LOTTO Ekstraklasa. "Dean Klafurić nowym trenerem Legii? To żadna zmiana"

- Już zwolnienie Jacka Magiery było błędem. Teraz rozwiązano kontrakt z Romeo Jozakiem, a dla mnie to po prostu przyznanie się do kolejnego błędu - mówi w rozmowie ze Sport.pl Sylwester Czereszewski, były piłkarz Legii Warszawa.
Romeo Jozak i Dean Klafuric Romeo Jozak i Dean Klafuric FOT. KUBA ATYS

Właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski twierdził, że Romeo Jozak będzie "trenerem na lata". Okazało się, że Chorwat na swoim stanowisku nie dotrwał nawet do lata. Jego przygoda ze stołecznym klubem trwała zaledwie 213 dni i trudno znaleźć jakiekolwiek pozytywy z tego okresu. Więcej o grzechach Jozaka przeczytacie TU.

Nowym szkoleniowcem Legii został Dean Klafurić, czyli kolejny trener bez doświadczenia, dotychczasowy asystent Jozaka. I trudno przypuszczać, aby ta zmiana znacząco odmieniła Legię.

Romeo Jozak podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zagłębie Lubin Romeo Jozak podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zagłębie Lubin KUBA ATYS

- Zawsze przyświecało nam dobro zespołu. Zastanawialiśmy się nad różnymi rozwiązaniami. Uznaliśmy jednak z prezesem, że to jest ten moment, w którym zespół potrzebuje zmian. Według nas to jest optymalna decyzja, by to Deana Klafurić zajął miejsce Romeo Jozaka - powiedział Ivan Kepcija, dyrektor sportowy Legii.

Zupełnie inną optykę ma jednak Sylwester Czereszewski, który na przełomie wieków rozegrał ponad sto spotkań w stołecznym klubie. 47-latek ma na swoim koncie także 24 mecze w reprezentacji Polski.

- Kto powinien być nowym trenerem? Zacznę od tego, że już zwolnienie Jacka Magiery było zbyt pochopną decyzją. "Przyjście" Klafuricia to żadna zmiana. Przecież to właśnie on był u boku Jozaka w ostatnich miesiącach, więc można powiedzieć, że jest kontynuatorem jego myśli szkoleniowej. Nie chcę mi się wierzyć w żaden tzw. efekt nowej miotły. Może wygrają teraz jedno, dwa spotkania, ale w dłuższej perspektywie nic się nie zmieni. Taka zmiana trenera na sześć kolejek przed końcem rozgrywek to tylko przyznanie się do błędu. Tak naprawdę to już mogli zostawić Jozaka do maja i dopiero po sezonie go zwolnić. Wyszłoby  na to samo - twierdzi Czereszewski.

- Warto dodać, że choć Jagiellonia i Lech także przegrały swoje ostatnie spotkania, to jednak są to zespoły, które posiadają swój określony styl. Natomiast największym kłopotem Legii jest fakt, że drużyna po prostu nie funkcjonuje dobrze. Nie ma żelaznej jedenastki, brakuje im konkretnego planu taktycznego. A także takie sytuacje, jak ta z Kucharczykiem [skrzydłowy został przesunięty do rezerw, ale po kilku dniach powrócił do kadry pierwszego zespołu], też nie pomagają i znacząco psują atmosferę w drużynie - kontynuuje Czereszewski.

Sylwester Czereszewski w meczu Legia - Lech Sylwester Czereszewski w meczu Legia - Lech Fot. KUBA ATYS

Kto powinien być trenerem Legii?

- Moim zdaniem Legię powinien prowadzić uznany trener z zagranicy. Dziwię się, że nie szukamy trenerów z Niemiec. Ok, zatrudnienie szkoleniowca z Bundesligi - ze względów finansowych - może być trudne do zrealizowania, ale ściągnięcie kogoś z drugiej ligi niemieckiej już nie powinno być problemem. A przecież tam jest wielu zdolnych trenerów z odpowiednim warsztatem. Niemiecki związek dba o odpowiedni rozwój szkoleniowców. Są na bieżąco z nowinkami techniczno-taktycznymi. Wystarczy spojrzeć na liczbę świetnych piłkarzy jaką produkuje niemieckie futbol, a także na wyniki reprezentacji, pierwszej i młodzieżowych - zakończył Czereszewski.

William Remy podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zagłębie Lubin William Remy podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Zagłębie Lubin KUBA ATYS

Legia w 31 meczach sezonu 2017/18 zanotowała 17 wygranych, 3 remisy i 11 porażek. Do końca sezonu zostało sześć kolejek. Mistrzowie Polski mają 54 punkty, czyli tyle samo co druga w tabeli Jagiellonia Białystok. Liderem jest Lech Poznań, który uzbierał jedno "oczko" więcej.

Legia znów ryzykuje bardzo dużo. 'Zmiana powinna być racjonalna. Legia pokazała, że nie ma planu awaryjnego'
Więcej przeczytasz TU.

Prowadził kobiety, zespół z trzeciej i drugiej ligi chorwackiej. Oto Dean Klafurić, nowy trener Legii Warszawa
Więcej przeczytasz TU.

Romeo Jozak zwolniony, czyli krótka lekcja myślenia o tu i teraz
Więcej przeczytasz TU.