Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Gattuso to nie jedyny przypadek. Te wielkie nazwiska mogły prowadzić polskie kluby

Informacja o tym, że Gennaro Gattuso przysłał podanie, w którym wyraził chęć pracy w Jagiellonii, poruszyła całe środowiska piłkarskie w naszym kraju. Potem pojawiła się informacja, że Jagiellonię może objąć inna sława, Bułgar Ljubosław Penew. Gattuso i Penew to nie jedyni trenerzy z głośnym nazwiskiem, którzy mogą lub mogli objąć stołek szkoleniowca klubu z polskiej Ekstraklasy.
Penew
Penew HAKON MOSVOLD LARSEN/AP

Była gwiazda Primera Division trenerem Jagiellonii Białystok?

Były selekcjoner reprezentacji Bułgarii, Ljubosław Penew może zostać nowym szkoleniowcem Jagiellonii Białystok - informuje dziennikarz Przeglądu Sportowego Jakub Olkowicz. Penew przyjedzie do naszego kraju negocjować warunki kontraktu i obejrzy mecz Jagiellonii Białystok z Lechem Poznań.

Ljubosław Penew był niegdyś znakomitym piłkarzem. Bułgar w 1989 roku wyjechał z CSKA Sofia do Hiszpanii i grał w Valencii, Atletico Madryt, Composteli oraz Celcie Vigo. W Primera Division rozegrał 148 meczów, w których strzelił w nich 71 bramek. W swoim dorobku ma również mistrzostwo Hiszpanii w barwach Atletico. W reprezentacji narodowej wystąpił 62 razy i zdobył czternaście bramek.

W piątek w mediach pojawiła się informacja, że Gennaro Gattuso wysłał swoje CV do klubu z Podlasia, ale w Jagiellonii mają inne plany.

Manchester United pokonał Norwich 4:0, a debiut w roli trenera zaliczył Ryan Giggs. Jak prezentował się w garniturze i jak zareagowali kibice? Manchester United pokonał Norwich 4:0, a debiut w roli trenera zaliczył Ryan Giggs. Jak prezentował się w garniturze i jak zareagowali kibice? Fot. NIGEL RODDIS

Oni mogli trafić do Polski - Ryan Giggs

Informacja o tym, że Gennaro Gattuso przysłał podanie, w którym wyraził chęć pracy w Jagiellonii, poruszyła całe środowiska piłkarskie w naszym kraju. Gattuso to nie jedyny trener z głośnym nazwiskiem, który mógł objąć stołek szkoleniowca klubu z polskiej Ekstraklasy. 

W ostatnich latach przez polskie kluby przewinęło się sporo znanych kandydatur.

Po tym jak Legia Warszawa zwolniła Besnika Hasiego, do klubu przyszła oferta od Ryana Giggsa. Walijczyk po zakończeniu kariery piłkarskiej pracował w Manchesterze United jako asystent Davida Moyesa i Louisa van Gaala, ale po przyjściu Jose Mourinho został bez pracy. Giggs wysłał więc ofertę do Legii Warszawa, ale w Legii nie zdecydowano się na zatrudnienie niedoświadczonego szkoleniowca. 

Diego Simeone Diego Simeone RUI VIEIRA/AP

Diego Simeone

Kandydatem na trenera Wisły Kraków był niegdyś Diego Simeone. Argentyński szkoleniowiec mógł objąć stery Białej Gwiazdy w 2010 roku. Simeone miał za sobą wówczas przeciętny okres w trenerskiej karierze i wydawało się, że Kraków będzie idealnym miejscem na zbudowanie pozycji w europejskim futbolu (do 2011 roku Simeone nie pracował w europejskim klubie). Wielkim zwolennikiem zatrudnienia ,,Cholo'' był były piłkarz Wisły - Mauro Cantoro. Mimo zaawansowanych rozmów Simeone nie dogadał się z klubem. Argentyńczyk uważał również, że klub potrzebuje bazy treningowej, a Wisła dysponowała wówczas tylko jednym boiskiem treningowym.

Henrik Larsson

W tym samym czasie w Wiśle rozpatrywano kandydaturę Henrika Larssona, który sam zgłosił się do Krakowa. Oferta byłego piłkarza Barcelony przegrała z propozycją zatrudnienia Roberta Maaskanta, którego Wiśle zaproponował były dyrektor sportowy klubu - Stan Valcx.

Trener Interu Andrea Stramaccioni Trener Interu Andrea Stramaccioni Fot. Antonio Calanni AP

Andrea Stramaccioni

W 2013 roku Andrea Stramaccioni (były trener Inter Mediolan) miał ofertę z Legii Warszawa, jednak nie zgodził się na przeprowadzkę do Polski z powodów finansowych. Zespół Wojskowych przejął ostatecznie Henning Berg.

Huub Stevens Huub Stevens Fot. MICHAELA REHLE

Huub Stevens

Kandydatem do pracy w Legii był również Huub Stevens. Sprowadzenie byłego reprezentanta Holandii było sondowane, gdy średnio wiodło się drużynie Macieja Skorży. Stevens nie wyraził jednak chęci pracy w Legii, dlatego Wojskowi zaczęli interesować się sprowadzeniem Vladimira Weissa, który kilka razy pojawił się na Łazienkowskiej. Do podpisania umowy jednak również nie doszło.

Paulo Bento Paulo Bento Fot. Paulo Duarte AP

Paulo Bento

Były selekcjoner reprezentacji Portugalii, a wcześniej trener Sportingu również był kandydatem na trenera Legii Warszawa. Portugalczyk był jednym z głównym konkurentów Stanisława Czerczesowa. Bento swoją karierę trenerską zaczął od juniorskich drużyn Sportingu, potem został głównym trenerem portugalskiej drużyny, a w 2010 roku został selekcjonerem reprezentacji Portugalii, którą prowadził przez cztery lata.