Where is Pazdan? Czyli senegalski dziennikarz z wizytą na meczu Legii z Wisłą Płock

Where is Pazdan? [Gdzie jest Pazdan?] Przyznaj się - wiedzieliście, że tu będziemy i dlatego nie ma go dziś na boisku - powiedział redaktor naczelny Senegalese National TV (największej stacji telewizyjnej w Senegalu), Issa Thioro Gueye, z którym rozmawialiśmy na trybunach stadionu Legii, podczas meczu z Wisłą Płock (3:2).
Senegalski dziennikarz podczas rozmowy ze Sport.pl, na trybunach stadionu Legii Senegalski dziennikarz podczas rozmowy ze Sport.pl, na trybunach stadionu Legii Bartosz Rzemiński

Niesamowita atmosfera

Mecz powoli dobiega końca, a Issa Thioro Gueye z minuty na minutę jest coraz bardziej zafascynowany tym, co widzi na boisku i trybunach. Pięć goli, czerwona kartka, świetne parady Arkadiusza Malarz i głośny doping 20 tysięcy kibiców gospodarzy. Redaktor naczelny największej senegalskiej telewizji patrzy z podziwem i kiwa głową z uznaniem. - To piękny spektakl. Jestem pod wrażeniem wszystkiego na tym stadionie, organizacji, atmosfery, całej otoczki i gry. Poziom Legii mi imponuje - komentuje. - Niesamowite jest to, co tutaj dzieje się na trybunach. Kibice cały czas żyją meczem, śpiewają, skaczą, piękne - dodaje.

- Obserwując to spotkanie mogę z pewnością stwierdzić, że poziom waszych drużyn jest zdecydowanie wyższy, niż naszych, nie wspominając o organizacji i atmosferze. Gra tutaj wasz mistrz, jego poziom jest zdecydowanie wyższy, niż u naszych najlepszych zespołów - kontynuuje.

Legia Warszawa - Wisła Płock 3:2 Legia Warszawa - Wisła Płock 3:2 FOT. KUBA ATYS

Eduardo? Powinien pokazać więcej

Gueye na trybunie prasowej siedzi z dwoma kolegami z redakcji - dziennikarzem i operatorem kamery. - Który z zawodników najbardziej wam się podoba? - pytam. Dwójka siedzi cicho, ale Gueye pewnie odpowiada: Ten z "siódemką" [Domagoj Antolić - red.] i drugi środkowy pomocnik, ten który strzelił dwa gole [Cafu - red.]. A Eduardo? Na pewno go znacie - dopytuję. - Oczywiście, że tak, grał przecież w Arsenalu, i spodziewałem się po nim zdecydowanie więcej, a dziś był jednym z najsłabszych piłkarzy na boisku - mówi gość z Senegalu.

Where is Pazdan?

- Where is Pazdan? Gdzie jest Pazdan? - dopytuje Gueye. Pazdan z Wisłą Płock nie grał ze względu na problemy zdrowotne, a nawet nie zdrowotne, a zmęczeniowe. - Przylecieliśmy na mecz do Warszawy, żeby zobaczyć jego grę. Przyznaj się - wiedzieliście, że tu będziemy, i dlatego on nie gra (śmiech) - mówi redaktor naczelny Senegalese National TV.

Robert Lewandowski Robert Lewandowski FOT. KUBA ATYS

Jesteśmy silniejsi niż wy

Reprezentacja Senegalu będzie pierwszym rywalem Polski na czerwcowych mistrzostwach świata w Rosji. Przez ekspertów biało-czerwoni uważani są za faworytów starcia, ale Gueye twierdzi zupełnie inaczej. - Nasza drużyna jest zdecydowanie silniejsza, niż wasza. Sadio Mane, czy Kalidou Koulibaly to piłkarze światowej klasy, jeden jest zawodnikiem Liverpoolu, a drugi Napoli - mówi dziennikarz. - A my Lewandowskiego - odpowiadam pewnie. - Lewandowskiego? Zgodzę się z tym, że jest świetnym piłkarzem, ale w tym sezonie, szczególnie ostatnio, gra zdecydowanie gorzej niż w poprzednich latach. Nasi obrońcy spokojnie sobie z nim poradzą.

Gueye uśmiecha się i zaczyna pokazywać na migi, jaka różnica jest między Lewandowskim i Mane. "Lewandowski jest tutaj" - mówi Senegalczyk unosząc rękę na wysokość klatki piersiowej, "a Mane tutaj" - kontynuuje podnosząc dłoń na wysokość głowy.

Piękny kraj, gorsza drużyna

Gueye doskonale zna reprezentację Polski. - Macie Arkadiusza Milika, Kamila Glika, Łukasza Piszczka, Grzegorza Krychowiaka, czy dwóch świetnych bramkarzy: Łukasza Fabiańskiego i Wojciecha Szczęsnego, ale to nie wystarczy - mówi z przekonaniem.

I kończy: zobaczyliśmy waszą piłkę, stolicę, piękny stadion. Poznaliśmy życzliwych ludzi, waszą kulturę, spróbowaliśmy też polskich potraw. Macie piękny kraj, ale drużynę lepszą mamy my.

09.05.2018  Warszawa . Eduardo Da Silva (C), Carlos Dias (P) podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Wisla Plock .
Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa /FR/
KUBA ATYS

09.05.2018  Warszawa. Adam Hlousek , Uryga podczas meczu o mistrzostwo Ekstraklasy Legia Warszawa - Wisla Plock . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta
SLOWA KLUCZOWE:
pilka nozna ekstraklasa
FOT. KUBA ATYS

09.05.2018 WARSZAWA . MECZ . EKSTRAKLASA  . LEGIA WARSZAWA - WISLA PLOCK .  FOT. TOMASZ NIESLUCHOWSKI / AGENCJA GAZETA
SLOWA KLUCZOWE:
PILKA NOZNA
SLOWA KLUCZOWE:
PILKA NOZNA
TOMASZ NIESLUCHOWSKI

09.05.2018 WARSZAWA . MECZ . EKSTRAKLASA  . LEGIA WARSZAWA - WISLA PLOCK .  FOT. TOMASZ NIESLUCHOWSKI / AGENCJA GAZETA
SLOWA KLUCZOWE:
PILKA NOZNA
TOMASZ NIESLUCHOWSKI

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.