Rzut karny w ostatniej minucie - dramaty, awantury i przekleństwa

Niedzielny mecz Liverpoolu z Arsenalem zakończył się remisem 1:1 po dwóch rzutach karnych podyktowanych w doliczonym czasie gry. Karne w końcówce szczególnie ważnych meczów zawsze budzą ogromne emocje. Tak był nie tylko tym razem.

Livperool wyrównuje po karnym w 102. minucie

Mecz Arsenalu z Liverpoolem został przedłużony, gdyż siedem minut trwało udzielanie pomocy Jamiemu Carragherowi, który w 56. minucie meczu zderzył się z kolegą z zespołu i stracił przytomność. Sędzia doliczył ten czas do regulaminowych 90 minut. W rezultacie w 98. minucie Spearing przewrócił w polu karnym Fabregasa, a jedenastkę na gola precyzyjnym strzałem zamienił Van Persie.

Sędzia najwyraźniej nie chciał kończyć meczu w takim momencie, i pozwolił Liverpoolowi na rozegranie jeszcze jednej akcji. Po rzucie wolnym Suareza piłka wylądowała pod nogami Lucasa, na którego wpadł Eboue. Ostatecznie sędzia podyktował jedenastkę dla Liverpoolu, którą mocnym uderzeniem wykorzystał Dirk Kuyt. Wojciech Szczęsny był bez szans. Zaraz po wyrównującej bramce zakończył mecz. Na zegarze była już wtedy 102. minuta.

Więcej o meczu>>

Mundial 2006. Włosi awansują po karnym

1/8 finału mistrzostw świata w Niemczech. Włosi grają w dziesiątkę. Zbliża się koniec meczu z Australią. W doliczonym czasie gry Fabio Grosso wpada w pole karne rywali i potyka się o leżącego na murawie Lucasa O?Neilla. Sędzia orzeka, że to faul. Rzut karny dla Włoch wykorzystał Francesco Totti. Australijczycy po meczu mieli wielkie pretensje do arbitra.

Cudowna ręka Suareza

Mundial 2010. Ostatnie minuty meczu o awans do półfinału. Urugwajczyk Luis Suarez ręką wybija piłkę zmierzającą do bramki. Jedenastki nie wykorzystuje Asamoah Gyan. Urugwaj awansował po rzutach karnych. Suarez został bohaterem.

Półfinał Euro 2000: Francja - Portugalia

Ostatnia minuta dogrywki półfinału Euro 2000. Francja remisuje z Portugalią 1:1. I wtedy piłkę zmierzającą do bramki wybija Abel Xavier. Sędzia podyktował rzut karny. Portugalczycy gorąco protestowali. Zidane wykorzystał rzut karny i Francuzi awansowali do finału.

Popis Zidane'a w doliczonym czasie gry

France 2-1 Angleterre EURO 2004 Zidane bohaterem ostatnich minut meczu Francja - Anglia podczas Euro 2004. Francuz najpierw w doliczonym czasie gry strzelił wyrównującą bramkę z rzutu wolnego, a potem wykorzystał jeszcze rzut karny. Francuzi wygrali 2:1 i od zwycięstwa rozpoczęli turniej.

Co Polacy myśleli o Howardzie Webbie?

Euro 2008. Polska zremisowała z Austrią 1:1. Gospodarze turnieju zdobyli gola po kontrowersyjnym rzucie karnym w ostatnich sekundach meczu, który został podyktowany za faul Mariusza Lewandowskiego. Film (fragmenty dokumentu o prowadzącym mecz Howardzie Webbie) prezentuje reakcje trenera reprezentacji Polski Leo Beenhakkera.

Tak Helsingborg ograł wielki Inter

To była jedna z większych o ile nie największa sensacja w eliminacjach Ligi Mistrzów. Mistrz Szwecji Helsingborg wyeliminował Inter Mediolan. W pierwszym meczu Szwedzi wygrali 1:0. W rewanżu w ostatniej minucie Włosi mogli doprowadzić do dogrywki, ale rzutu karnego nie wykorzystał Alvaro Recoba. Świetną interwencją popisał się bramkarz Helsingborga Sven Andersson.

Bitwa na Old Trafford

Ten mecz przeszedł do historii jako Bitwa na Old Trafford. 21 września 2003 r. Manchester podejmował na własnym boisku Arsenal. Mecz był bardzo ostry. Arbiter odgwizdał 31 fauli. W ostatnich sekundach spotkania sędzia podyktował rzut karny dla Man United. Do piłki podszedł Ruud van Nistelrooy i trafił w poprzeczkę. Po meczu doszło do awantury między piłkarzami obu zespołów.

Boruc bohaterem Celticu

Celtik-Manutd penalty 90min W listopadzie 2006 r. Celtic wygrał z Manchester United w Lidze Mistrzów 1:0 i dzięki temu awansował do 1/8 finału. Bohaterem spotkania był Artur Boruc, który w 90. minucie meczu obronił rzut karny Louisa Sahy.

Tak się karnych nie strzela

Humorystyczny przykład wykonywania rzutu karnego w ostatnich minutach z Czech. Bohemians Praga przegrywa z Hradec Kralove 1:2, ale ma rzut karny w ostatniej minucie meczu. Do piłki podchodzi jeden z prażan i strzela karygodnie.