Sebastian Kowalczyk - krok po kroku. M這de pokolenie Portowc闚

W Szczecinie maj jest dla m這dzie篡. Prawie ca造. Najpierw by這 utrzymanie, p騧niej - wraz ze spokojem - pojawi這 si kilku m這dzie穎wc闚. Jakub Bursztyn troch z konieczno軼i, Sebastian Walukiewicz, Adrian Benedyczak i Sebastian Kowalczyk w spos鏏 bardziej przemy郵any. 字ednia wieku tej czw鏎ki - 18,5 roku. Pogo Szczecin zremisowa豉 z Lechi Gda雟k 1:1.
Sebastian Kowalczyk Sebastian Kowalczyk CEZARY ASZKIEΜWICZ

Zachowane proporcje

Ca造 proces wprowadzania mniej do鈍iadczonych graczy przebiega bardzo spokojnie. Trener Runjai zaraz po zabezpieczeniu bytu w Ekstraklasie nie wymieni po這wy sk豉du na wyci庵ni皻ych z kapelusza pi趾arzy poni瞠j 21. roku 篡cia. Ci zawodnicy, kt鏎zy dostaj szans w ko鎍闚ce sezonu, ju wcze郾iej meldowali si w kadrze meczowej. Co jaki czas, w miar regularnie. Teraz nie by這 inaczej - wszyscy "na hurra" nie zostali wrzuceni do dru篡ny.

Adrian Benedyczak (r. 2000) zacz掖 w marcu od 豉wki z Koron Kielce, a Sebastian Walukiewicz (r. 2000) ju w lipcu by w "osiemnastce" - nied逝go po przenosinach z warszawskiej Legii. Po kilku "ogonach" rozegra ostatnio pe軟e 90 minut przeciwko 奸御kowi Wroc豉w.

Zupe軟ie inaczej wygl康a przypadek Jakuba Bursztyna, kt鏎y raczej nie spodziewa si debiutu w takich okoliczno軼iach. Kiedy Pogo mia豉 ju pewne utrzymanie, ㄆkasz Za逝ska zdecydowa si odstawi silne leki i wyjecha na zabieg chirurgiczny do Monachium. Naturalnie w jego miejsce wskoczy ㄆkasz Budzi貫k, kt鏎y po trzech rozegranych meczach dosta czerwon kartk w 13. minucie spotkania ze 奸御kiem. Tym samym do sk豉du wskoczy zaledwie 20-letni Bursztyn.

M這dy zawodnik potrzebuje czasu, ogrania i spokojnego rozwoju. Przy trzech straconych bramkach (pora磬a 0:2 z wroc豉wianami i remis 1:1 z Lechi) m鏬 zachowa si znacznie lepiej. Wielokrotnie interweniowa nerwowo - a przez to zbyt szybko i na raty. W samej ko鎍闚ce debiutu min掖 si z pi趾 po dograniu Koseckiego (Pich nie trafi), w nast瘼nym starciu by這 gro幡ie m.in. po tym jak "wyplu" futbol闚k i Peszko pr鏏owa j dobija. Poza niepewnymi interwencjami, Bursztyn ma problemy ze wznawianiem gry z w豉snego pola karnego. W konfrontacji z gda雟zczanami kilkakrotnie wylecia豉 ona na aut (bez pressingu rywala).

Ponowna droga do wyj軼iowej jedenastki Sebastiana Kowalczyka (r. 1998) okaza豉 si nieco d逝窺za - w zesz造m sezonie zadebiutowa w pierwszym sk豉dzie przeciwko Wi郵e Krak闚 (ca造 mecz), ale drug podobn szans otrzyma dopiero teraz, prawie rok p騧niej.

Korzystna korekta

19-latek zacz掖 spotkanie z Lechi Gda雟k b璠帷 ustawionym bezpo鈔ednio za plecami Adama Buksy. Szybko jednak okaza這 si, 瞠 w formacji trzeba dokona kilku roszad, 瞠by gra przebiega豉 nieco p造nniej. Kowalczyk bardzo skorzysta na zmianach w ustawieniu.

Przez pierwsze 10 minut praktycznie nie mia kontaktu z pi趾 (poza strat w centralnej strefie i przegranym pojedynkiem g堯wkowym). W tym czasie inicjatywa w du瞠j mierze by豉 po stronie przeciwnika, dlatego m這dy pi趾arz nie by szczeg鏊nie przywi您any do pozycji - zw豉szcza 瞠 Pogo stara豉 si gra d逝gim podaniem z pomini璚iem 鈔odka pola, w kierunku linii ataku, a m這dzie穎wiec ma zaledwie 169 centymetr闚 wzrostu. W takiej grze nie mia szans si odnale潭.

Z tej prostej przyczyny coraz cz窷ciej by這 go wida ni瞠j, w okolicach ko豉 鈔odkowego. W 10. minucie bardzo dobrze oceni sytuacj i wypatrzy Fr帷zczaka na przeciwleg貫j flance (nie opanowa niez貫go przerzutu). Poza tym kilkakrotnie podawa do ty逝 (5 razy przez ca陰 po這w), bezpo鈔ednio do linii obrony.

Sytuacja uleg豉 zmianie mniej wi璚ej po 20.-25. minucie. Kowalczyk przesun掖 si bli瞠j lewego skrzyd豉, gdzie m鏬 wykorzysta swoje atuty.

Im d逝瞠j, tym lepiej

Pogo - Lechia
screen Eurosport

Okaza這 si jednak, 瞠 nawet po tej delikatnej korekcie formacji, 19-latek notuje bardzo sprawne powroty w ni窺ze strefy boiska. Nieustannie pilnowa linii pola karnego w obliczu atak闚 przeciwnika i dzi瘯i temu zanotowa bardzo wa積y odbi鏎 w 24. minucie, a akcja Lechii spali豉 na panewce.

Istotne tak瞠, 瞠 po tym przechwycie Pogo wysz豉 z kontr. Murawski bezpo鈔ednio d逝gim podaniem uruchomi Delewa, Fr帷zczak znalaz si w 鈍ietnej sytuacji, ale przestrzeli.

Bli瞠j bocznego sektora by znacznie cz窷ciej pod gr. Po jednym z takich rajd闚 - bardzo dobrze wypad w pojedynku biegowym - dwukrotnie w jednej akcji do鈔odkowywa przed bramk rywala (20. i 21. minuta). Za pierwszym razem futbol闚ka zosta豉 wybita, wi璚 j zebra i pos豉 centr na g這w Tomasza Ho這ty.

Ca趾iem nie幢e radzi sobie pod presj. Wiedzia, kiedy zwolni, zrobi jedn k馧ko wi璚ej i poda dopiero po ocenie sytuacji. Tym samym bardzo sprawnie potrafi wywalczy sobie woln przestrze. Chocia kilkakrotnie poda do najbli窺zego na skrzydle, to przede wszystkim stara si poszukiwa innych rozwi您a.

Trzy kartki na cztery

Im lepiej radzi sobie Kowalczyk, tym 軼i庵a na siebie wi瘯sz uwag lechist闚. Podopieczni trenera Stokowca zobaczyli w spotkaniu z Pogoni cztery 鄴速e kartki z czego a trzy po faulach w豉郾ie na 19-latku (42., 45., 49. minuta - odpowiednio Borysiuk, Peszko, Chrzanowski). Dwukrotnie by faulowany na flance, raz w 鈔odkowej strefie.

Przyzwoita ocena sytuacja odgrywa豉 spor rol szczeg鏊nie pod bramk rywala. W 44. minucie m這dy pi趾arz 鈍ietnie wypatrzy Rap po przeciwleg貫j stronie pola karnego. Ostatecznie futbol闚ka pomkn窸a troch za wysoko i obro鎍a Portowc闚 tylko musn掖 j g這w.

Pi耩 minut wcze郾iej podj掖 pr鏏 strza逝 po bardzo dobrej akcji przeprowadzonej skrzyd貫m. Wygra pojedynek biegowy z Nunesem, min掖 go, 軼i掖 do 鈔odka i uderzy z naro積ika pola karnego. M鏬 zamiast tego podawa do dobrze ustawionego Delewa, ale zdecydowa si na bezpo鈔ednie uderzenie.

Ostatecznie trener Rafa這wicz, kt鏎y zast瘼owa kontuzjowanego Kost Runjaicia (uraz rzepki na treningu, konieczna by豉 operacja), zdj掖 19-latka po 54. minutach i w jego miejsce wpu軼i Duncana. W tym czasie zawodnik zaprezentowa si bardzo solidnie - bez jakich b喚d闚 i wi瘯szych przestoj闚.

Sztab szkoleniowy nie zdecydowa si na wi瘯sz rewolucj w sk豉dzie pomimo pewnego utrzymania. Ze 奸御kiem ca造 mecz dosta Walukiewicz, wi璚 teraz zosta na 豉wce, a prawie godzin rozegra w豉郾ie Kowalczyk. Ponownie na "ogony" wszed Benedyczak. Dzi瘯i temu znacznie 豉twiej o dobre funkcjonowanie pi趾arza w dru篡nie - nie wkracza do ca趾owicie przemeblowanego i niezgranego zespo逝, a dostaje r闚n szans. Krok po kroku.