Polonia Bytom wkrótce przestanie istnieć? Jest decyzja o rozwiązaniu spółki

Jeszcze w sezonie 2010/2011 Polonia Bytom grała na poziomie Ekstraklasy. Niestety, potem przyszły trudne czasy i zasłużony klub zaczął popadać w coraz większe tarapaty. Teraz podjęto decyzję o likwidacji spółki Bytomski Sport, co de facto oznacza upadek Polonii Bytom.
Stadion Polonii Bytom Stadion Polonii Bytom DAWID CHALIMONIUK

Polonia Bytom zostanie zlikwidowana!

Jeszcze siedem lat temu Polonia Bytom rywalizowała na najwyższym szczeblu. Niestety, potem drużyna zaczęła popadać w coraz większe problemy finansowe i notowała spadek za spadkiem. W rezultacie klub wylądował na piątym poziomie rozgrywkowym.

Rozwiązanie spółki z dniem 30.06 oznacza, że klub praktycznie przestanie istnieć i w nowym sezonie będziemy go oglądać prawdopodobnie w rozgrywkach B-klasy.  

Polonia ma na swoim koncie dwa mistrzostwa Polski z 1954 i 1962 roku. W sumie klub z Bytomia aż osiem razy stawał na podium w najwyższej klasie rozgrywkowej. 

W historii naszego futbolu było już wiele przypadków zasłużonych klubów, które zaliczały ogromny upadek, a potem podjęły trudną walkę o powrót na szczyt. 

Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski

Kawał historii polskiej piłki nożnej w XXI w. W 1996 roku Dyskobolia po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi i od razu wywalczyła awans do ekstraklasy. Największe sukcesy przyniósł 2003 rok. Zespół zdobył wicemistrzostwo Polski, a w Pucharze UEFA wyeliminował dwie uznane firmy - Herthę Berlin oraz Manchester City. Groclin został zatrzymany dopiero przez Girondins Bordeaux w 1/16 finału rozgrywek. Rok później Dyskobolia również zdobyła wicemistrzostwo, a do tego dołożyła Puchar Polski, który wygrała jeszcze raz w 2007 roku. Ale to była już końcówka działania Groclinu w takiej formie.

W 2008 roku miało dojść do fuzji Groclinu ze Śląskiem Wrocław, a potem z Pogonią Szczecin, ale w obu przypadkach nie zawarto porozumienia. Ostatecznie Groclin połączył się z Polonią Warszawa. W 2008 roku powstał nowy twór - Klub Sportowy Dyskobolia, który rozpoczął rozgrywki od IV ligi. Jednak jeszcze w sezonie 2015/16 klub grał w klasie okręgowej, ale stowarzyszenie zlikwidowano, a klub wycofano z rozgrywek. Teraz Dyskobolia została zarejestrowana na nowo, jest zupełnie nowym podmiotem - dzięki temu dostała licencję i na występy klasie B. 

Świt Nowy Dwór Mazowiecki i Szczakowianka Jaworzno

Dwa kluby meteory, które już na zawsze będą ze sobą związane. Świt awansował do ekstraklasy (jeszcze wtedy I ligi) w 2003 roku i na zawsze zapisał się w jej historii - ale w niechlubny sposób. Siedmiu piłkarzy Świtu miało sprzedać Szczakowiance Jaworzno drugi mecz barażowy - skończył się wynikiem 0-3, który dawał utrzymanie Szczakowiance.

W pierwszym meczu miał paść remis, ale 'przypadkiem' w Nowym Dworze gospodarze wygrali 1-0 po samobójczej bramce Krzysztofa Przytuły. PZPN zdegradował Szczakowiankę i ukarał ją odjęciem 10 pkt na starcie kolejnych rozgrywek. Po latach decyzję PZPN uchylono ze względu na przedawnienie karalności czynów. Szczakowianka walczyła z PPN o ponad 9 mln złotych odszkodowania - za stratę sponsorów, wpływy z biletów oraz transmisji - ale te roszczenia zostały w całości odrzucone.

Świt już w 2006 roku spadł do III ligi, gdzie gra do dziś (kilka sezonów spędził w II lidze). Za to Szczakowianka obecnie występuje w IV lidze

Amica Wronki

Jeden z najbardziej znanych polskich klubów na początku XXI w. Kilkukrotnie grał w Pucharze UEFA, największym sukcesem był awans do fazy grupowej Pucharu UEFA w sezonie 2004/05, choć ta przygoda zakończyła się czterema porażkami i bilansem bramkowym 2-16. Amica trzykrotnie zdobyła Puchar Polski i dwa razy zdobyła Superpuchar. Dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w lidze. W 2006 doszło do fuzji Amiki z Lechem Poznań - nowy twór kontynuował tradycje Lecha, a Amica wniosła do niego pierwszoligową licencję oraz wielu piłkarzy. Tradycje Amiki były kontynuowane przez dotychczasowe rezerwy występujące w trzeciej lidze. W 2007 roku zlikwidowano drużynę seniorską, a we Wronkach zajęto się wyłącznie szkoleniem młodzieży.

mecz Podbeskidzia z GKS-em Katowice mecz Podbeskidzia z GKS-em Katowice GRZEGORZ CELEJEWSKI

GKS Katowice

Jeszcze w 2003 roku GKS Katowice grał w Pucharze UEFA, ale ta przygoda zakończyła się szybko po porażce z... Cementarnicą Skopje. W 2005 roku GKS nie dostał jednak licencji na grę w drugiej lidze ze względu na problemy finansowe i wylądował w czwartej lidze. W kolejnych dwóch sezonach GKS dwa razy wywalczył awans. Istniały plany fuzji z Polonią Warszawa, ale zostały one storpedowane przez kibiców klubu. Od 2009 roku GKS nieprzerwanie występuje w I lidze, ostatnio zajął 7. miejsce. W Katowicach cały czas wierzą w powrót do ekstraklasy.

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

KSZO Ostrowiec Świętokrzyski przez trzy lata występował w I lidze, w tabeli wszech czasów najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej zajmuje 57. miejsce. W KSZO grali tacy piłkarze jak Kamil Kosowski, Mariusz Jop, Andrzej Kobylański, Łukasz Trałka czy Dariusz Pietrasiak. Klub był zamieszany w aferę korupcyjną, miał ustawić wyniki 16 spotkań w 2007 roku. Klub upadł w 2011 roku ze względu na problemy finansowe i oddanie trzech meczów walkowerem, co skutkowało automatyczną degradację o dwie klasy rozgrywkowe. W tym samym czasie w mieście powstała nowa drużyna kontynuująca tradycje KSZO - KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Obecnie zespół występuje w III lidze, w minionym sezonie zajął 4. miejsce - 7 pkt za pierwszą Garbarnią Kraków.

ŁKS Łódź - ŁKS 1926 Łomża 1:0 ŁKS Łódź - ŁKS 1926 Łomża 1:0 MARCIN WOJCIECHOWSKI

ŁKS Łódź

Najpierw rozpacz, a potem euforia. Rozgrywki w III lidze wygrał Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie przed bardziej utytułowanym ŁKS-em Łódź. Ale stadion Finishparkietu nie spełniał wymogów licencyjnych i klub zrezygnował z walki o licencję. Ich miejsce zajmie ŁKS - dwukrotny mistrz polski i zdobywca Pucharu Polski, który w tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 6. miejsce. Upadek ŁKS-u zaczął się w 2009 roku, gdy klub nie dostał licencji na grę w ekstraklasie. W 2011 roku wrócił do ekstraklasy, ale po roku został zdegradowany, a w 2013 roku łódzki klub wycofał się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe.

Widzew Łódź

Na awans musi jeszcze poczekać Widzew Łódź, który w minionym sezonie III ligi zajął trzecie miejsce. Ale w Łodzi mają wielkie ambicje i trudno się temu dziwić. Na rundę wiosenną ekstraklasy klub sprzedał ponad 15 tys. karnetów, co jest rekordem Polski i marketingowym sukcesem na europejską skalę. Zespół czeka mała rewolucja, wielu piłkarzy odejdzie, a kolejni przyjdą. 

Odra Wodzisław Śląski

Od 1996 aż do 2010 roku Odra Wodzisław Śląski nieprzerwanie występowała w ekstraklasie. W 1997 roku zajęła nawet trzecie miejsce, dzięki czemu jest 20. najlepszą drużyną w historii polskiej ekstraklasy (tabela wszech czasów). Odra znana była głównie z tego, że utrzymywała się co roku, nawet jeśli była głównym kandydatem do spadku i lubiła zabierać punkty Legii Warszawa. Spadek z ekstraklasy (do utrzymania zabrakło jednego punktu!) okazał się jednak gwoździem do trumny, już po roku zespół spadł również z I ligi. Ze względu na problemy finansowe Odra nie przystąpiła do II ligi. Nowy podmiot bazujący na tradycjach Odry - Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław - został zgłoszony do rozgrywek C klasy. Potem ten twór przejął licencję Startu Bogdanowice, dzięki czemu grał w III lidze. Obecnie w Wodzisławiu znajdują się dwa zespoły grające w lidze okręgowej - Odra Wodzisław zajęła 3. miejsce w lidze okręgowej, a Odra Centrum Wodzisław Śląski wygrała ligę.

Stal Mielec

Jeden z bardziej utytułowanych polskich klubów - dwukrotny mistrz Polski, wicemistrz oraz finalista Pucharu Polski. Stal grała też w ćwierćfinale Pucharu UEFA i w jej barwach grało wielu reprezentantów Polski, tj. Grzegorz Lato, Jan Domarski czy Henryk Kasperczak.

W 1983 roku Stal niespodziewanie spadła do II ligi. Szybko wróciła do I ligi i broniła się przed spadkiem. Po raz ostatni w I lidze Stal grała w sezonie 1995/1996. Rok później ze względu na problemy finansowe klub zlikwidowano i wycofano z rozgrywek. Nowy twór musiał grać w V lidze, szybko awansował o jedną klasę wyżej. W 2016 roku Stal była beniaminkiem I ligi i zdołała się spokojnie utrzymać.