Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

On obchodzi dziś urodziny. Franciszku Smudo - wszystkiego najlepszego!

Prowadzony przez niego Górnik Łęczna kilka tygodni temu spadł z ekstraklasy. I trochę żałujemy, bo już nam go trochę brakuje. Z okazji 68. urodzin życzymy jednak Franciszkowi Smudzie sukcesów sportowych, szybkiego awansu, a także przypominamy jego najlepsze powiedzonka, językowe wpadki oraz złote myśli, którymi nas zaskakiwał i mamy nadzieję, że nadal będzie zaskakiwać. Panie Franciszku, sto lat!
Franciszek Smuda Franciszek Smuda JAKUB ORZECHOWSKI

Wiem, że nic nie wiem... Franciszku Smudo - wszystkiego najlepszego!

Prowadzony przez niego Górnik Łęczna kilka tygodni temu spadł z ekstraklasy. I trochę żałujemy, bo już nam go trochę brakuje. Z okazji 68. urodzin życzymy jednak Franciszkowi Smudzie sukcesów sportowych, szybkiego awansu, a także przypominamy jego najlepsze powiedzonka, językowe wpadki oraz złote myśli, którymi nas zaskakiwał i mamy nadzieję, że nadal będzie zaskakiwać. Panie Franciszku, sto lat!

Zaczynamy:

"Nie wiem jakim selekcjonerem jest Adam Nawałka" - wypalił na początku kwietnia Franz.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda MAŁGORZATA KUJAWKA

"Trener to musi być kawał skur***yna..."

- Trener to musi być kawał skur***yna. Z sercem na dłoni, ale i z tęgim batem w ręku - głosi 'Franz'.

"Futbol jest prosty jak A do O"

- Futbol jest prosty jak A do O - to dewiza 'Franza', którą miał powtarzać swoim piłkarzom i współpracownikom.

Franciszek Smuda prowadzi trening Franciszek Smuda prowadzi trening Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

"Nie mamy w drużynie wariatów..."

- Żadnych innych nowych etatów nie będzie. Psychologa też nie, bo nie mamy w drużynie wariatów - odparł 'Franz' zapytany o to, czy w reprezentacji Polski będzie współpracował z psychologiem.

"Grają tak dobrze, bo ich gwałcę"

- Moi piłkarze grają tak dobrze, bo ich gwałcę - powiedział 'Franz' zapytany o formę Lecha.

Rok 2009. Franciszek Smuda i Manuel Arboleda po meczu Lecha Poznań w Udine w Pucharze UEFA Rok 2009. Franciszek Smuda i Manuel Arboleda po meczu Lecha Poznań w Udine w Pucharze UEFA Fot. Tomasz Kaminski / AG

"Współżyłem z każdym"

- Moje początki w Lechu były trudne, wiadomo, poznaniacy nie dopuszczają tak blisko obcokrajowca. Ale szybko się... jakoś... współżyłem z każdym - wspominał Smuda swoje początki w Lechu.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

"To pasztetowa, do której się jeszcze dopłaca"

- To pasztetowa, do której się jeszcze dopłaca - to zdanie Smudy na temat Pucharu Ekstraklasy, kiedy był trenerem Lecha.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda JAKUB ORZECHOWSKI

On obchodzi dziś urodziny. Franciszku Smudzie - wszystkiego najlepszego!

Prowadzony przez niego Górnik Łęczna kilka tygodni temu spadł z ekstraklasy. I trochę szkoda, bo już nam go trochę brakuje. Z okazji 68. urodzin życzymy jednak Franciszkowi Smudzie sukcesów sportowych, szybkiego awansu, a także przypominamy jego najlepsze powiedzonka, językowe wpadki oraz złote myśli, którymi nas zaskakiwał i mamy nadzieję, że nadal będzie zaskakiwać. Panie Franciszku, sto lat!

Franciszek Smuda Franciszek Smuda Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta

"Wkur... mnie te wyliczanki"

- Ranking FIFA? Powiem bez ogródek, wręcz wkur... mnie te wyliczanki. To nie jest wyrocznia, rankingi nie grają! W 2004 roku przed Euro Grecy byli poniżej 60. miejsca a wygrali cały turniej! Wygrywanie ze słabeuszami nic teraz nie da - grzmiał Smuda w 2011 r., równo rok po objęciu reprezentacji Polski.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

"Z kibla ich nie wezmę"

- Dlatego jeżdżę po Europie i robię, co mogę, aby namawiać dobrych piłkarzy do gry dla Polski. Jestem pewien, że gdyby wcześniej ktoś działał tak jak ja, to taki Podolski strzelałby bramki dla nas. Skąd mam brać tych piłkarzy? Znów się pewnie ktoś obrazi, ale z kibla ich nie wezmę - mówił Smuda, który widział w swojej kadrze miejsce dla m.in. Sebastiana Boenischa i Damiena Perquisa.

Trening reprezentacji Polski na stadionie Polonii. Od lewej: Jakub Wawrzyniak, Paweł Brożek i Franciszek Smuda Trening reprezentacji Polski na stadionie Polonii. Od lewej: Jakub Wawrzyniak, Paweł Brożek i Franciszek Smuda Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

"Siódma woda po śliwkach"

- W tych poszukiwaniach nie możemy się zatracić. Żeby nie nabrać siódmej wody po śliwkach. Kupcy w Egipcie też zagadują po polsku: co słychać, jak się masz, kup coś. Ale może nie bierzmy ich od razu do kadry - wyjaśniał Smuda, kiedy powoływał do kadry Ludovica Obraniaka i Rogera.

"Zmienić to ja mogę spodnie"

- Zmienić to ja mogę spodnie - mówił Smuda, kiedy zapytany został o to, czemu w inaugurującym Euro 2012 meczu z Grecją (1:1) nie robił zmian w składzie.

Trener Franciszek Smuda Trener Franciszek Smuda JAKUB ORZECHOWSKI

"Mój nos to laptop"

- Mój nos to mój laptop - tak odniósł się kiedyś 'Franz' do nowoczesnych metod treningowych.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

"To profesjonalista ze skóry i kości"

- Arek [Głowacki] to zawodnik, który nie kalkuluje. Gdyby ktoś rzucił mu cegłę czy kamień, to on zagłówkuje. Czerwoną kartkę mu wybaczam, to profesjonalista ze skóry i kości - powiedział Smuda jako trener Wisły, po remisie z Legią 2:2.

Henryk Kasperczak (z lewej) Henryk Kasperczak (z lewej) Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

"Ładna mi babcia"

- Spotkałem go w Wodzisławiu. Powiedział, że do mamy przyjechał! Ładna mi babcia, co się Cupiał nazywa - mówił Smuda o Henryku Kasperczaku, który zastąpił go w Wiśle.
Maciej Murawski Maciej Murawski MATEUSZ SKWARCZEK

"Dzwonnik z Rotterdam"

- Muraś, ty wyglądasz jak dzwonnik z Rotterdam - miał powiedzieć Smuda na widok Macieja Murawskiego, którego spotkał w Legii.

Kadra Polski trenuje przed Euro 2012 Kadra Polski trenuje przed Euro 2012 Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

"Zmiękła mi rura"

- Kiedy zobaczyłem, że piłkarze czekali na mnie kilka godzin, zmiękła mi rura - rozczulił się Smuda.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda GRZEGORZ CELEJEWSKI

"Grali jak paroby!"

- Zagłębie wygrało dziś z kelnerami. W historii Widzewa jeszcze nigdy takich kelnerów nie widziałem. To skandal, jak prezentowali się dzisiaj moi piłkarze. Grali jak paroby! Po tym meczu wszyscy powinni iść na piechotę do Łodzi - mówił Smuda o postawie swoich piłkarzy.

Jerzy Engel Jerzy Engel Fot. Damian Kramski / AG

"Jak miś z misiem"

- Jaki konflikt? Jeden drugiego podpuszczał. Było sporo nieporozumień. Od dłuższego czasu żyjemy dobrze. Jak miś z misiem - mówił Smuda o swoim domniemanym konflikcie z Jerzym Engelem.

"Zimne piwo, pianka na dwa palce, słoneczko..."

- Bez pianki nie ruszam. Brutalnie mówiąc: to tak, jakby człowiek siknął sobie do szklanki i to wypił. Zimne piwo, pianka na dwa palce, słoneczko... - opowiadał Smuda o swoich upodobaniach.

"Umiem ocenić piłkarza..."

- Umiem ocenić piłkarza po tym, jak wchodzi po schodach - opowiadał Smuda o swoich (nadprzyrodzonych) zdolnościach.

Franciszek Smuda Franciszek Smuda Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

"Ecie-pecie"

- Wolę grać z rywalami takimi jak Legia. Mecze z teoretycznie słabszymi rywalami niekiedy zmieniają się w takie ecie-pecie - mówił Smuda o preferowanych rywalach.

Nic dodać, nic ująć. Cały Smuda.