Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Gigantyczne przychody Legii Warszawa. Lech zarobił ponad połowę mniej

Ponad pół miliarda złotych - tyle wyniosły przychody wszystkich klubów Lotto Ekstraklasy w 2017 roku. Największy przychód zanotowała Legia, drugi Lech Poznań zarobił ponad połowę mniej. Firma Deloitte przedstawiła szczegółowy raport dotyczący zarobków wszystkich zespołów ligi.

Ponad pół miliarda przychodów

Zgodnie z raportem firmy Deloitte wszystkie kluby Lotto Ekstraklasy w 2017 roku zarobiły ponad pół miliarda złotych, dokładnie 550,4 mln zł. Doliczając do tego wpływy z transferów zagranicznych kwota wzrosłaby 695,6 mln. - Kolejny rok z rzędu roczne przychody klubów Ekstraklasy przekraczają pół mld zł. Ubiegłoroczny wynik był co prawda nieco gorszy niż w 2016 roku, ale trzeba uwzględnić fakt, że ze względu na śladowy udział polskich drużyn w rozgrywkach europejskich znacznie zmniejszyły się wpływy z tytułu praw telewizyjnych wypłacane przez UEFA - powiedział lider Sports Business Group Deloitte, Marcin Diakonowicz.

Feta piłkarzy i kibiców Legii po zdobyciu tytułu Mistrza Polski. Warszawa, pl. Zamkowy, 21 maja 2018 Feta piłkarzy i kibiców Legii po zdobyciu tytułu Mistrza Polski. Warszawa, pl. Zamkowy, 21 maja 2018 Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

Legia na pierwszym miejscu

Legia Warszawa zajęła nie tylko pierwsze miejsce w zakończonym sezonie Lotto Ekstraklasy, ale również w zestawieniu przychodów, które w warszawskim klubie wyniosły aż 138 milionów. W rankingu finansowym stołeczny klub jest pierwszy kolejny raz z rzędu.

W 2016 roku przychody Legii były jednak jeszcze większe, bo wyniosły aż 207,4 mln zł. Wówczas mistrzowie Polski grali jednak w fazie grupowej Ligi Mistrzów, stąd znacznie wyższa kwota.

Lech Poznań drugi

Na drugim miejscu znalazł się Lech Poznań. Jego przychody wyniosły jednak "tylko" 66 milionów. Za nim znalazła się Lechia Gdańsk (40 mln) a dalej m.in. Zagłębie Lubin (37 mln) i Cracovia (32 mln).

W porównaniu do rankingu za rok 2016, aż dziewięć klubów poprawiło swoje wyniki finansowe, w tym Jagiellonia Białystok (plus 15 mln), Śląsk Wrocław (12 mln) i Lech Poznań (11 mln).

Raport Deloitte
Raport Deloitte

11 lat, 4 miliardy

W ciągu ostatnich 11 lat przychody klubów Ekstraklasy wyniosły ponad 4 mld zł. W 2007 roku przychody wynosiły jeszcze zaledwie 202,5 mln. - Przychody wypracowane przez kluby Ekstraklasy charakteryzuje trend wzrostowy. Systematycznie rosną wpływy uzyskiwane na rynku krajowym i już pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą lidze zwiększać przychody w kolejnych latach. Najważniejszym projektem będzie proces sprzedaży praw mediowych, który rusza w tym roku. Dodatkowe wpływy ma nam przynieść także nasza autorska aplikacja wpisująca się w nowy trend second screen experience oraz rozgrywki e-sportowe Ekstraklasy, do uruchomienia których intensywnie się przygotowujemy - mówi Marcin Animucki, Prezes Zarządu, Ekstraklasa S.A..

Jan Bednarek w meczu z Pogonią Szczecin Jan Bednarek w meczu z Pogonią Szczecin PIOTR SKÓRNICKI

145 milionów z zagranicznych transferów

Imponująca jest również wysokość przychodów polskich klubów z transferów zagranicznych. Na tych najwięcej zarobił Lech (55 mln zł), druga była Legia (34 mln), a trzecia Lechia (22 mln).

Raport Deloitte
Raport Deloitte