Sportowo i koncertowo - wielkie wydarzenia na otwarcie polskich stadionów

Walka Adamka w Warszawie na Stadionie Narodowym, czy - jak pierwotnie planowano - we Wrocławiu również na przyszłej Arenie Euro 2012. Odpowiedzi jeszcze nie ma. Nowe stadiony budowane w Polsce ścigają się między sobą o huczne imprezy na inaugurację.
Witalij Kliczko, Tomasz Adamek Witalij Kliczko, Tomasz Adamek

Wrocław chce Adamka

10 września Tomasz Adamek będzie walczył z Witalijem Kliczko o tytuł mistrz świata wagi ciężkiej. Pojedynek odbędzie się w Polsce. Chce go organizować Wrocław jako jedną z imprez inaugurujących otwarcie stadionu, którego budowa ma zakończyć się 30 czerwca.

Kliknij na zdjęcie, aby obejrzeć stan prac na stadionie we Wrocławiu:

Stadion we Wrocławiu

Polska - Niemcy na otwarcie Stadionu Narodowego

Najważniejszym wydarzeniem sportowym otwierającym Stadion Narodowy będzie spotkanie reprezentacji Polski i Niemiec. Zaplanowano je na 6 września. Z miejscem rozegrania tego meczu też były problemy. PZPN zapowiedział przeniesienie spotkania do Gdańska po tym, jak nie mógł dojść do porozumienia w sprawie zagospodarowania lóż podczas tego meczu z gospodarzem obiektu - Narodowym Centrum Sportu.

Czytaj więcej o sporze o loże na Stadionie Narodowym>>.

Nie będzie to jednak pierwsza sportowa impreza na obiekcie.

X-Fighters na Narodowym

Pierwszą imprezą sportową na Stadionie Narodowym będą zawody Red Bull X-Fighters. To rywalizacja motocyklistów, którzy wybijając się na specjalnie do tego celu przygotowanej rampie prezentują w powietrzu zapierające dech w piersiach ewolucje. Zawody odbędą się 6 sierpnia. Ma je obejrzeć 45 tys. widzów

Widowisko artystyczne na otwarcie Narodowego

Stadion Narodowy zostanie oficjalnie otwarty 27 sierpnia. Tego dnia odbędzie się tutaj widowisko artystyczne pod nazwą Energia Pokoleń.

Nazwiska zaproszonych artystów i scenariusz są jeszcze trzymane w tajemnicy. W oficjalnej zapowiedzi na stronie NCS napisano, że "ceremonia otwarcia, której scenariusz został wyłoniony w drodze ogólnopolskiego konkursu, będzie niepowtarzalnym widowiskiem, pełnym zaskakujących efektów specjalnych, niesamowitej choreografii i muzyki".

Organizatorem "Energii Pokoleń" jest Narodowe Centrum Sportu, a wykonawcą ARS Communication. Do realizacji zostali zaproszeni m.in: Giorgos Stylianou (reżyser widowiska), Adama Sztaba (kierownik muzyczny), za reżyserię światła odpowiadać będzie Artur Szyman, a za reżyserię dźwięku - Remigiusz Kasztelnik.

Tymczasem na Stadionie Narodowym kończą się prace przy montażu dachu:

Dach nad Narodowym

Poznań - bycze otwarcie

Pierwszym sportowym akcentem na przebudowanym Stadionie Miejskim w Poznaniu był mecz Ligi Europejskiej pomiędzy Lechem a Red Bull Salzburg 1 października 2010 r. Poznaniacy wygrali 2:0 i zostali liderami grupy przed Manchesterem City i Juventusem Turyn.

Poznań - otwarcie oficjalne

Oficjalnym otwarciem Stadionu Miejskiego w Poznaniu był jednak koncert Stinga. 20 września 2010 r. występ słynnego artysty obejrzało 30 tys. widzów
Przed koncertem Stinga przez redakcja_poznan

Zobacz zdjęcia z otwarcia Stadionu Miejskiego w Poznaniu:

Otwarcie stadonu:

Gdańsk - reprezentacja na inaugurację

Stadion w Gdańsku ma zostać oficjalnie otwarty podczas meczu Polska - Francja 9 czerwca. Francuzi mają wystąpić w najsilniejszym składzie.

Więcej o planach reprezentacji Smudy>>

Tymczasem trwają ostatnie prace na w Gdańsku (kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć galerię):

Stadion w Gdańsku

Wrocław - Śląsk z... na inaugruację

Wiadomo, że pierwszym sportowym akcentem otwarcia stadionu we Wrocławiu będzie mecz Śląska z jakimś klasowym rywalem. Do władz Wrocławia zgłosiła się już nawet firma gotowa sprowadzić Real Madryt. Inni wymieniani na razie tylko w lokalnych mediach rywale to Chelsea i Manchester United.

Legia - Arsenal, Maciej Iwański Legia - Arsenal, Maciej Iwański Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Na Legii - Arsenal

Nowy stadion Legii został zainaugurowany meczem z Arsenalem. Spotkanie zakończyło się niezwykłym wynikiem 6:5 dla gości, choć Legia prowadziła już 3:0. Widzowie, których na stadion przybyło 23 tys., mieli okazję usiąść nie tylko na nowym stadionie, ale także podziwiać zupełnie nowy zespół Legii prowadzony przez Macieja Skorżę.

Tak grała Legia z Arsenalem:

Legia

Na Arce - Beroe Stara Zagora

Rywalem Arki na otwarcie nowego stadionu byłu Beroe Stara Zagora - czyli jedyny i ostatni klub, z którym zespół z Gdyni grał w europejskich pucharach. Mecz rozegrany 25 lutego br. zakończył się wynikiem 1:1.

Relacja z otwarcia nowego stadionu Arki>>