Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

7 zaskakujących reprezentacji, które wciąż mają szanse na awans na Mistrzostwa Świata w Rosji

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Rosji wchodzą w decydującą fazę. Wiele zespołów awans ma już niemal zapewniony, inne będą musiały o niego walczyć do ostatniego meczu. W bardzo dobrej sytuacji znajduje się m.in. reprezentacja Polski, która do październikowych spotkań eliminacji przystąpi w roli faworyta, a to czy biało-czerwoni awansują na przyszłoroczny mundial zależy wyłącznie od nich. Poza Polską i innymi drużynami, które uznawane były, jako "pewniaki" do wyjazdu do Rosji, szanse na awans na mistrzostwa ma jeszcze wiele mocno niedocenianych drużyn. Oto najbardziej zaskakujące z nich.
Radość Syryjczyków po remisie z Iranem, który dał im awans do barażów Radość Syryjczyków po remisie z Iranem, który dał im awans do barażów VAHID SALEMI/AP

7 zaskakujących reprezentacji, które wciąż mają szanse na awans na Mistrzostwa Świata w Rosji

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Rosji wchodzą w decydującą fazę. Wiele zespołów awans ma już niemal zapewniony, inne będą musiały o niego walczyć do ostatniego meczu.

W bardzo dobrej sytuacji znajduje się m.in. reprezentacja Polski, która do październikowych spotkań eliminacji przystąpi w roli faworyta, a to czy biało-czerwoni awansują na przyszłoroczny mundial zależy wyłącznie od nich.

Poza Polską i innymi drużynami, które uznawane były, jako 'pewniaki' do wyjazdu do Rosji, szanse na awans na mistrzostwa ma jeszcze wiele mocno niedocenianych drużyn. Oto najbardziej zaskakujące z nich.

Kibice Syrii podczas meczu z Iranem Kibice Syrii podczas meczu z Iranem VAHID SALEMI/AP

Syria

Miejsce w rankingu FIFA: 80

Eliminacje do mistrzostw świata w strefie azjatyckiej są już zakończone. Ostatnia kolejka spotkań miała niesamowity przebieg i przyniosła wiele niespodziewanych rozstrzygnięć.

W grupie A zapewnione pierwsze miejsce i awans miał Iran, natomiast Chiny i Katar nie miały już szans nawet na zajęcie trzeciego, barażowego miejsca. O drugą pozycję dającą awans walczyły Korea Południowa, Syria i Uzbekistan.

Uzbekistan podejmował u siebie Koreę i zremisował 0-0. Przy takim wyniku wszystko zależało od przebiegu spotkania Iran - Syria. Goście prowadzili od 13. minuty po golu Mohamada Tamera Haja. Wtedy to Syryjczycy byli na mundialu. Ale w 45. i 64. minucie dwa gole dla gospodarzy strzelił Sardar Azmoun i goście spadli na 4. miejsce, które kończyło ich marzenia o mundialu. Jednak ataki w końcówce przyniosły niespodziewany efekt - w 93. minucie wyrównującego gola na 2-2 strzelił Omar Al Soma, co wywołało euforię wśród jego kolegów. W ten sposób Syria zagra w barażach, w których zmierzy się z Australią.

Wyspy Zielonego Przylądka

Miejsce w rankingu FIFA: 114

To byłaby jedna z największych niespodzianek w historii mistrzostw. Piłkarze Wysp Zielonego Przylądka od początku kwalifikacji w strefie afrykańskiej byli skazywani na porażkę. Zgodnie z przewidywaniami przegrali dwa pierwsze mecze z Senegalem i Burkina Faso (po 0-2) i wszystko wskazywało na to, że szans na awans nie będą mieli żadnych. 

Piłkarze Lucio Antunesa z niepowodzeń wyciągnęli jednak wnioski i na początku września dwukrotnie pokonali RPA, dzięki czemu awansowali na drugą pozycję, mając tyle samo punktów ile liderujaca drużyna Burkina Faso.

Gwiazdami reprezentacji Wysp Zielonego Przylądka, które strzeliły łącznie 4 bramki w meczach z RPA są Garry Rodrigues z Galatasaray oraz Nuno Rocha z FK Tosno. W składzie drużyny wciąż walczącej o awans gra również Platini... lewy napastnik rumuńskiego CSM Poli Iasi.

Burkina Faso

Miejsce w rankingu FIFA: 47

Podobne szanse na awans na Mistrzostwa Świata w Rosji jak Wyspy Zielonego Przylądka ma również Burkina Faso. Wspomniana wcześniej reprezentacja ma takie same szanse na zajęcie pierwszego miejsca w grupie jak WZP i sprawa awansu najprawdopodobniej rozstrzygnie się właśnie pomiędzy tymi dwoma drużynami.

Do starcia Burkina Faso z Wyspami Zielonego Przylądka dojdzie 6 listopada.

Panama

Miejsce w rankingu FIFA: 61

Reprezentacja Panamy jeszcze nigdy w swojej historii nie grała na mistrzostwach świata. Jednak niedługo może się to zmienić. Panamczycy zajmują aktualnie 3. miejsce w swojej grupie północnoamerykańskich eliminacji do mundialu, pomimo tego, że wygrali zaledwie dwa spotkania.

Piłkarzy Hernana Gomeza czekają jeszcze dwa spotkania 7 października z USA, a 4 dni później z Kostaryką. Kostarykanie awans mają już niemal pewny, wydaje się więc, że Panama główną walkę o miejsce premiowane wyjazdem na mundial stoczy z drużyną narodową Stanów Zjednoczonych.

Uganda w El. MŚ 2018 Uganda w El. MŚ 2018 Twitter

Uganda

Miejsce w rankingu FIFA: 73

Drużyna, która ma w swojej kadrze tylko jednego piłkarza występującego w Europie - napastnika Kizito występującego w rumuńskim CSM Politehnica Iasi, mimo braku znanych europejskim kibicom piłkarzy, w walce o awans na mistrzostwa radzi sobie całkiem nieźle.

Uganda do tej pory rozegrała 4 spotkania, z których tylko jedno przegrała (z Egiptem 0-1), dzięki czemu zajmuje drugie miejsce w swojej grupie, tracąc do liderującego Egiptu jedynie dwa oczka.

Do końca eliminacji w strefie afrykańskiej pozostały jedynie dwie kolejki, w których Uganda najpierw zmierzy się u siebie z Ghaną, a następnie zagra na wyjeździe z Kongo.

Peru

Miejsce w rankingu FIFA: 15

Reprezentacja Peru ostatni raz w mistrzostwach świata zagrała ponad 30 lat temu, dokładnie w 1982 roku, kiedy w pamiętnym dla Polski turnieju (3. miejsce) zakończyła zmagania na fazie grupowej. 

Po latach niepowodzeń Inkowie mogą wrócić do międzynarodowej elity piłkarskiej. Po 16 rozegranych meczach w swojej grupie kwalifikacyjnej piłkarze Ricardo Garecy zajmują 4. miejsce w tabeli (ostatnie dające bezpośredni awans) z 24 punktami na koncie. Piłkarzom z Peru po piętach depczą jednak Argentyńczycy, którzy mają taki sam dorobek. 

I to właśnie z Argentyną Peruwiańczycy stoczą bezpośredni bój o miejsce dające awans na mundial. Obydwie reprezentacje spotkają się ze sobą 5 października. 

Serbia

Miejsce w rankingu FIFA: 42

Po rozpadzie Serbii i Czarnogóry, Serbowie na dużej piłkarskiej imprezie byli tylko raz - na Mistrzostwach Świata w RPA w 2010 roku, gdzie zakończyli swój udział na fazie grupowej, w której przegrali dwa mecze i odnieśli jedno sensacyjne zwycięstwo z Niemcami (1-0).

W obecnych eliminacjach do mundialu w Rosji piłkarze Slavoljuba Muslina prezentują się bardzo dobrze. Są na pierwszym miejscu w grupie D, a po pięciu zwycięstwach i trzech remisach mają na swoim koncie już 18 punktów, o 4 więcej niż druga Walia. 

Przed Serbami jeszcze dwa spotkania - 6 października z Austrią i 9 października z Gruzją. Zarówno Austriacy, jak i Gruzini już raz musieli uznać wyższość reprezentacji Serbii w tych eliminacjach i jeżeli przynajmniej jedni z nich zrobią to ponownie, Serbia pojedzie na MŚ do Rosji.

Więcej o: