Ekstraklasa. Jedenastka gwiazd ligi, które latem mogą być do wzięcia za darmo

30 czerwca 2017 roku wielu piłkarzom ekstraklasy kończą się dotychczasowe umowy z aktualnymi klubami. Wśród nich jest wielu zawodników, którzy mogą być uznawani za ligowe gwiazdy. Oto nasza jedenastka.
Bramkarz Jakub Szmatuła ma sezon życia. Przez wiele lat był najczęściej rezerwowym, ustępując miejsca albo młodszym albo zagranicznym konkurentom. Bramkarz Jakub Szmatuła ma sezon życia. Przez wiele lat był najczęściej rezerwowym, ustępując miejsca albo młodszym albo zagranicznym konkurentom. GRZEGORZ CELEJEWSKI

Jakub Szmatuła

Jeden z najlepszych bramkarzy poprzedniego sezonu, w obecnych rozgrywkach także ma niepodważalne miejsce między słupkami drużyny Radoslava Latala. W Gliwicach zapewne zrobią wszystko, by Szmatuła związał się z Piastem nowym kontraktem, jednak jego przyszłość wcale nie jest pewna.

Lechia - Pogoń 2:0. Grzegorz Wojtkowiak Lechia - Pogoń 2:0. Grzegorz Wojtkowiak JAN RUSEK

Grzegorz Wojtkowiak

Niewykluczone, że podobnie jak kilka dni temu Jakub Wawrzyniak, Wojtkowiak zdecyduje się na podpisanie nowej umowy z Lechią. W aktualnej sytuacji jednak doświadczony obrońca zimą będzie mógł negocjować kontrakt z nowym pracodawcą.

Mariusz Stępiński w meczu z Wisłą Kraków Mariusz Stępiński w meczu z Wisłą Kraków JAN KOWALSKI

Richard Guzmics

Węgrowi, podobnie jak kilku innym zawodnikom Wisły, kontrakt wygasa latem. W związku z niepewną sytuacją finansową klubu wydaje się niemal przesądzone, że reprezentant swojego kraju za niewiele ponad pół roku zmieni klub. Czy po Guzmicsa zdecyduje się sięgnąć któryś z klubów polskiej ekstraklasy?

Kapitan Śląska Piotr Celeban Kapitan Śląska Piotr Celeban GRZEGORZ CELEJEWSKI

Piotr Celeban

Doświadczony obrońca jest jedną z wyróżniających się postaci w słabym w ostatnich miesiącach Śląsku. Umowa zawodnika wygasa 30 czerwca przyszłego roku i kto wie czy Celeban nie zdecyduje się na zmianę barw klubowych.

Patrik Mraz Patrik Mraz GRZEGORZ CELEJEWSKI

Patrik Mraz

Jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy lewy obrońca w polskiej lidze. Król asyst w zeszłym sezonie, w obecnym, podobnie jak cały Piast, gra gorzej. W ostatnich tygodniach Mraz pokazał jednak zwyżkę formy i wciąż trzyma się w ścisłej czołówce na swojej pozycji w lidze.

Jagiellonia Białystok przegrała na własnym boisku z Lechią Gdańsk Jagiellonia Białystok przegrała na własnym boisku z Lechią Gdańsk MARCIN ONUFRYJUK

Milos Krasic

Po słabym początku w Polsce wydawało się, że była gwiazda m.in. Juventusu w ekstraklasie nigdy nie pokaże niczego specjalnego. Krasić z miesiąca na miesiąc stawał się jednak coraz lepszym piłkarzem i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego lidera ekstraklasy. W tym sezonie Serb strzelił jednego gola i zanotował trzy asysty. Latem spekulowało się o możliwości jego przenosin do Legii. Kto wie, może latem, kiedy wygasać będzie jego umowa?

Rafał Murawski jest kapitanem Pogoni Szczecin Rafał Murawski jest kapitanem Pogoni Szczecin LUKASZ WEGRZYN

Rafał Murawski

Doświadczony środkowy pomocnik wciąż należy do czołówki zawodników na swojej pozycji w kraju. Niektórzy eksperci uważają wręcz, że gdyby piłkarzom nie zaglądano do metryki, to Murawski wciąż mógłby być jednym z kandydatów do gry w reprezentacji Polski.

Konstantin Vassiljev Konstantin Vassiljev MARCIN ONUFRYJUK

Konstantin Vassiljev

Jak dotychczas najlepszy piłkarz tego sezonu ekstraklasy. Estończyk strzelił 7 goli, dołożył do tego 6 asyst i zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji kanadyjskiej ekstraklasy. Trudno wyobrazić sobie, by Jagiellonia nie chciała przedłużyć wygasającego latem kontraktu swojej gwiazdy.

Igor Lewczuk Igor Lewczuk JAN KOWALSKI

Patryk Lipski

Lipski był odkryciem poprzedniego sezonu ekstraklasy. W 38 meczach strzelił pięć goli, był jedną z czołowych postaci Ruchu Chorzów. W obecnych rozgrywkach zawodnik wystąpił w 14 spotkaniach, zdobył jedną bramkę. Kto wie czy latem nie zdecyduje się na transfer do poważniejszego klubu, by zrobić kolejny krok w karierze.

Dawid Kownacki na treningu Lecha Poznań Dawid Kownacki na treningu Lecha Poznań ANNA KOWALIK

Dawid Kownacki

Kontuzje, zdecydowana obniżka formy. Kiedy Kownacki wchodził do ekstraklasy w barwach Lecha niewiele osób spodziewało się, że pod koniec kontraktu zawodnika toczyć się będzie dyskusja nad słusznością jego przedłużania. Eksperci bardziej spodziewali się zagranicznego transferu młodego wciąż zawodnika, który obecnie ma jednak ogromne problemy z załapaniem się do składu "Kolejorza".

Marcin Robak

Wydaje się, że doświadczony napastnik wszystko co najgorsze w Lechu Poznań, ma już za sobą. Po wyleczeniu kontuzji Robak stał się podstawowym piłkarzem w jedenastce Nenada Bjelicy. We wszystkich rozgrywkach zdobył siedem bramek w tym sezonie.