Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Największe mecze w historii polskiej piłki. Jak wygrywaliśmy z mistrzami świata i medalistami mundiali

Ostatnim aktualnym medalistą mistrzostw świata, którego udało się Polsce pokonać była Portugalia. To jedno z największych zwycięstw polskich piłkarzy biorąc pod uwagę klasę przeciwnika. Z okazji meczu z Niemcami - aktualnymi wicemistrzami Europy i brązowymi medalistami ostatnich mistrzostw świata, warto przypomnieć sobie 10 meczów polskich piłkarzy, które przeszły do historii.
Ostatnim aktualnym półfinalistą mistrzostw świata, którego udało się Polsce pokonać była Portugalia. To jedno z największych zwycięstw naszych piłkarzy biorąc pod uwagę klasę przeciwnika. Z okazji meczu z Niemcami - aktualnymi wicemistrzami Europy i brązowymi medalistami ostatnich mistrzostw świata, warto przypomnieć sobie 12 meczów polskich piłkarzy, które przeszły do historii.

Polska - Portugalia 2:1

Mecz rozegrany został 11 października 2006 r na stadionie Śląskim w Chorzowie w ramach eliminacji mistrzostw Europy. Polska pod wodzą trenera, Leo Beenhakkera pokonała półfinalistę mundialu. Oba gole dla Polski zdobył Euzebiusz Smolarek. Skład reprezentacji Polski: Kowalewski - Golański, Bąk, Radomski, Bronowicki - Błaszczykowski (65., Krzynówek), Lewandowski, Sobolewski, Smolarek - Żurawski, Rasiak (74., Matusiak).

Polska - Włochy 3:1

Towarzyski mecz został rozegrany 12 listopada 2003 roku w Warszawie. Polska pod wodzą Pawła Janasa pokonała aktualnych wicemistrzów Europy - Włochów 3:1. Gole dla Polaków strzelili: Jacek Bąk, Tomasz Kłos i Jacek Krzynówek. Skład reprezentacji Polski: Dudek - Kłos, Bąk (72., Hajto), Zieliński, Michał Żewłakow (77., Rząsa) - Kosowski (90., Gorawski), Lewandowski, Kukiełka, Krzynówek - Rasiak (87., Saganowski), Niedzielan (80., Żurawski)

Polska - Portugalia 1:0

Mecz rozegrany 7 czerwca 1986 r. w Monterrey w Meksyku podczas mundialu. Polska po golu Włodzimierza Smolarka pokonała półfinalistę ostatnich mistrzostw Europy - Portugalię. To było jedyne zwycięstwo Polski na tym mundialu i jedyna bramka. Potem przyszły porażki - 0:3 z Anglią i 0:4 z Brazylią w 1/8 finału. Po mistrzostwach świata z kadrą pożegnał się trener Antoni Piechniczek.

Polska - Włochy 1:0

Towarzyski mecz rozegrany 16 listopada 1985 r. w Chorzowie. Włosi byli wtedy aktualnymi mistrzami świata (tytuł zdobyli w 1982 r. w Hiszpanii). Polska wygrała po pięknym golu Dariusza Dziekanowskiego.

Francja - Polska 2:3 i 0:4

W 1982 r. Polacy dwa razy wygrali z reprezentacją Francji - półfinalistą mundialu. Za pierwszym razem podczas mistrzostw świata w Hiszpanii w meczu o brązowy medal. Bramki dla reprezentacji strzelili wtedy: Andrzej Szarmach, Stefan Majewski i Janusz Kupcewicz. Do rewanżu doszło zaledwie półtora miesiąca później. 31 sierpnia Polacy wygrali w Paryżu po golach Kupcewicza (dwie bramki), Jana Jałochy i Andrzeja Buncola.

Argentyna - Polska 1:2

28 października 1981 r. reprezentacja Polski prowadzona przez Antoniego Piechniczka pokonała w Buenos Aires aktualnego mistrza świata - Argentynę 2:1. Gole dla Polski zdobyli Andrzej Buncol i Zbigniew Boniek.

Polska - Holandia 2:0

2 maja 1979 r. w ramach eliminacji mistrzostw Europy Polska, prowadzona wtedy przez Ryszarda Kuleszę, pokonała w Chorzowie Holandię - aktualnego wicemistrza świata. Gole dla Polski strzelili - Zbigniew Boniek i Włodzimierz Mazur. Mimo tego prestiżowego zwycięstwa z naszej grupy na Euro 1980 pojechała Holandia.

Polska - Holandia 4:1

Ten mecz wielu uważa za największe polskie zwycięstwo. Nie chodzi tylko o klasę przeciwnika - Holandia była wtedy aktualnym wicemistrzem świata, ale także o styl gry reprezentacji Polski, która dosłownie zmiotła rywali. Gole dla Polski strzelali: Andrzej Szarmach (dwie), Grzegorz Lato, Robert Gadocha. Mecz dobył się 10 września 1975 r. na stadionie w Chorzowie. Miesiąc później w rewanżu w Amsterdamie wygrali Holendrzy 3:0 i to oni zakwalifikowali się do ćwierćfinałów.

Polska - Brazylia 1:0

Mecz o trzecie miejsce podczas mundialu 1974 r. Brazylia była wtedy jeszcze aktualnym mistrzem świata. Tytuł straciła dzień później, gdy Niemcy pokonały Holandię. Jedyną bramkę meczu strzelił wtedy Grzegorz Lato. Co ciekawe wtedy Polacy za trzecie miejsce otrzymali w nagrodę srebrne medale, a Brazylijczycy - brązowe.

Polska - Włochy 2:1

To była wielka sensacja. W ostatnim meczu fazy grupowej mundialu w Niemczech reprezentacja Polski pokonała aktualnych wicemistrzów świata - Włochów 2:1. Gole zdobyli Andrzej Szarmach i Kazimierz Deyna. Polacy tym zwycięstwem pozbawili rywali awansu do II rundy.

Ernest Wilimowski, przedwojenna gwiazda Ruchu, podczas meczu Polski z Danią w 1937 roku Ernest Wilimowski, przedwojenna gwiazda Ruchu, podczas meczu Polski z Danią w 1937 roku archiwum

Polska - Węgry 4:2

 

Polska - Węgry 4:2
To był ostatni mecz rozegrany przez reprezentację Polski przed drugą wojną światową. 27 sierpnia 1939 r. Polska pokonała w Warszawie aktualnych wicemistrzów świata - Węgrów 4:2. Bramki dla Polski zdobyli Ernest Wilimowski (trzy) i Leonard Piątek.

 

To był ostatni mecz rozegrany przez reprezentację Polski przed drugą wojną światową. 27 sierpnia 1939 r. Polska pokonała w Warszawie aktualnych wicemistrzów świata - Węgrów 4:2. Bramki dla Polski zdobyli Ernest Wilimowski (trzy) i Leonard Piątek.

Na zdjęciu Ernest Wilimowski.

Więcej o: