Jeszcze siedem lat temu Polonia Bytom rywalizowała na najwyższym szczeblu. Niestety, potem drużyna zaczęła popadać w coraz większe problemy finansowe i notowała spadek za spadkiem. W rezultacie klub wylądował na piątym poziomie rozgrywkowym.
Rozwiązanie spółki z dniem 30.06 oznacza, że klub praktycznie przestanie istnieć i w nowym sezonie będziemy go oglądać prawdopodobnie w rozgrywkach B-klasy.
Polonia ma na swoim koncie dwa mistrzostwa Polski z 1954 i 1962 roku. W sumie klub z Bytomia aż osiem razy stawał na podium w najwyższej klasie rozgrywkowej.
W historii naszego futbolu było już wiele przypadków zasłużonych klubów, które zaliczały ogromny upadek, a potem podjęły trudną walkę o powrót na szczyt.
Kawał historii polskiej piłki nożnej w XXI w. W 1996 roku Dyskobolia po raz pierwszy w historii awansowała do II ligi i od razu wywalczyła awans do ekstraklasy. Największe sukcesy przyniósł 2003 rok. Zespół zdobył wicemistrzostwo Polski, a w Pucharze UEFA wyeliminował dwie uznane firmy - Herthę Berlin oraz Manchester City. Groclin został zatrzymany dopiero przez Girondins Bordeaux w 1/16 finału rozgrywek. Rok później Dyskobolia również zdobyła wicemistrzostwo, a do tego dołożyła Puchar Polski, który wygrała jeszcze raz w 2007 roku. Ale to była już końcówka działania Groclinu w takiej formie.
W 2008 roku miało dojść do fuzji Groclinu ze Śląskiem Wrocław, a potem z Pogonią Szczecin, ale w obu przypadkach nie zawarto porozumienia. Ostatecznie Groclin połączył się z Polonią Warszawa. W 2008 roku powstał nowy twór - Klub Sportowy Dyskobolia, który rozpoczął rozgrywki od IV ligi. Jednak jeszcze w sezonie 2015/16 klub grał w klasie okręgowej, ale stowarzyszenie zlikwidowano, a klub wycofano z rozgrywek. Teraz Dyskobolia została zarejestrowana na nowo, jest zupełnie nowym podmiotem - dzięki temu dostała licencję i na występy klasie B.
Dwa kluby meteory, które już na zawsze będą ze sobą związane. Świt awansował do ekstraklasy (jeszcze wtedy I ligi) w 2003 roku i na zawsze zapisał się w jej historii - ale w niechlubny sposób. Siedmiu piłkarzy Świtu miało sprzedać Szczakowiance Jaworzno drugi mecz barażowy - skończył się wynikiem 0-3, który dawał utrzymanie Szczakowiance.
W pierwszym meczu miał paść remis, ale 'przypadkiem' w Nowym Dworze gospodarze wygrali 1-0 po samobójczej bramce Krzysztofa Przytuły. PZPN zdegradował Szczakowiankę i ukarał ją odjęciem 10 pkt na starcie kolejnych rozgrywek. Po latach decyzję PZPN uchylono ze względu na przedawnienie karalności czynów. Szczakowianka walczyła z PPN o ponad 9 mln złotych odszkodowania - za stratę sponsorów, wpływy z biletów oraz transmisji - ale te roszczenia zostały w całości odrzucone.
Świt już w 2006 roku spadł do III ligi, gdzie gra do dziś (kilka sezonów spędził w II lidze). Za to Szczakowianka obecnie występuje w IV lidze
Jeden z najbardziej znanych polskich klubów na początku XXI w. Kilkukrotnie grał w Pucharze UEFA, największym sukcesem był awans do fazy grupowej Pucharu UEFA w sezonie 2004/05, choć ta przygoda zakończyła się czterema porażkami i bilansem bramkowym 2-16. Amica trzykrotnie zdobyła Puchar Polski i dwa razy zdobyła Superpuchar. Dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w lidze. W 2006 doszło do fuzji Amiki z Lechem Poznań - nowy twór kontynuował tradycje Lecha, a Amica wniosła do niego pierwszoligową licencję oraz wielu piłkarzy. Tradycje Amiki były kontynuowane przez dotychczasowe rezerwy występujące w trzeciej lidze. W 2007 roku zlikwidowano drużynę seniorską, a we Wronkach zajęto się wyłącznie szkoleniem młodzieży.
Jeszcze w 2003 roku GKS Katowice grał w Pucharze UEFA, ale ta przygoda zakończyła się szybko po porażce z... Cementarnicą Skopje. W 2005 roku GKS nie dostał jednak licencji na grę w drugiej lidze ze względu na problemy finansowe i wylądował w czwartej lidze. W kolejnych dwóch sezonach GKS dwa razy wywalczył awans. Istniały plany fuzji z Polonią Warszawa, ale zostały one storpedowane przez kibiców klubu. Od 2009 roku GKS nieprzerwanie występuje w I lidze, ostatnio zajął 7. miejsce. W Katowicach cały czas wierzą w powrót do ekstraklasy.
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski przez trzy lata występował w I lidze, w tabeli wszech czasów najwyższej polskiej klasy rozgrywkowej zajmuje 57. miejsce. W KSZO grali tacy piłkarze jak Kamil Kosowski, Mariusz Jop, Andrzej Kobylański, Łukasz Trałka czy Dariusz Pietrasiak. Klub był zamieszany w aferę korupcyjną, miał ustawić wyniki 16 spotkań w 2007 roku. Klub upadł w 2011 roku ze względu na problemy finansowe i oddanie trzech meczów walkowerem, co skutkowało automatyczną degradację o dwie klasy rozgrywkowe. W tym samym czasie w mieście powstała nowa drużyna kontynuująca tradycje KSZO - KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. Obecnie zespół występuje w III lidze, w minionym sezonie zajął 4. miejsce - 7 pkt za pierwszą Garbarnią Kraków.
Najpierw rozpacz, a potem euforia. Rozgrywki w III lidze wygrał Finishparkiet Drwęca Nowe Miasto Lubawskie przed bardziej utytułowanym ŁKS-em Łódź. Ale stadion Finishparkietu nie spełniał wymogów licencyjnych i klub zrezygnował z walki o licencję. Ich miejsce zajmie ŁKS - dwukrotny mistrz polski i zdobywca Pucharu Polski, który w tabeli wszech czasów ekstraklasy zajmuje 6. miejsce. Upadek ŁKS-u zaczął się w 2009 roku, gdy klub nie dostał licencji na grę w ekstraklasie. W 2011 roku wrócił do ekstraklasy, ale po roku został zdegradowany, a w 2013 roku łódzki klub wycofał się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe.
Na awans musi jeszcze poczekać Widzew Łódź, który w minionym sezonie III ligi zajął trzecie miejsce. Ale w Łodzi mają wielkie ambicje i trudno się temu dziwić. Na rundę wiosenną ekstraklasy klub sprzedał ponad 15 tys. karnetów, co jest rekordem Polski i marketingowym sukcesem na europejską skalę. Zespół czeka mała rewolucja, wielu piłkarzy odejdzie, a kolejni przyjdą.
Od 1996 aż do 2010 roku Odra Wodzisław Śląski nieprzerwanie występowała w ekstraklasie. W 1997 roku zajęła nawet trzecie miejsce, dzięki czemu jest 20. najlepszą drużyną w historii polskiej ekstraklasy (tabela wszech czasów). Odra znana była głównie z tego, że utrzymywała się co roku, nawet jeśli była głównym kandydatem do spadku i lubiła zabierać punkty Legii Warszawa. Spadek z ekstraklasy (do utrzymania zabrakło jednego punktu!) okazał się jednak gwoździem do trumny, już po roku zespół spadł również z I ligi. Ze względu na problemy finansowe Odra nie przystąpiła do II ligi. Nowy podmiot bazujący na tradycjach Odry - Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław - został zgłoszony do rozgrywek C klasy. Potem ten twór przejął licencję Startu Bogdanowice, dzięki czemu grał w III lidze. Obecnie w Wodzisławiu znajdują się dwa zespoły grające w lidze okręgowej - Odra Wodzisław zajęła 3. miejsce w lidze okręgowej, a Odra Centrum Wodzisław Śląski wygrała ligę.
Jeden z bardziej utytułowanych polskich klubów - dwukrotny mistrz Polski, wicemistrz oraz finalista Pucharu Polski. Stal grała też w ćwierćfinale Pucharu UEFA i w jej barwach grało wielu reprezentantów Polski, tj. Grzegorz Lato, Jan Domarski czy Henryk Kasperczak.
W 1983 roku Stal niespodziewanie spadła do II ligi. Szybko wróciła do I ligi i broniła się przed spadkiem. Po raz ostatni w I lidze Stal grała w sezonie 1995/1996. Rok później ze względu na problemy finansowe klub zlikwidowano i wycofano z rozgrywek. Nowy twór musiał grać w V lidze, szybko awansował o jedną klasę wyżej. W 2016 roku Stal była beniaminkiem I ligi i zdołała się spokojnie utrzymać.