Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wyścig trwa. Kto zorganizuje MŚ 2022?

Już 2 grudnia poznamy organizatora piłkarskich mistrzostw świata w 2022 roku. Ostało się pięciu kandydatów: USA, Korea Południowa, Japonia, Australia i Katar. Każda z propozycji ma w sobie coś wyjątkowego, niektóre wydają się być szalone.

USA. Motto: The Game Is In US (Gra jest w nas/Stanach)

Dlaczego chcą MŚ?
Zainteresowanie piłką nożną w USA jest coraz większe. Organizatorzy wierzą, że mundial 1994 mocno przyspieszył rozwój sportu w Ameryce, a kolejne mistrzostwa mogłyby sprawić, że piłka wzniosłaby się na nowy poziom.

Najlepsze chwile:
Ćwierćfinał MŚ 2002

Najbardziej znani piłkarze:
Landon Donovan - najlepszy strzelec drużyny, grał w Anglii i w Niemczech
Clint Dempsey - napastnik Fulham
Tim Howard - najlepszy bramkarz USA, dobre występy zagranicą

Ostatnie wyniki na MŚ:

Dziewięć występów w finałach, trzecie miejsce na pierwszych MŚ w 1930 roku, zwycięstwo nad Anglią na MŚ 1950, USA grało we wszystkich ostatnich sześciu finałach

Główny stadion MŚ 2022:
The New Meadowlands (w pobliżu Nowego Jorku) lub nowy Cowboys Stadium w Dallas

Mocne strony:

Dobra sieć dróg, masa hoteli i doświadczenie w organizacji wielkich tyurnieów (MŚ 1994 wciąż mogą pochwalić się rekordową publicznością)

Słabe strony:

Piłka nożna nadal dla wielu Amerykanów jest sportem niszowym. Możliwy brak emocjonalnego zaangażowania kibiców w mistrzostwa

Cytat

Były prezydent USA Bill Clinton: "W moich podróżach po świecie, zaczynając od brudnej Lusaki w Zambii, a kończąc na szkolnych boiskach dookoła Ameryki, widziałem moc, jaką ma piłka nożna. Moc skupiania ludzi razem i zmieniania ich życia"

Korea Płd. Motto: Pasja, która jednoczy

Dlaczego chcą MŚ?
Korea poszła z FIFA na kompromis w 2002 roku, kiedy zgodziła się współorganizować MŚ wraz z Japonią, ale dotarcie do półfinału imprezy zwiększyło ich determinację, by kolejne finały zorganizować samemu. Świetne stadiony i infrastruktura

Najlepsze chwile:

Jak burza dotarli do półfinału MŚ 2002 niesienie tysiącami gardeł entuzjastycznie wspierających ich kibiców.

Najbardziej znani piłkarze:
Park Ji Sung - kapitan reprezentacji narodowej i piłkarze Manchesteru United Park Ji-sung, chyba najlepszy piłkarze rodem z Azji
Ahn Jung-hwan - były napastnik Perugii, jego złoty gol wyeliminował z MŚ 2002 Włochy

Ostatnie wyniki na MŚ:
Najlepszy towar eksportowy Azji. Kwalifikowali się na ostatnich siedem finałów MŚ, w 2002 roku doszli do półfinału, w 2010 roku znaleźli się w najlepszej 16 turnieju

Główny stadion MŚ 2022:
Stadion w Seulu, na którym może zasiąść 66 tys. widzów, ma być rozbudowany do 83 tysięcy miejsc

Mocne strony:
Olśniewające, nowoczesne stadiony, które zostały po ostatnich MŚ. Doświadczenie w organizacji wielkiej imprezy. Jedna z najbardziej nowoczesnych nacji świata z najszybszymi połączeniami internetowymi. Kapitalna kolej i sieć dróg

Słabe strony:
Napięta sytuacja polityczna z Koreą Północną

Cytat:
Szef Komitetu Organizacyjnego MŚ 2022 w Korei Płd. "To wielka szansa, żeby Korea wyszła z cienia. Turniej pomógł by zniwelować brak ufności i scalić kraj w jeden organizm"

Katar. Motto: Oczekujcie niezwykłego

Dlaczego chcą MŚ:
Bliski Wschód nigdy nie był areną wielkiej imprezy o skali światowej

Najlepsze chwile:
Wygrana w Gulf Cup w 1992 i 2004 roku, kiedy to Katar był gospodarzem turnieju

Najbardziej znani piłkarze:
Khalfan Ibrahim: Pierwszy piłkarze z Kataru, który został najlepszym zawodnikiem Azji (2007). Również najmłodszy piłkarz, który wygrał ten plebiscyt - miał wtedy 18 lat.

Ostatnie wyniki na MŚ:
Katar nigdy nie zakwalifikował się do turnieju finałowego

Główny stadion na MŚ 2022:
Ultranowoczesny Lusail Stadium, który mógłby być areną meczu otwierającego turniej i finału. Klimatyzowany obiekt, na którym będzie mogło zasiąść 86 tys. kibiców ma być gotowy na 2019 rok. Stadion ma być otoczony wodą. Jeśli Katar nie dostanie MŚ obiekt nie powstanie.

Mocne strony:
Pieniądze nie są głównym celem szejków z Kataru. Komercyjnie mundial ma szanse, bo strefa czasowa w Katarze różni się tylko o trzy godziny od uniwersalnego czasu europejskiego.

Słabe strony:
Upał dochodzący latem nawet do 50 stopni. Fani ryzykowali by zdrowiem

Cytat
Dyrektor generalny Komitetu Katar 2022
"FIFA i światowy futbol ma jedyną w swoim rodzaju szansę, aby zmienić serca i umysły ludzi na Bliskim Wschodzie"

Japonia. Motto: 208 uśmiechów

Motto zainspirowane faktem, że FIFA ma 208 członków.

Dlaczego chcą MŚ?
Podobnie jak Korea Płd., chcieliby samodzielnie zmierzyć się z organizacją wielkiego turnieju, a opcja z 2002 roku była potraktowana jako kompromis.

Najlepsze chwile:
W 1998 roku zakwalifikowali się na swoje pierwsze w historii finały MŚ.


Najbardziej znani piłkarze:
Hidetoshi Nakata - najbardziej rozpoznawalny piłkarz Japonii, który zrezygnował z gry po MŚ 2006
Shunshuke Nakamura i Keisuke Honda - to liderzy reprezentacji

Ostatnie wyniki na MŚ:
W 2002 roku Japonia była wśród najlepszej 16 turnieju

Główny stadion na MŚ 2022:
Planowana jest budowa 80 tysięcznego obiektu w pobliżu Osaki

Mocne strony:
Większość obiektów jest gotowa na mistrzostwa  (po turnieju w 2002 roku). Japonia to światowy lider w połączeniach kolejowych, sieci dróg i nowoczesnych technologiach.

Słabe strony:
Rywalizacja o mundial z Koreą, z którą wcześniej zorganizowali mistrzostwa, może być potraktowana jako niezdrowa i władze FIFA mogą uznać, że nie chcą takiej sytuacji.

Cytat:
Junji Ogura, prezes Japońskiej Federacji Piłkarskiej: "Bardzo trudno przewidzieć, kto wygra głosowanie. To prawdziwy wyścig!"

Australia. Motto: Zagrajmy!

Dlaczego chcą MŚ?
Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej to jedyna wielka impreza, która nigdy nie gościła w Australii. Pomogłaby rozwojowi piłki w Australii, gdzie zainteresowanie tym sportem nie jest największe.

Najlepsze chwile:
Druga runda finałów MŚ 2006. Tam Australia przegrał z późniejszym mistrzem - Włochami w kontrowersyjnych okolicznościach (rzut karny w doliczonym czasie gry).

Najbardziej znani piłkarze:
Craig Jonhston - w 1980 latach przecierał szlaki piłkarzom z Australii w Europie, gdzie był jednym z zawodników świetnego wówczas Liverpoolu.
Harry Kewell - wygrał z Liverpoolem Ligę Mistrzów

Ostatnie wyniki na MŚ:
Australia trzykrotnie kwalifikowała się do finałów, w tym do dwóch ostatnich edycji. W 2006 znalazła się w najlepszej 16 turnieju, a w 2010 roku wyszła z grupy.

Główny stadion na MŚ 2022:
The Melbourne Cricket Ground  - nawet do 100 tys. miejsc dla kibiców!
lub
Stadion Olimpijski w Sydney - pojemność:  83,500

Mocne strony:
Australia pokazała, że świetnie radzi sobie z organizacją wielkich imprez, czego przykładem mogą być Igrzyska Olimpijskie w 2000 r. Duże emocje, które sport budzi w Australijczykach oraz wiele imigrantów mieszkających na terenie kraju może stworzyć wyjątkową mieszankę.

Słabe strony:
Niezbyt duże zainteresowanie piłką nożną wśród Australijczyków. Spotkania rozgrywane w godzinach, które dla europejskich kibiców mogą okazać się problematyczne.

Cytat:
Ben Buckley, prezes Australijskiej Federacji Piłkarskiej: "Jeśli nasze marzenia się spełnią, dostarczymy światy niezapomnianych chwil".

MŚ 2018 w Europie. Pytanie: gdzie?

Czterech kandydatów do zorganizowania mistrzostw świata w piłce nożnej w czwartek 2 grudnia powalczy o prawo do imprezy. Belgia z Holandią, Anglia, Rosja i Hiszpania z Portugalią starają się mnożyć swoje zalety. Ale nie brakuje wad: Rosja jest ogromna, FIFA ma problem z dociekliwością angielskich dziennikarzy. Chcemy ekologiczne mistrzostwa? Czy Hiszpania na prawdę lubi się z Portugalią?

WIĘCEJ O TYM CZYTAJ TUTAJ >>