Mundial 2018. Czy Adam Nawałka na mecz o wszystko z Kolumbijczykami przygotuje od razu Plan C?

Z Senegalem zagrali piłkarze, którzy wygrali Polsce eliminacje. Z Kolumbią mają zagrać ci, którzy wygrali zgrupowanie przed mundialem. W niedzielę o 20 mecz o wszystko w Kazaniu
Jan Bednarek Jan Bednarek KUBA ATYS

Jerzy Engel po przegraniu pierwszego meczu w Korei zmienił przed drugim spotkaniem jednego piłkarza. Bo musiał: kontuzjowanego Jacka Bąka. Za niego, po przemeblowaniu obrony, w składzie na Portugalię pojawił się Paweł Kryszałowicz. Paweł Janas po przegraniu z Ekwadorem w 2006 wymienił dwóch piłkarzy: Mariusza Jopa na Bartosza Bosackiego i Mirosława Szymkowiaka na Ireneusza Jelenia. A Adam Nawałka myśli o takich zmianach, jakich jeszcze żaden polski trener po meczach otwarcia mundiali nie próbował. Nawet gdyby się cofać do lat 70. i 80.

Jan Bednarek, Dawid Kownacki, Bartosz Bereszyński w podstawowym składzie? Arkadiusz Milik, Jakub Błaszczykowski, Thiago Cionek tym razem na ławce, i do tego zmiana ustawienia na grę w trójce? Wiele na to wskazuje, a to jeszcze nie byłaby przecież żadna rewolucja. Tylko ciąg dalszy planu B, wprowadzonego w drugiej połowie meczu z Senegalem. Polska zaczęłaby mecz o wszystko w takim składzie, w jakim kończyła przegrane spotkanie na inaugurację. A zmian może być więcej.

Jacek Góralski w sparingu z Litwą Jacek Góralski w sparingu z Litwą KUBA ATYS

Adam Nawałka myli tropy

Jeśli trener będzie chciał dodać waleczności do linii pomocy i wstawić Jacka Góralskiego, to miejsce w składzie znajdzie zapewne kosztem Kamila Grosickiego. Zwłaszcza, że ustawienie z trójką obrońców, to nie jest żywioł Grosickiego. Było testowane również z myślą o nim, żeby lepiej zarządzać jego siłami podczas meczu. Ale często kończyło się tym, że Grosicki dostawał piłkę tyłem do bramki, a wtedy bardzo wiele traci. Być może więcej będzie mógł dać drużynie jako rezerwowy, gdy już otworzy się na boisku więcej wolnych przestrzeni. Piotra Zielińskiego Adam Nawałka przesunąłby w tym wariancie wyżej, blisko Roberta Lewandowskiego, czyli tak jak obaj czują się najlepiej.

Artur Jędrzejczyk Artur Jędrzejczyk PATRYK OGORZAŁEK

W spekulacjach po ostatnich treningach kadry pojawiało się też nazwisko Artura Jędrzejczyka, za Łukasza Piszczka. Ale później wiara w ten wariant osłabła, zresztą podczas przygotowań do mundialu i w samym turnieju Adam Nawałka często żongluje pomysłami, myląc tropy. Jak mówi jeden z jego byłych kadrowiczów, kiedyś było tak, że gdy Nawałka przed pierwszą gierką na zgrupowaniu rozdał znaczniki, to potem w meczu grał skład z tej gierki, z jedną, góra dwiema zmianami, często wymuszonymi. A teraz jest zgadywanka. Na ostatnim treningu przed Senegalem, już w Moskwie, był ćwiczony wariant z Góralskim. A w meczu nie.

Thiago Cionek Thiago Cionek EDUARDO VERDUGO/AP

Polska na Senegal: składanka największych hitów

Skład na Senegal to była ta grupa piłkarzy, która najwięcej zrobiła dla wywalczenia przez Polskę awansu do mundialu. Piłkarze, którzy - pomijając wymuszoną kontuzją Kamila Glika grę Thiago Cionka, oraz obsadę bramki, do której Polacy mają dwóch równorzędnych kandydatów - rozegrali w eliminacjach najwięcej minut . Polskie the best of. Składanka największych hitów z kadencji trenera. Ale coś od początku nie zagrało. I plan się posypał. Plan w zamyśle ryzykowny, ale dający się uzasadnić. Dopiero połączony ze złym dniem liderów kadry zamienił się w straceńczy.

Bartosz Bereszyński podczas meczu towarzyskiego Polska - Litwa na Stadionie Narodowym. Warszawa, 12 czerwca 2018 Bartosz Bereszyński podczas meczu towarzyskiego Polska - Litwa na Stadionie Narodowym. Warszawa, 12 czerwca 2018 Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Dlatego teraz mieliby dostać szansę piłkarze, którzy wygrali nie eliminacje, ale kilkumiesięczny casting rozpoczęty po eliminacjach. Tylko Bereszyński będzie wyjątkiem, bo zasłużył się na samym finiszu eliminacji, w meczach z Armenią i Czarnogórą. A w sparingach grał w podstawowym składzie z Urugwajem i Litwą. Bednarek grał minutę w eliminacjach, z Kazachstanem (3:0), a potem jeszcze na marcowym zgrupowaniu przed mundialem nie było go w kadrze. Wskoczył w czerwcu, jako wygrany końcówki sezonu w klubie, od razu do podstawowego składu na Chile i Litwę. Kownackiego w eliminacjach nie było, obserwowany był od dawna, decydujące próby przechodził od marca, zagrał w podstawowym składzie z Nigerią i Litwą. Góralski był w eliminacjach na ławce, ale nie zagrał ani minuty. W wyjściowym składzie był do tej pory tylko raz, w sparingu z Litwą.

Dawid Kownacki Dawid Kownacki KUBA ATYS

Największa różnica w sporcie: między "mogę" a "muszę"

Razem zebrali ledwie 181 minut w eliminacjach, sporo w towarzyskich meczach i jedno ich łączy: są w dobrej formie i dawali ogień, gdy byli na boisku. Bereszyński grał znakomicie z Litwą. Góralski wdawał się w walkę, gdy trzeba było walki z Nigerią, i całkiem dobrze podawał, gdy z Litwą trzeba było podań. Bednarka starsi koledzy z kadry przyjęli od razu jak swojego, ceniąc go zwłaszcza za wyprowadzenie piłki, dające Polsce nowe możliwości przy przejściu z obrony do ataku. O Kownackim jeden z liderów kadry mówił nam w Soczi, że podczas treningów był w absolutnej czołówce.

Adam Nawałka, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 Adam Nawałka, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Nawałka ma po meczu z Senegalem ogromny problem. Ale ma też wybór. I być może rzeczywiście zdecyduje się na rewolucję już teraz, żeby nie musieć robić takiej, jak Jerzy Engel w Korei. On dopiero na pożegnanie z mundialem zrobił wietrzenie, wprowadził - w porównaniu z meczem z Koreą - siedmiu nowych piłkarzy i ci wygrali mu mecz z USA. Okazało się, że są dobrze przygotowani fizycznie, choć byli na tym samym zgrupowaniu co piłkarze z podstawowego składu, którzy na przygotowanie narzekali. Może lepiej przepracowali miesiące przed mundialem, a nie tylko tygodnie na zgrupowaniu. A może nogi zaczęły nieść wszystkich, bo już spadł ciężar z głów? Polska już nie miała szans na awans, to Amerykanie potrzebowali zwycięstwa (dopiero po porażce Portugalii z Koreą w rozgrywanym równolegle meczu okazało się, że punkty z Polską nie były niezbędne). W sporcie jest przepaść między "mogę" a "muszę". Widać to było po Islandii, jak zagrała z Argentyną, gdy mogła się skupiać na zabieraniu rywalowi wolnych przestrzeni, a jak z Nigerią, gdy sama musiała te przestrzenie znaleźć. Ten sam mundial, inna drużyna. A jaka będzie Polska w Kazaniu? Jest nadzieja, że inna, bo Kolumbia nie ma czego bronić tak uważnie jak Senegal. A od składanki największych polskich hitów okaże się składanka tych najbardziej na czasie.