Roman Abramowicz rozwiódł się. Straci fortunę?

Właściciel Chelsea właśnie rozwiódł się z Daszą Żukową. - Po dziesięciu latach bycia razem podjęliśmy bardzo trudną decyzję o separacji. Wciąż będziemy jednak przyjaciółmi, rodzicami i partnerami w projektach, które wspólnie zbudowaliśmy - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Romana Abramowicza i jego eksmałżonki. To już trzecia żona, która od niego odeszła. Rosyjski oligarcha kolejny raz za to słono zapłaci. W świecie sportu to jednak żadna nowość. Fortunę tracili także Tiger Woods, Lance Armstrong i wielu innych. Zapraszamy na przegląd rozwodów, które kosztowały miliony. Jest i polski akcent.

Roman Abramowicz rozwiódł się. Straci fortunę?

Właściciel Chelsea właśnie rozwiódł się z Daszą Żukową. - Po dziesięciu latach bycia razem podjęliśmy bardzo trudną decyzję o separacji. Wciąż będziemy jednak przyjaciółmi, rodzicami i partnerami w projektach, które wspólnie zbudowaliśmy - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Romana Abramowicza i jego eksmałżonki.

To już trzecia żona, która od niego odeszła. Rosyjski oligarcha kolejny raz za to słono zapłaci. W świecie sportu to jednak żadna nowość.

Fortunę tracili także Tiger Woods, Lance Armstrong i wielu innych. Zapraszamy na przegląd rozwodów, które kosztowały miliony. Jest i polski akcent.

Roman Abramowicz

Jeszcze dziesięć lat temu majątek Abramowicza był wyceniany na około 30 miliardów dolarów. Obecnie, wedle informacji "The Sun", na jego koncie jest "zaledwie" 6,7 miliarda. Wszystko wskazuje, że znowu straci znaczną część majątku.

W 2007 roku rozstał się ze swoją drugą żoną, Iriną Malandiną. Co kosztowało go 150 mln funtów! Ile zapłaci Żukowej? Wciąż nie wiadomo, ale spekuluje się, że 36-letnia eksmałżonka też zgarnie fortunę.

Jego związek z Żukową trwał dziesięć lat.

Mike Tyson odgryza ucho Evandera Holyfielda Mike Tyson odgryza ucho Evandera Holyfielda JACK SMITH (AP Photo/Jack Smith, File)

Mike Tyson

Legendarny ''Iron Mike'' to jeden z najwybitniejszych pięściarzy w historii. Już jako dwudziestolatek został mistrzem świata wagi ciężkiej i do tej pory nikt nie przebił jego osiągnięcia. Jego kariera rozwijała się wzorowo, ale w pewnym momencie dała o sobie znać ''zawadiacka'' przeszłości.

Tyson miał bardzo ciężkie dzieciństwo. Pochodził z ubogiej rodziny, mieszkał w slumsach i często wdawał się w uliczne bójki. W 1992 roku, za gwałt na 18-letniej Desiree Washington, został skazany na trzy lata więzienia. Wyszedł na wolność w 1995 roku, wrócił na ring i odzyskał część pasów mistrzowskich, które stracił rok później w walce z Evanderem Holyfieldem. Tyson miał okazje do rewanżu, ale został zdyskwalifikowany po tym jak... odgryzł część ucha swojego rywala. Później już nigdy nie wrócił na sam szczyt. A po zakończonej karierze został bankrutem.

Fortunę stracił już jednak pod koniec lat 80.. Jego romans z Robin Givens zmienił się w kilkumiesięczne małżeństwo. W ramach rozwodu, najpierw przekazał jej 5 mln dolarów jako formę ugody, a następnie kolejne dziesięć. Givens twierdziła, że Tyson ją bije i zmusza do seksu. Co znając jego historię, nie było niemożliwe...

Tiger Woods

Woods to jeden z najwybitniejszych golfistów w historii. Jego postawa sportowa wzbudzała respekt, ale miał też "drugą" twarz. Został jednym z najbardziej znienawidzonych amerykańskich sportowców. Nie schodził z pierwszych stron tabloidów przez lata. Czemu? Otóż regularnie zdradzał żonę. Przyznał się, że jest uzależniony od seksu, choć tłumaczenia wiele nie pomogły.

W 2010 roku Elin Nordegren zażądała rozwodu. I sporo na nim zarobiła. Wood przelał na jej konto 100 mln dolarów!

Doliczmy do tego zerwane  kontrakty reklamowe. Efekt? Jego majątek zmalał o trzydzieści procent.

Lance Armstrong. 24 maja i 1 czerwca ESPN pokaże w USA dokument 'Lance' Lance Armstrong. 24 maja i 1 czerwca ESPN pokaże w USA dokument 'Lance' THAO NGUYEN/AP

Lance Armstrong

Wielu myślało, że był to wybitny kolarz. Jednak lepszym określeniem byłoby: "wybitny oszust". Przez lata śmiał się w twarz WADA (organizacja zwalczająca doping w sporcie). W końcu, gdy było już wiadome, że wzmacnia swój organizm nielegalnymi środkami, przyznał się do zarzutów. Stracił fortunę na zerwanych kontraktach reklamowych.

Ale może był już trochę zahartowany w tego typu sytuacjach? W 2003 roku rozstał się, po sześciu latach małżeństwa, z Cheryl Crow. W ramach rozwodu musiał zapłacić jej 14 mln dolarów.

Dmitry Rybolovlev Dmitry Rybolovlev AP

Dmitrij Rybołowlew

Jeszcze niedawno Dmitrij Rybołowlew, rosyjski oligarcha będący właścicielem Monaco, chciał rzucić wyzwanie PSG i móc z nimi konkurować na niemal równych zasadach.

Ale jego majątek wyceniany na 8,5 miliarda dolarów został - półtora roku temu - decyzją sądu podzielony na dwa. Połowę w ramach rozwodu zabrała jego żona, Eleny. Ważny jest też fakt, że Monaco posiada mały stadion. Jest to co prawda jedyny obiekt sportowy na świecie, który jest w stanie pomieścić dwie trzecie ludności kraju, ale rekord frekwencji na stadionie Stade Louis II wynosi niespełna 19 tysięcy kibiców. Parc des Princes gości prawie 50 tysięcy.

W 2017 roku udało się Monaco wygrać Ligue 1, ale teraz trudno to będzie powtórzyć. Księstwo opuścili tego lata: Benjamin Mendy, Bernardo Silva (obaj są w Manchestere City) i Tiemoue Bakayoko (do Chelsea), a transferu zażądał też Kylian Mbappe. Najprawdopodobniej trafi do Realu Madryt lub... PSG.

Kobe Bryant i Shaquille O'Neal Kobe Bryant i Shaquille O'Neal MARK J. TERRILL/AP

Shaquille O'Neal

Legenda NBA, były zawodnik Los Angeles Lakers i Miami Heat, był mężem Shaunie przez dekadę. Ma z nią piątkę dzieci, ale od 2011 roku już ich wspólnie nie wychowują.

Powód? Żona odeszła od Shaqa, gdy dowiedziała się o jego zdradach. Słono za to zapłacił. Słono, czyli około 100 mln dolarów. Chociaż spekuluje się, że zarobił na koszykówce niemal cztery razy tyle.


Hulk Hogan Hulk Hogan Walter McBride / CAMERA PRESS/Walter McBride

Hulk Hogan

Jeden z najsłynniejszych zapaśników w historii. Niestety, swoich sił próbował także poza ringiem.

- Kiedy się kłóciliśmy, przewracał mnie na łóżko, dłonie owijał wokół mojego gardła i krzyczał. Trzaskał drzwiami i uderzał w ściany. Zawsze bałam się, że któregoś dnia w przypływie furii Hulk w końcu mnie zabije. [...] Aż po dziś dzień nie zdobył się na przeprosiny za wszystkie straszne sytuacje - powiedziała Linda, była żona Hulka, w programi 'The Today Show".

Nawet olbrzymie pieniądze nie rekompensują jej traumatycznych przeżyć, ale...
7,4 mln dolarów i przepisanie ponad 40 procent udziałów w firmach Hogana, to jest sensowne zadośćuczynienie?

Dariusz Michaleczewski

To był chyba najdroższy rozwód w polskim sporcie. Dariusz Michalczewski dwukrotnie rozstał się z Dorotą, ale dopiero za drugim razem słono zapłacił...

- Pierwszy rozwód niewiele mnie kosztował, bo oboje byliśmy młodzi i biedni. Jednak potem wzięliśmy drugi ślub, a potem drugi rozwód. I ten drugi rozwód mnie trochę "szarpnął". Byłem już wtedy mistrzem świata, nieźle zarabiałem. Dorota dostała 9 milionów euro. Doszły jeszcze alimenty na synów - po 16 tysięcy euro miesięcznie. W sumie na pewno uzbierało się z 10 milionów euro - zdradził Michalczewski w rozmowie z "Super Expressem".