Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Importowana armia Smudy. Dojdzie Melikson?

- Maor Melikson wyraził zdecydowaną chęć gry dla Polski. Powołanie go do reprezentacji to tylko kwestia czasu - przyznał prezes PZPN Grzegorz Lato. Franciszek Smuda potwierdził, że będzie chciał skorzystać z talentu piłkarza Wisły. Przed Euro 2012 w kadrze rośnie liczba importowanych zza granicy piłkarzy. Większość z nich na przyszłorocznym turnieju może stanowić trzon kadry.
Yann M'Vila i Adam Matuszczyk Yann M'Vila i Adam Matuszczyk Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Adam Matuszczyk - Niemcy

Pozycja: Środkowy pomocnik

Debiut w kadrze: 29 maja 2010 z Finlandią

Występy w kadrze: 13 (1 bramka)

 

Już jako dziecko wyjechał do Niemiec, ale szybko zdecydował, że będzie grał w reprezentacji Polski. Przebijał się przez kadry młodzieżowe, a kiedy zaczął regularnie grać w pierwszym zespole FC Koeln zainteresował się nim Franciszek Smuda. 22-letni Matuszczyk w Bundeslidze radzi sobie coraz lepiej. Obecnie jest podstawowym zawodnikiem niemieckiego klubu.

Ludovic Obraniak Ludovic Obraniak Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Ludovic Obraniak - Francja

Pozycja: Lewy pomocnik

Debiut w kadrze: 12 sierpnia 2009 z Grecją

Występy w kadrze: 18 (4 bramki)

 

Od dwóch lat mocny punkt reprezentacji Polski, choć przed debiutem w meczu z Grecją (dwa gole!) zdążył zagrać dla reprezentacji Francji. - Chciałem zostać graczem reprezentacji narodowej Polski, nie tylko aby grać, lecz przede wszystkim, aby oddać hołd pamięci mojego dziadka zmarłego w 1986 roku. Przed wielu laty przywiózł on z Polski do Francji koszulkę, którą przechowujemy jako najświętszą relikwię. Marzyłem aby taką samą założyć w przyszłości i moje marzenie się spełniło - mówił po debiucie pomocnik Lille.

Sebastian Boenisch - Niemcy

 

Pozycja: Lewy obrońca

Debiut w kadrze: 26 września 2010 z Ukrainą

Występy w kadrze: 2 (0 bramek)

 

Smuda wydzwaniał do niego po kilka razy dziennie i w końcu dopiął swego. W meczu z Ukrainą Boenisch zadebiutował w reprezentacji Polski i od razu stał się jej silnym punktem. Rok temu we wrześniu odniósł groźna kontuzję kolana, ale powoli wraca do treningów. Jeśli odbuduję formę sprzed kontuzji, powinien być pewniakiem do składu na Euro 2012.

Damien Perquis Damien Perquis Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Damien Perquis - Francja

Pozycja: Środkowy obrońca

Debiut w kadrze: 6 września 2011 z Niemcami

Występy w kadrze: 1 (0 bramek)

 

Środek obrony to najsłabszy punkt drużyny Franciszka Smudy. Obrońca Sochaux dobrze spisuje się w lidze francuskiej. Wielokrotnie wysyłał sygnały, że chciałby grać w kadrze Polski. W listopadzie 2010 roku pierwszy raz poważnie rozmawiał z Franciszkiem Smudą, kilka miesięcy później zagwarantował, że nie przyjąłby powołania z reprezentacji Francji.

 

W lipcu tego roku złożył wniosek o polskie obywatelstwo. W sierpniu pojawiły się plotki jakoby Perquis miał mieć problemy z otrzymaniem paszportu. Wszystko jednak zakończyło się dobrze i Perquis 6 września zadebiutował w meczu z Niemcami.

Eugen Polanski Eugen Polanski Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Eugen Polański - Niemcy

Pozycja: Defensywny pomocnik

Debiut w kadrze: 10 sierpnia 2011 z Gruzją

Występy w kadrze: 1 (0 bramek)

 

25-letni pomocnik urodził się w Sosnowcu, ale w młodym wieku przeniósł się z rodzicami do Niemiec. W Bundeslidze zadebiutował w barwach Borussii Mönchengladbach w 2005 roku. Jeden sezon spędził w hiszpańskim Getafe, by wrócić do Bundesligi, w której do dziś występuje w FSV Mainz. W latach 2005-2009 zaliczył 19 występów w młodzieżowej reprezentacji Niemiec. - Mój cel jest jasny. Chciałbym kiedyś zagrać w reprezentacji Niemiec. Wprawdzie urodziłem się w Polsce, lecz żyję od 3. roku życia w Niemczech, tam dorosłem, mam przyjaciół i nauczyłem się grać w piłkę. Myślę, że trzeba być wdzięcznym krajowi i być zaszczyconym, by móc wyraźnie powiedzieć, że gra się dla Niemiec ? nieważne jakie ma się szanse - mówił wtedy.

 

Franciszek Smuda na talencie Polańskiego poznał się zaraz po objęciu posady selekcjonera. Piłkarz nie dostawał powołań do seniorskiej reprezentacji Niemiec. Po kilku rozmowach z polskim trenerem wciąż nie był zdecydowany, potrzebował czasu do namysłu. Po półtora roku podjął decyzję i zdecydował się pomóc kadrze w przygotowaniach do Euro. Zadebiutował w reprezentacji już 10 sierpnia podczas meczu z Gruzją.

Maor Melikson Maor Melikson Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Maor Melikson - Izrael

Pozycja: Środkowy pomocnik

Debiut w kadrze: -

Występy w kadrze: -

 

W styczniu 2011 Melikson trafił do Wisły z Hapoelu Be'er Sheva. Wiosną był objawieniem ekstraklasy. W 15 meczach strzelił cztery gole, popisywał się fantastycznymi rajdami i podaniami. Gdy okazało się, że jego matka jest Polką, a on ma polski paszport, asystenci Smudy pytali go o grę dla biało-czerwonych. - Cieszę się, że jadę na zgrupowanie izraelskiej kadry - wymijająco mówił wtedy Melikson.

 

Melikson ostatnio zagrał w kadrze Izraela w sierpniu i strzelił dwa gole Wybrzeżu Kości Słoniowej. Aby zablokować sobie możliwość występu w reprezentacji Polski musiałby jednak wystąpić w meczu o punkty. Prawie do tego doszło - Melikson we wrześniu trenował przed kluczowymi dla Izraela meczami eliminacji Euro 2012 z Grecją i Chorwacją, ale na ostatnich zajęciach przed spotkaniem z Chorwacją dostał od kolegi z drużyny łokciem w twarz i wrócił do Krakowa.

 

We wtorek menedżer piłkarza poinformował, że Meliskon zmienił zdanie i chce grać dla reprezentacji Polski. W swoim kraju czuje się niedoceniany. Informację potwierdził dyrektor reprezentacji Tomasz Rząsa. Franciszek Smuda zapewnił, że jeśli pomocnik Wisły zdecyduje się na grę dla Polski, powoła go do kadry.

Ivo Pękalski Ivo Pękalski źródło: mff.se

Być może już wkrótce? Ivo Pękalski (Szwecja)

Pozycja: Środkowy pomocnik

Debiut w kadrze: -

Występy w kadrze: -

 

Niespełna 21-letni piłkarz Malmoe FF urodził się w Szwecji, ale jego rodzice są Polakami. Obecnie Pękalski jest regularnie powoływany do kadry U-21. Selekcjoner seniorskiej reprezentacji Szwecji Erik Hamren jak na razie tylko raz wykazał zainteresowanie piłkarzem i powołał go w styczniu na zgrupowanie treningowe, lecz piłkarz nie wziął w nim udziału z powodu kontuzji.

 

Ojciec piłkarza otwarcie przyznaje w wywiadach, że bardzo ucieszyłaby go decyzja syna o grze w reprezentacji Polski. Pękalski musi tylko podjąć decyzję - obywatelstwo i wszystkie potrzebne dokumenty posiada.