Ekstraklasa. Surowa kara dla Cracovii za derbowy mecz z Wisłą

Zamknięty stadion na dwa najbliższe mecze i kolejny z Wisłą, 100 tys. złotych grzywny i zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na wszystkie pozostałe mecze do końca sezonu - to kara nałożona przez Komisję Ligi na Cracovię za zachowanie kibiców w trakcie środowych derbów z Wisłą.
Derby Krakowa Derby Krakowa JAKUB PORZYCKI

Derby pełne rac

Cracovia została surowo ukarana za zachowanie kibiców podczas ostatniego ligowego meczu z Wisłą. Fani Pasów odpalili race i fajerwerki, które nie tylko utrudniły rozegranie meczu, ale też spowodowały bezpośrednie zagrożenie życia, bo część środków pirotechnicznych wystrzeliwana i rzucana była w kierunku sektora zajmowanego przez kibiców gości.

Ekstraklasa już w dniu meczu poinformowała, że Komisja Ligi natychmiast zajmie się sprawą. W czwartek wymierzyła bezprecedensową karę: zamknęła stadion dla publiczności na dwa najbliższe mecze i kolejny z Wisłą (na trybuny będą mogli wejść jedynie dzieci poniżej 16. roku życia z opiekunami). Do tego nałożyła zakaz organizowania wyjazdu kibiców do końca sezonu i zasądziła 100 tys. złotych kary.

"W związku z zachowaniem kibiców gospodarzy podczas meczu Cracovia - Wisła Kraków w 20. kolejce LOTTO Ekstraklasy, na Cracovię nałożono karę zamknięcia stadionu podczas dwóch meczów LOTTO Ekstraklasy oraz podczas jednego, najbliższego meczu z Wisłą Kraków oraz karę finansową w wysokości 100 tysięcy złotych, a także zakaz organizacji wyjazdu grupy kibiców na wszystkie pozostałe do końca sezonu mecze LOTTO Ekstraklasy (do 37. kolejki włącznie). Na ww. trzy mecze będą mogły wejść jedynie osoby do 16. roku życia wraz z opiekunami na warunkach określonych przez Komisję. Kary nie są prawomocne, klubowi przysługuje prawo do odwołania się od nich" - czytamy w komunikacie.

"Część osób na trybunach dopuściła się haniebnego zachowania"

Oświadczenie, jeszcze przed decyzją Komisji Ligi, wydała też Cracovia:

"MKS Cracovia SSA kategorycznie potępia zachowanie grupy osób uczestniczących w środowych Wielkich Derbach Krakowa w ramach 20. kolejki LOTTO Ekstraklasy.

Z przykrością informujemy, że podczas ostatnich Wielkich Derbów Krakowa część osób przebywająca na trybunach stadionu przy ulicy Józefa Kałuży 1 dopuściła się haniebnego zachowania, którego nie da się w żaden sposób wytłumaczyć.

Klub dokładnie analizuje sytuację, która miała miejsce podczas środowego spotkania, m.in. zabezpieczając materiał z monitoringu. Jednocześnie Klub informuje, że w tym temacie będzie ściśle współpracował z policją oraz innymi służbami porządkowymi w celu dokładnego wyjaśnienia ww. zajść.

MKS Cracovia SSA zdecydowanie zapewnia, że bezpieczeństwo wszystkich uczestników imprez masowych organizowanych przez klub należy do kluczowych kwestii. Klub dołoży wszelkich starań zmierzających ku temu, by podobne sytuacje wykluczyć w przyszłości."

Dwa gole pod koniec pierwszej połowy, jeden na początku drugiej. A potem palące i lecące w sektor gości race, fajerwerki i petardy. Przerwany mecz i kolejne dwa gole, w tym jeden piękny: Carlitosa - tak wyglądały derby Krakowa, które Wisła wygrała aż 4:1.

Najgroźniej na trybunach zrobiło się po trzecim golu dla Wisły. To właśnie wtedy - na początku drugiej połowy - race, fajerwerki i petardy nie tylko zostały odpalone, ale też rzucane i wystrzeliwane w stronę sektora zajmowanego przez kibiców gości.

Sędzia przerwał mecz i zabrał piłkarzy do szatni. Zawodnicy po ponad 20 minutach wrócili na boisko, ale zaraz na trybunach znów zapłonęły race. Do ostatniej chwili nie było pewności, czy mecz zostanie dokończony.

I w zasadzie nie ma się co dziwić, bo obrazki na trybunach wyglądały naprawdę przerażająco.

Derby pełne rac. Cracovia - Wisła 1:4

Wisła dzięki temu zwycięstwu awansowała na szóste miejsce w tabeli, Cracovia spadła na przedostatnią pozycję. W weekend, w ostatniej kolejce ligowej w tym roku, "Biała Gwiazda" podejmie Zagłębie Lubin (17 grudnia, godz. 18), a "Pasy" pojadą do Zabrza, gdzie zagrają z Górnikiem (18 grudnia, godz. 18).

13.12.2017 Krakow , Stadion MKS Cracovia . Wielkie Derby Krakowa . Cracovia vs Wisla . Carlos Lopez

SLOWA KLUCZOWE:
derby pilka ekstraklasa mecz wisla cracovia
JAKUB WŁODEK

13.12.2017 Krakow , Stadion MKS Cracovia . Wielkie Derby Krakowa . Cracovia vs Wisla . Zadyma i Oprawa

derby pilka ekstraklasa mecz wisla cracovia oprawa transparenty zadyma

13.12.2017 Krakow , Stadion Cracovii . Derby Krakowa . Mecz Ekstraklasy Cracovia - Wisla Krakow . Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta