Karol - bramkarz, który został papieżem. I inni

Co łączy Karola Wojtyłę, Alberta Camusa, Roda Stewarta i Seana Connery'ego? Miłość do piłki nożnej. Wszyscy w młodości biegali za futbolówką po boiskach, a w kilku przypadkach zabrakło naprawdę niewiele, by świat zapamiętał ich z nieco innej strony.

Alain Prost (mistrz świata F1)

Zanim Arsene Wenger został sławny, przydomek 'Le Professeur? nosił inny Francuz. Alain Prost zyskał ksywkę ze względu na łatwość, z jaką prowadził wyścigowy bolid. Wcześniej przez wiele lat trenował piłkę nożną. I wydawało się, że tak już zostanie, jednak pewnego dnia ojciec zabrał go na tor kartingowy na południu Francji. 15-letni wówczas Prost zakochał się w wyścigach. Opłaciło się. Do historii przeszły jego epickie pojedynki z Ayrtonem Senną. Alain Prost cztery razy wygrywał mistrzostwo świata.

Marcin Gortat (polski koszykarz w NBA)

Gortat był skazany na zostanie sportowcem. Jego ojciec, Janusz Gortat to dwukrotny brązowy medalista olimpijski w wadze półciężkiej (Monachium 1972 i Montreal 1976). Matka, Alicja Gortat, przez wiele lat grała w siatkówkę i wielokrotnie reprezentowała Polskę. W młodości polski jedynak w NBA ćwiczył lekkoatletykę (skok wzwyż) i piłkę nożną. Gortat jest wychowankiem ŁKS Łódź, gdzie do siedemnastego roku życia był bramkarzem.

Luciano Pavarotti (tenor)

Przez całe swoje życie Luciano Pavarotti kibicował Juventusowi Turyn. W młodości próbował swoich sił w Modenie, gdzie w drużynach juniorskich stał na bramce. Udało mu się nawet wystąpić w dorosłej drużynie Modeny, gdzie występował na skrzydle. Do porzucenia sportu przekonała go matka. Podczas otwarcia MŚ 1990 we Włoszech Pavarotti wykonał ?Nessun dormę?, tenorową arię Kalafa z finałowego akty opery ?Turandot? Giacomo Pucciniego. Ponownie kibice sportu mogli usłyszeć ją w wykonaniu włoskiego tenora na otwarciu igrzysk w Turnie w 2006 roku.

Sean Connery (aktor)

Gerorge Best i Sean Connery w jednej drużynie? Niewiele brakowało. Connery w młodości był zapalonym piłkarzem (sporo ćwiczył również na siłowni). Connery grał dla Bonnyrigg Rose, miał również swój epizod w barwach East Fife. W trakcie promowania musicalu South Pacific, Connery nie przerywał piłkarskiego hobby. Tak się zdarzyło, że na jednym ze spotkań zawodników oglądał Matt Busby, trener Manchestru United. Zaraz po meczu Busby podszedł do Connery'ego i zaproponował mu kontrakt. Connery był bliski zaakceptowania oferty, jednak, jak przyznaje po latach: ?zdałem sobie sprawę, że piłkarz światowej klasy kończy swoją karierę w wieku trzydziestu kilku lat, a ja miałem już 23. Zdecydowałem się zostać aktorem i to była jedna z mądrzejszych decyzji jakie podjąłem?.

Nicky Byrne (gwiazda pop)

Członek irlandzkiego boysbandu 'Westlife' Nicky Byrne zanim został muzykiem reprezentował Irlandię na wielu poziomach reprezentacyjnych. W piłkę grał w Home Farm FC, St. Kevins Boys FC, a później jako bramkarz dołączył do Leeds United. Spędził tam dwa lata i odszedł wraz z wygaśnięciem kontraktu w 1997 roku. Później próbował jeszcze szczęścia w mniej znanych klubach, by w końcu zawiesić buty na kołku.

Steve Waugh (legenda krykieta)

Były kapitan Australii w młodości łączył pasję do krykieta z grą w piłkę nożną. Waugh grał dla Nowej Południowej Walii (najbardziej zasiedlony stan w Australii), gdzie wraz z bratem Markiem podpisali kontrakty z Sydney Croatia. Później jednak Waugh musiał zdecydować i wybrał krykiet. Z powodzeniem.

Albert Camus (pisarz, filozof)

Ostatnio w filozofię próbuje się bawić Eric Cantona, jednak Francja miała wcześniej prawdziwego myśliciela, który próbował swoich sił na boisku. Albert Camus w młodości grał dla Racing Universitaire Algerois. Camus próbował swoich sił na bramce i mówi się o nim, że wykazywał się tam pasją i odwagą. Musiał niestety zerwać ze sportem, gdy okazało się, że choruje na gruźlicę. Camus to laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury. - Wszystko co wiem o moralności i odpowiedzialności, zawdzięczam piłce nożnej - powiedział kiedyś.

Julio Iglesias (piosenkarz)

Jeden ze słynnych mieszkańców Madrytu grał dla niegdyś w młodzieżowych drużynach Realu, gdzie próbował sił na bramce. Karierę przerwał mu wypadek samochodowy, po którym już nigdy nie był tak sprawny, jak wcześniej. Podczas pobytu w szpitalu dostał od jednej z pielęgniarek gitarę, która miała mu pomóc w rehabilitacji uszkodzonej ręki. Iglesias nauczył się grać, a później sprzedał ponad 300 mln płyt ze swoimi piosenkami.

Rod Stewart (piosenkarz)

W młodości Stewart związał się drużyną Brentfordu. Na początku jako najmłodszy musiał czyścić buty swoim starszym kolegom z drużyny. Po kilku miesiącach próbował swoich sił jako...grabarz. Stewart mówi, że rzucił sport, ponieważ praca muzyka była o wiele prostsza i cały czas można być pijanym.

Karol Wojtyła

Zanim Karol Wojtyła trafił to Rzymu, grał na bramce dla swojej drużyny z rodzinnych Wadowic. Na Uniwersytecie Jagiellońskim przyszły papież był znany ze swojego zamiłowania do sportu. Kiedy już trafił do Watykanu dalej interesował się tym, co dzieje się na boisku. W 2001 roku udzielił błogosławieństwa irlandzkiemu bramkarzowi Shayowi Givenowi, kiedy ten stanął na ślubnym kobiercu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA