Piłkarski biznes. Raport firmy Deloitte. Bogatym rosną przychody. Biednym wyparował miliard euro

Firma doradcza Deloitte ogłosiła swój coroczny raport: ?Annual Review of Football Finance 2015?. Piłkarska Europa, której finansowe dokonania Deloitte podsumowuje, znowu urosła. Pięć najbogatszych lig świata zwiększyło swoje przychody o ponad piętnaście procent. Cała europejski futbol wypracowuje rocznie ponad 20 miliardów euro. Z raportu można jednak wysnuć i czarny obraz. Całej reszcie Europy - średniakom i biedakom - wyparowało w ciągu roku ponad miliard euro.
Anglik Phil Jagielka z Evertonu w meczu ligowym z Sunderlandem Anglik Phil Jagielka z Evertonu w meczu ligowym z Sunderlandem STRINGER/REUTERS

Jak rosną przychody piłkarskiej Europy

W ubiegłym sezonie (2013/14) piłkarska Europa wypracowała 19,9 miliarda euro przychodów. W tym roku jak wynika z raportu firmy Deloitte to już ponad 20 miliardów.

Kto pracuje na ten wynik. Przede wszystkim pięć najbogatszych lig Europy - angielska, niemiecka, hiszpańska, włoska i francuska. Cała piątka w sezonie 2012/13 wypracowała 9,8 mld euro. W tym roku to już 11,3 mld euro.

Już trzeci rok z rzędu każda spośród lig europejskich z wielkiej piątki zanotowała rekordowe przychody, co dowodzi, że piłka nożna na najwyższym poziomie nadal stanowi treść o największej wartości dla nadawców oraz że sponsorzy gotowi są sporo zapłacić za to, aby utożsamiano ich z najlepszymi klubami europejskimi ? komentuje Dan Jones z Deloitte UK.

NIKE PIŁKA NOŻNA PREMIER TEAM
1 opinia w okazje.info

Imponująca Premier League

Największy wzrost zanotowała angielska Premier League. W sezonie 2013/14 przychody Anglików były o 29 proc. lepsze niż rok wcześniej i osiągnęły 3,3 mld funtów - 3,9 mld euro. Główną przyczyną tego wzrostu są nowe umowy na transmisje telewizyjne - o 48 proc. finansowo lepsze niż rok wcześniej. Kluby zarabiają na transmisjach 569 mln funtów. Te zyski są już tak wysokie, że tylko pięć klubów spoza Anglii dostają z tego tytułu większe pieniądze niż najgorsza drużyna Premier League.

Wartość dwudziestu największych klubów Premier League wynosi prawie jedną piątą wartości całego europejskiego rynku piłki nożnej - piszą autorzy raportu.

Dzięki nowym umowom zysk operacyjny Premier League wyniósł w poprzednim sezonie 614 mln funtów i był ponad trzy razy wyższy niż zysk operacyjny Bundesligi (250 mln euro). Bundesliga i Premier League to jedyne ligi w wielkiej piątce, które wypracowują zysk.

UMBRO OCHRANIACZE GEOMETRAFLARE GUARD
w okazje.info

Bundesliga z dobrym wynikiem

Pod względem przychodów drugie miejsce w Europie utrzymała Bundesliga. Niemcy osiągnęli 13-procentowy (257 mln) wzrost w porównaniu do sezonu 2012/13. Niemieckie kluby wypracowały 2,3 mld euro.

Główną przyczyną była nowa umowa na transmisje telewizyjne - o 50 proc. lepsza niż poprzednia. Pod tym względem Bundesliga i tak zajmuje ostatnie miejsce wśród lig Wielkiej Piątki. Natomiast najlepsza jest w osiąganiu przychodów z umów sponsorskich i marketingowych. Według raportu i pod tym względem w przyszłym roku Niemców wyprzedzi Premier League.

Bundesliga jest też obok Premier League jedyną ligą w Wielkiej Piątce, która wypracowuje zysk operacyjny. W ubiegłym roku było to 250 mln euro o 14 mln euro mniej niż rok wcześniej.

Adidas Koszulka domowa Bayern Monachium
w okazje.info
Real Madryt najbardziej wartościową drużyną świata według dorocznego rankingu magazynu 'Forbes'. Wartość 'Królewskich' wyliczono na 3,44 miliarda dolarów. W czołowej trójce są jeszcze dwa piłkarskie kluby (Barcelona i Manchester United), ale czołowa 50. zdominowana jest przez kluby NFL, których jest aż 30. Real Madryt najbardziej wartościową drużyną świata według dorocznego rankingu magazynu 'Forbes'. Wartość 'Królewskich' wyliczono na 3,44 miliarda dolarów. W czołowej trójce są jeszcze dwa piłkarskie kluby (Barcelona i Manchester United), ale czołowa 50. zdominowana jest przez kluby NFL, których jest aż 30. Fot. PAUL HANNA

La Liga z minimalnym wzrostem

Łączne przychody wszystkich klubów La Liga wzrosły o 3 proc. (65 mln euro) do poziomu 1,9 mld euro. Lepsze wyniki niż rok wcześniej miały jednak tylko dwa kluby z Madrytu - Real i Atletico. Pozostałe kluby - łącznie z FC Barcelona - zanotowały regres w swoich finansach. W dodatku cały wzrost został przejedzony na podniesienie wynagrodzeń zawodników. Stanowią one 60 proc. przychodów (wzrost z 57 proc.).

Według raportu dużą nadzieję na poprawę finansową jest wspólna sprzedaż praw telewizyjnych przez całą ligę od sezonu 2016/17. Do tej pory każdy klub sprzedawał transmisje ze swoich meczów osobno. Nowa forma sprzedaży praw spowoduje, że La Liga ma szansę nie tylko znacząco zwiększyć swoje przychody, ale jeszcze wyprzedzić pod względem generowanych przychodów Bundesligę.

Adidas Koszulka Real Madryt Home Match
w okazje.info

Stagnacja w Serie A

Niezłe osiągnięcia niektórych włoskich klubów w pucharach europejskich w bardzo niewielkim stopniu wpłynęły na wzrost łącznych przychodów klubów z Serie A. Te zwiększyły się zaledwie o 1 proc. do poziomu 1,9 mld euro - głosi raport firmy Deloitte.

Jedną z przyczyn słabego wzrostu jest fakt, że w Serie A kluby nie podpisywały nowych umów na transmisje telewizyjne. Te i tak są wyśrubowane, bo stanowią aż 59 proc. wszystkich przychodów. Tak wysokiego współczynnika nie ma żadna liga z Wielkiej Piątki. Gorsze wyniki finansowe spowodowane są też wysokimi w stosunku do przychodów zarobkami piłkarzy. Pochłaniają one aż 70 proc. tego, co wypracowują kluby.

Trudno też spodziewać się, że Serie A odbije się w kolejnych latach. Kluby borykają się z wysokim zadłużeniem, a frekwencja na stadionach w ostatnich latach spada z roku na rok.

adidas Performance MESSI 10.1 FG
w okazje.info
Kibice PSG Kibice PSG BENOIT TESSIER/REUTERS

Ligue 1 goni bogatszych

Serie A ściga coraz skuteczniej liga francuska.

Deloitte pisze: w sezonie 2013/14 łączne przychody Ligue 1 zwiększyły się o 201 mln euro (15 proc.) do poziomu blisko 1,5 mld euro. Spośród francuskich klubów liderem był klub Paris Saint-Germain ze wzrostem przychodów w wysokości 75 mln euro.

Francuzi z optymizmem mogą patrzeć też w przyszłość. Dzięki modernizacji stadionów przed Euro 2016 rośnie frekwencja na stadionach. W ubiegłym sezonie (2013/14) było to 21 tys. widzów - najwięcej od sezonu 2008/09.

W dodatku francuskie kluby mogą mieć nadzieję na wzrost przychodów z tytułu transmisji telewizyjnych od kiedy na rynku pojawiła się telewizji BeIN Sport (dawna Al-Dżazira), która zwiększyła konkurencje między nadawcami walczącymi o prawa do transmisji Ligue 1.

Adidas PIŁKA NOŻNA EUROPEAN
w okazje.info

Średniakom i biedakom wyparowało ponad miliard euro

Cały raport Deloitte niesie ze sobą jednak jeszcze jeden smutny wniosek. W ubiegłorocznym raporcie na wszystkie ligi poza Wielką Piątką przypadało 10,1 mld euro przychodów piłkarskiej Europy. Teraz ok. 8,8 mld euro. W ciągu roku przepaść między bogatymi, a biedniejszymi wzrosła gigantycznie.

Oczywiście należy pamiętać, że znaczenie miały tu też czynniki makroekonomiczne. Gigantyczny spadek rubla i hrywny spowodowały również znaczący spadek liczonych w euro przychodów klubów rosyjskich i ukraińskich, które rok wcześniej wypracowały ok 1,1 mld euro przychodów. To jednak nie jest całe wytłumaczenie.

W epoce globalizacji biedacy i średniacy nie wytrzymują konkurencji o kibiców i sponsorów z bogaczami nawet na własnym, lokalnym rynku.

ADIDAS RĘKAWICE BRAMKARSKIE PREDATOR
w okazje.info
Więcej o: