Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Barcelona może mieć problemy z Finansowym Fair Play po zakupie Coutinho. Odejdzie nawet 6 zawodników?

Philippe Coutinho został oficjalnie nowym zawodnikiem FC Barcelony. Wicemistrzowie Hiszpanii zapłacili za Brazylijczyka aż 120 mln euro, a kolejne 40 mln mogą dopłacić w bonusach. Tak wysoka kwota transferowa sprawia, że kataloński klub może mieć problemy ze spełnieniem kryteriów Finansowego Fair Play. Wszystko wskazuje na to, że w takiej sytuacji szefowie Blaugrany będą musieli sprzedać kilku piłkarzy.
Philippe Coutinho Philippe Coutinho PETER BYRNE/AP

Rekordowy transfer

Brazylijczyk miał trafić do Hiszpanii już latem, ale wtedy Liverpool nie zgodził się na sprzedaż swojej gwiazdy. Teraz sytuacja się zmieniła - Coutinho ma kosztować aż 160 mln euro! 120 mln Barcelona zapłaci od razu, pozostała kwota zostanie wypłacona po spełnieniu dodatkowych warunków. Brazylijczyk podpisze 5,5-letni kontrakt z klauzulą odejścia na poziomie 400 mln euro.

W tym sezonie Coutinho zagrał w 20 meczach Liverpoolu we wszystkich rozgrywkach. Strzelił aż dwanaście goli i zaliczył dziewięć asyst.

To drugi najwyższy transfer w historii piłki nożnej. Najdroższy był Neymar (222 mln euro). Latem Coutinho zostanie wyprzedzony przez Kyliana Mbappe - AS Monaco ma dostać za niego od Paris Saint-Germain łącznie aż 180 mln. Obecnie Mbappe jest wypożyczony.

"Zastaw się, a postaw się"

Jak poinformowały hiszpańskie media, po zakupie Coutinho, płace wszystkich piłkarzy w Barcelonie wynoszą aż 80% całkowitych dochodów klubu. To zdecydowanie za dużo, przez co wicemistrzowie Hiszpanii mogą nie spełnić wymagań Finansowego Fair Play, co grozi m.in. wykluczeniem z europejskich rozgrywek.

W takiej sytuacji władze katalońskiego zespołu będą zmuszone do sprzedaży niektórych piłkarzy. Niektórzy twierdzą, że może odejść nawet ośmiu graczy, na razie wymienia się jednak nazwiska sześciu z nich.

Aleix Vidal
Aleix Vidal MANU FERNANDEZ/AP

Aleix Vidal -> AS Roma/Sevilla

Mecze w tym sezonie: 15 *

Aktualna wartość: 7,5 mln euro **

Zdaniem hiszpańskich mediów Vidalem interesuje się kilka europejskich klubów. Najwięcej konkretów pada ze strony Romy, w której pracuje dobry znajomy zawodnika Barcelony, Monchi, który w 2014 roku był autorem jego transferu do Sevilli. 

Co ciekawe, klub z Andaluzji też rozważa sprowadzenie 28-latka. W grę wchodzi kwota około 10 mln euro.

*Mecze we wszystkich rozgrywkach

** Wartość według portalu "Transfermarkt"

Arda Turan Arda Turan ALBERTO SAIZ/AP

Arda Turan -> Galatasaray

Mecze w tym sezonie: 0

Aktualna wartość: 12 mln euro

Odejście Turana od dłuższego czasu jest przesądzone. Turek nie przekonał do siebie Ernesto Valverde. W tym sezonie nie zagrał jeszcze ani minuty. Szkoleniowiec miał go poinformować, że może szukać sobie klubu, bo w Barcelonie obecnie nie ma szans na grę i sytuacja w drugiej części sezonu nie ulegnie zmianie.

Pozyskaniem pomocnika mocno zainteresowany jest Galatasaray, w którym Turan rozpoczynał profesjonalną karierę. Zdaniem hiszpańskich mediów problemem może być jednak kwestia finansowa, ponieważ kwota, którą wymaga Barcelona jest dla klubu z Turcji po prostu za wysoka.

Gerard Deolufeu -> Napoli/Milan

Mecze w tym sezonie: 16

Aktualna wartość: 14 mln euro

Deulofueu - do spółki z Ousmanem Dembele - w Barcelonie miał wypełnić lukę po sprzedanym do Paris Saint-Germain Neymarze. Wychowanek wicemistrzów Hiszpanii nie potrafił przekonać do siebie Ernesto Valverde, nawet podczas absencji Dembele. 

Po nieudanej rundzie w La Liga, 23-latek najprawdopodobniej wróci do Włoch, gdzie wcześniej występował w Milanie. Zdaniem hiszpańskich mediów zainteresowanie jego sprowadzeniem zainteresowani są szefowie Napoli. W grę wchodzi również ponowna gra dla Rossonerich.

Rafinha Alcantara Rafinha Alcantara MANU FERNANDEZ/AP

Rafinha -> ?

Mecze w tym sezonie: 0

Aktualna wartość: 15 mln euro

Reprezentant Brazylii nie ma szans na grę w podstawowym składzie Barcelony. W tym sezonie nie wystąpił jeszcze w żadnym spotkaniu, a jego sytuacja po transferze Philippe Coutinho tylko się pogorszyła. 

W letnim oknie transferowym zainteresowanie jego pozyskaniem wyrażały m.in. kluby z Włoch i Anglii. Konkretów jednak zabrakło.

Andre Gomes - ?

Mecze w tym sezonie: 16

Aktualna wartość: 22 mln euro

Andre Gomes do Barcelony trafił w lipcu 2016 roku. Zupełnie nie odnalazł się jednak w katalońskim zespole. Gra często, ale zazwyczaj nie spełnia oczekiwań i jest krytykowany. W trakcie letniego okna transferowego wiele mówiło się o tym, że być może pozyska go ktoś z dwójki: Tottenham, West Ham.

Javier Mascherano

Mecze w tym sezonie: 10

Aktualna wartość: 6 mln euro

Odejście Mascherano z Barcelony jest już niemal przesądzone. Zdaniem hiszpańskich mediów wicemistrzowie Hiszpanii wyrazili zgodę na transfer zawodnika do chińskiego Hebei China Fortune.

Zawodnik w Chinach będzie mógł liczyć na bardzo duże - większe niż w Barcelonie - zarobki. 32-letni obrońca w Hebei może zarabiać nawet 7 milionów euro rocznie, a wicemistrzowie Hiszpanii otrzymają za niego 6 mln euro. 

- Myślę, że mój czas w Barcelonie dobiega końca. Po takim czasie spędzonym tutaj nie mogę dać z siebie więcej dla tego klubu. Spędziłem tu najlepsze lata swojej kariery i nigdy ich nie zapomnę. Jestem jedną z tych osób, które uważają, że powinno się wiedzieć, kiedy zejść ze sceny. Chcę zakończyć moją przygodę z zespołem w odpowiednim momencie - mówił ostatnio Javier Mascherano.