Weekend Polaków za granicą. Kolejny rekord Lewandowskiego. Wilczek strzela po długiej przerwie

Miniony weekend był bardzo udany dla polskich piłkarzy grających za granicą. Szczególnie zadowoleni mogą być zawodnicy ofensywni. Piotr Zieliński zebrał bardzo dobre oceny po meczu Napoli z Lazio, Robert Lewandowski strzelił gola dla Bayernu, dzięki czemu wyrównał kolejny rekord, a bramkę zdobył również Kamil Wilczek, który wpisał się na listę strzelców w rozgrywkach ligowych po raz pierwszy od listopada.
Robert Lewandowski w czasie meczu z Celtic F.C. Robert Lewandowski w czasie meczu z Celtic F.C. Matthias Schrader (AP Photo/Matthias Schrader)

Rekordowy Lewandowski

Robert Lewandowski strzelił gola w meczu z Schalke już w szóstej minucie. To jedenasty gol napastnika reprezentacji Polski w domowym meczu Bayernu Monachium w tym sezonie. Polak wyrównał rekord Juppa Heynckesa, a Bayern pokonał Schalke 2:1.

Lewandowski perfekcyjnie dobił potężny strzał Thomasa Muellera. Polski napastnik ruszył za akcją, wykorzystał swoją pozycję i wyprowadził Bayern Monachium na prowadzenie w hicie Bundesligi.

Kamil Wilczek Kamil Wilczek screen

Wilczek strzela po długiej przerwie

Kamil Wilczek zdobył bramkę w niedzielnym spotkaniu swojego Broendby z Lyngby (3:1) w ramach 20. kolejki duńskiej Superligi. Polski napastnik strzelił drugiego gola dla zespołu trenera Alexandera Zornigera. 30-latek wykorzystał podanie Teemu Pukkiego. To pierwsze trafienie reprezentanta Polski w lidze od listopada. W tym roku Wilczek strzelił już jednak gola, w spotkaniu Pucharu Danii z FC Kopenhaga (1:0).

Zieliński zachwyca we Włoszech

96% skutecznych podań, dwa strzały, jeden drybling, asysta, a wszystko w 45. minut meczu Napoli z Lazio. Piotr Zieliński zmienił po przerwie Marka Hamsika i odmienił grę Napoli. Po pierwszej połowie był remis (1:1), ostatecznie zespół Maurizio Sarriego wygrał 4:1.

- Zieliński nieświadomie otarł się o piłkę, która wpadła do bramki. Popisał się też pięknym zagraniem przy czwartej bramce Mertensa - napisał portal "Football Italia"

- Wejście Zielińskiego dało Napoli dodatkowy napęd. Przy czwartej bramce pokazał estetyczną doskonałość w decydującym momencie - zachwyca się 'La Gazzetta dello Sport'.

Kolejne komentarze są jeszcze lepsze. - Jeden z jego najlepszych wieczorów w Neapolu - napisał jeden z dziennikarzy. - Rozkoszne dotknięcie piłki, niepodważalna jakość.

Łukasz Fabiański Łukasz Fabiański NICK POTTS/AP

Z bramkarskiej pierwszej trójki tylko Fabiański. Białkowski walczy o powołanie

W weekend z reprezentacyjnych bramkarzy występ zaliczył tylko Łukasz Fabiański. Zawodnik Swansea bronił dostępu do bramki Łabędzi przez pełne 90 minut spotkania z Burnley (1:0).

Wojciech Szczęsny z ławki rezerwowych oglądał wyjazdowe spotkanie Juventusu z Fiorentiną (2:0). Tak samo było w przypadku Łukasza Skorupskiego, który kolejny raz w tym sezonie nie znalazł się w podstawowej jedenastce Romy, która pokonała Benevento (5:2).

30. mecz w tym sezonie Championship zaliczył Bartosz Białkowski, który rozegrał 90 minut w spotkaniu swojego Ipswich z Burton. 30-letni bramkarz coraz mocniej walczy o powołanie do reprezentacji Polski. Według informacji "Przeglądu Sportowego" zawodnik spotkał się już nawet z Adamem Nawałką.

Bartosz Bereszyński Bartosz Bereszyński ANTONIO CALANNI/AP

Pozostali Polacy za granicą:

Borussia Dortmund 2-0 Hamburger SV - 90 minut Łukasza Piszczka

Sampdoria 2-0 Verona - 90 minut Bartosza Bereszyńskiego (żółta kartka) i Karola Linettego, 31 minut Dawida Kownackiego

Angers 0-4 Monaco - 90 minut Kamila Glika

Everton 3-1 Crystal Palac - Jarosław Jach poza kadrą meczową

Nottingham 0-2 Hull - Kamil Grosicki poza kadrą meczową (kontuzja)

Oostende 2-0 Anderlecht - 45 minut Łukasza Teodorczyka

Bordeaux 3-2 Amiens - Igor Lewczuk poza kadrą meczową (kontuzja)

Utrecht 2-1 Zwolle - 74 minuty Mateusza Klicha

Frankfurt 4-2 FC Koeln - Paweł Olkowski poza kadrą meczową

Spal 0-4 AC Milan - 90 minut Bartosza Salamona