Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wyliczyli szanse Polski na MŚ

Hiszpanie murowanymi faworytami do wygrania mistrzostw świata, a na szarym końcu Panama - wynika z raportu opublikowanego przez CIES Football Observatory, które oceniło szanse mundialowe szanse wszystkich ekip.

Jak tworzono ranking?

CIES Football Observatory pod uwagę brało dwa wskaźniki - średni procent meczów, które zagrało 23 najczęściej powoływanych piłkarzy od 1 lipca 2017 roku oraz poziom klubów, w których ci piłkarze występowali. Na tej podstawie ułożono ranking sił poszczególnych ekip.

Hiszpania faworytem

Z wyliczeń CIES wynika, że murowanym kandydatem do wygrania imprezy w Rosji jest Hiszpania. Jej piłkarze zagrali w 81 procentach meczów ligowych, a do tego reprezentują kluby z bardzo silnych lig (średnia 1,37). Hiszpanie w zestawieniu otrzymali 100 punktów rankingowych.

Jeszcze trzy inne reprezentacje uzyskały ponad 80 punktów rankingowych. Na drugim miejscu w zestawieniu z 89 punktami znaleźli się Brazylijczycy (78 proc. meczów i 1,27 poziom klubów), na trzecim Francuzi z 84 punktami (69 proc. i 1,35 pkt.), a na czwartym Niemcy - 82 punkty (73 proc. i 1,25 pkt.).

Całkiem wysoko oceniono siłę reprezentacji Anglii (74 punkty) oraz Belgii (72 punkty). Tuż za nimi Argentyna z 69 punktami. Kolejne drużyny nie zebrały dwóch trzecich możliwych punktów.

Chorwaci (64 punkty) są tuż przed mistrzami Europy Portugalczykami (63 punkty) i Szwajcarami (60 punktów).

Ponad 50 punktów uzyskały reprezentacje Danii (56), Kolumbii (56) oraz Urugwaju i Rosji (obie ekipy po 51).

Robert Lewandowski Robert Lewandowski FOT. KUBA ATYS

Ile punktów zdobyła Polska?

Autorzy rankingu wyliczyli, że reprezentanci Polski zagrali średnio w 67 procentach meczów swoich drużyn, a siłę klubów, w których występują, ocenili na 0,77. Z tych wyliczeń wyszło, że biało-czerwoni zebrali 47 punktów rankingowych, co daje im 15. miejsce w zestawieniu.

Senegal i Japonia za Polską

Spośród grupowych rywali Polaków lepieje oceniona została Kolumbia (56 punktów), a Senegal i Japonia gorzej (odpowiednio 43 i 37 punktów rankingowych). Senegal w zestawieniu jest 18., a Japonia 21.

Co ciekawe, Senegalczycy i Japończycy grali więcej meczów ligowych w swoich klubach od Polaków, ale poziom ich drużyn oceniono niżej.

Panama na szarym końcu

Spośród 32 uczestników mundialu najniżej oceniono siłę Panamy, bo tylko na 12 punktów. Jej piłkarze mieli najmniejszy średni procent rozegranych meczów (47 proc.), a do tego reprezentowali najsłabsze kluby (0.28).