Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Piłkarskie mistrzostwa świata 2018. Cezary Kulesza: Robert Lewandowski to maszyna. Jeśli dostarczy mu się kilka dobrych podań, to w niedzielę nie będzie tragedii

Zdziwiłem się, że trener Adam Nawałka nie powołał do szerokiej kadry Tarasa Romanczuka. Żal też, że do Rosji nie poleciał Przemysław Frankowski, który latem najpewniej nas opuści - powiedział Sport.pl wiceprezes PZPN i prezes Jagiellonii Białystok Cezary Kulesza.

Sebastian Staszewski: Zdziwił się pan, że Adam Nawałka nie powołał do 23-osobowej kadry reprezentacji Polski skrzydłowego Jagiellonii Przemysława Frankowskiego?

Cezary Kulesza: Nie byłem rozczarowany, bo trener Nawałka wie co robi. Chcieliśmy, aby "Franio" znalazł się w kadrze, ale to nie my wysyłamy powołania. Trener wziął zawodników, którzy na mundialu mogą mu się przydać i gorąco wierzę, że podjął tylko słuszne decyzje/

Oj, po co ta dyplomacja? Przecież wiadomo, że żal panu tego Frankowskiego.

Żal, bo to byłby prestiż dla klubu. Szczególnie, że latem Frankowski najprawdopodobniej nas opuści. Są dla niego oferty, z kilku lig europejskich. Były zapytania z Rosji, z Niemiec. Był u nas w Białymstoku nawet skaut Borussii Dortmund, choć z tego klubu nikt jeszcze do mnie nie dzwonił. Zimą mieliśmy dla "Frania" fajną propozycję z francuskiego Caen. My byliśmy dogadani z klubem, ale sprawa zatrzymała się na jakichś kwestiach menadżerskich. Sądzę, że latem wszystko się uda. Dlatego jako Jagiellonia mamy już na oku następców Frankowskiego.

Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok (3:1) Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok (3:1) GRZEGORZ CELEJEWSKI

A zaskoczyło pana to, że Taras Romanczuk w ogóle nie znalazł się w szerokiej kadrze?

Zdziwienie było, bo pamiętam, że selekcjoner po meczu z Koreą Południową był zadowolony z Tarasa. Widocznie jakiś powód miał, bo go nie zabrał. Ale Mączyński też nie pojechał.

To kto kolejny z Jagi trafi do reprezentacji?

Nasi zawodnicy w kadrze będą. Jeśli nie teraz to za rok, dwa. Mamy bardzo dobry rocznik 2001, będziemy grać w finale Centralnej Ligi Juniorów z Lechem Poznań. W drużynie są takie talenty jak Bartosz Bida, Mikołaj Nawrocki. To reprezentanci, choć młodzieżowi. Jeśli zostaną wprowadzeni do pierwszego zespołu to wierzę, że potwierdzą talent w Ekstraklasie i wtedy będą mogli dostać powołania. Szczególnie, że reprezentacja nie jest dziś młodą kadrą.

Polska-Senegal, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 Polska-Senegal, Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Rosja 2018 Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Dziś pozostaje panu kibicowanie byłym piłkarzom Jagiellonii: Michałowi Pazdanowi, Kamilowi Grosickiemu czy Jackowi Góralskiemu.

Jest tych chłopaków kilku i to mnie buduje.

Pazdan będzie latem do wzięcia. "Przegląd Sportowy" ujawnił fragmenty maila Legii do menadżera, który ma szukać dla niego nowego pracodawcy. Może się pan skusi?

Akurat środkowych obrońców mamy dobrych, grają na niezłym poziomie. A poza tym Michał na pewno będzie chciał wyjechać za granicę, więc pewnie nie byłby zainteresowany naszą propozycją. Pazdan nagrał się już w Polsce. Teraz przyszedł czas na coś nowego.

Jak ocenia pan mecz z Senegalem?

Nie weszliśmy w niego dobrze. To nie było dobre spotkanie. Czegoś zabrakło. My wszyscy oczekiwaliśmy czegoś innego. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na zawodników z Senegalu to zrozumiemy, że to nie są przypadkowi chłopcy. Grają w dobrych klubach i dają radę. Poza tym są wysocy, wybiegani. To nie był łatwy przeciwnik. Nie wyszło nam i nie ma już co tego roztrząsać. Teraz mieliśmy kilka dni, aby dobrze przygotować się do meczu z Kolumbią.

Kolumbię powinniśmy zaatakować czy oddać jej inicjatywę i czekać na kontrataki?

Kolumbijczyków musimy mieć rozpracowanych. Wydaje mi się, że mecze, które graliśmy z przodu tylko z Lewandowskim, były w naszym wykonaniu dobrymi spotkaniami. Robert potrzebuje piłek, on z nich żyje. A w meczu z Senegalem tego ewidentnie zabrakło. Jeżeli Lewandowski dostanie dwa, trzy dobre podania to z nich skorzysta. Bo to jest maszyna do strzelania bramek. Jest też Kamil Grosicki, szybki, kreatywny, mający dobre dośrodkowanie. Mając takich ludzi nie ma co robić tragedii. Gorąco wierzę, że w niedzielę będzie dobrze.

Mundial. Terminarz mistrzostw świata

Drabinka finałowa i terminarz

Wytypuj wyniku Mundialu

Więcej o: