sewilli. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia i raz jeszcze losy rywalizacji ważyły się w rzutach karnych, wygranych ostatecznie przez Barcelonę 5:4. Dobra passa związana z jedenastkami nie została jednak podtrzymana w finale, gdzie po karnych Duma Katalonii uległa Steaule Bukareszt.

Jose Mari Bakero Jose Mari Bakero Fot. Marcin Stępien / Agencja Wyborcza.pl

Liga Mistrzów 1993/1994

Wydawało się, że przygoda Barcelony z Ligą Mistrzów zakończy się na Dynamie Kijów. W pierwszym starciu Ukraińcy wygrali przed własną publicznością 3:1 i jedną nogą byli w 1/8 finału rozgrywek. Camp Nou to jednak twierdza Katalończyków i w tym dwumeczu po raz kolejny to udowodnili. Zespół prowadzony przez Johana Cryuffa - z byłym trenerem Lecha Jose Mari Bakero w składzie, który zdobył jedną z bramek - rozgromił u siebie rywali w rewanżu 4:1 i zapewnił sobie awans do kolejnej rundy.

Liga Mistrzów 1999/2000

Chelsea nigdy nie miała szczęścia do Barcelony, choć w sezonie 99/00 wydawało się, że Katalończycy będą musieli uznać wyższość rywali po porażce 1:3 na Stamford Bridge. W drugim spotkaniu, rozegranym na Camp Nou, Blaugrana pokazała swoją siłę. Trafienia Rivaldo, Luisa Figo i Daniego doprowadziły do dogrywki, w której Barcelona zdobyła kolejne dwie bramki i wyeliminowała londyńczyków.

Liga Mistrzów 2012/2013

Ostatniej remontady w europejskich pucharach piłkarze Barcelony dokonali w 2013 roku przeciwko Milanowi. Na San Siro Duma Katalonii sensacyjnie przegrała 0:2, ale na Camp Nou zdemolowała Włochów 4:0.