Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Najbogatsi właściciele klubów piłkarskich

W poniedziałek Tottenham zaprzeczył, jakoby klub rozmawiał z założycielem Facebooka Markiem Zuckerbergiem, nt sprzedaży części udziałów. Majątek Amerykanina szacowany jest na 63,2 mld dolarów. Które miejsce zajmowałby wśród najbogatszych właścicieli klubów piłkarskich? To sprawdził portal Talksport.com, posiłkując się rankingiem najbogatszych ludzi na świecie, który opublikował Forbes.

Najbogatsi właściciele klubów piłkarskich

W poniedziałek Tottenham zaprzeczył, jakoby klub rozmawiał z założycielem Facebooka Markiem Zuckerbergiem, nt sprzedaży części udziałów. Majątek Amerykanina szacowany jest na 63,2 mld dolarów. Które miejsce zajmowałby wśród najbogatszych właścicieli klubów piłkarskich? To sprawdził portal Talksport.com, posiłkując się rankingiem najbogatszych ludzi na świecie, który opublikował Forbes.

Elias Mar Omarsson i James Rodriguez Elias Mar Omarsson i James Rodriguez VEGARD WIVESTAD GROTT/AP

10. John Fredriksen (Valerenga, 9,6 mld dolarów)

orweg fortuny dorobił się w latach 80. poprzedniego wieku, kiedy podczas wojny Iraku z Iranem zarabiał ogromne pieniądze na ropie. Fredriksen jest właścicielem grającej w norweskiej ekstraklasie Valerengi Oslo. Jego majątek szacowany jest na 9,6 mld dolarów.

9. Philip Anschutz (LA Galaxy, 11,9 mld dolarów)

Anschutz miliarderem stał się dzięki inwestycjom w ziemię oraz złoża ropy. To jeden z założycieli profesjonalnej ligi piłkarskiej w USA (MLS) oraz właściciel jednego z tamtejszych klubów - Los Angeles Galaxy. Jego majątek szacowany jest na 11,9 mld dolarów.

Alisher Usmanov Alisher Usmanov RIA NOVOSTI (AP Photo/ RIA Novosti, File )

8. Alisher Usmanov (Arsenal, 14,4 mld dolarów)

Rosyjski przedsiębiorca, jeden z najbogatszych ludzi w kraju. Miliarderem stał się dzięki inwestycjom w metale oraz górnictwo. Usmanov jest właścicielem 30 proc. londyńskiego Arsenalu. Jego majątek szacowany jest na 14,4 mld dolarów, co wg nieoficjalnych źródeł czyni go o osiem miliardów dolarów bogatszym od rodaka, właściciela Chelsea, Romana Abramowicza.

7. Lakshmi Mittal (QPR, 14,6 mld dolarów)

Drugi najbogatszy człowiek Indii nazywany jest "stalowym baronem" z uwagi na fakt, że fortuny dorobił się na stali. Mittal jest prezesem największej wytwórni stali na świecie - ArcelorMittal. To właściciel 11 proc. londyńskiego Queens Park Rangers.

Thierry Henry Thierry Henry Fot. Chris Young AP

6. Dietrich Mateschitz (NY Red Bulls, RB Lipsk, RB Salzburg, 17,5 mld dolarów)

Austriacko-chorwacki biznesmen to współzałożyciel Red Bulla, który do dziś posiada 49 proc. akcji w firmie. Mateschitz jest właścicielem New York Red Bulls, Red Bull Salzburg oraz RasenBallsport Lipsk. Posiada on też udziały w zespole Red Bulla, który na co dzień ściga się w Formule 1.

Ostatnia kolejka sezonu 2016/2017 Premier League Ostatnia kolejka sezonu 2016/2017 Premier League Steven Paston / AP

5. Mansour bin Zayed Al Nahyan (Manchester City, 20 mld dolarów)

Jego bogactwo może być nawet większe. 20 mld dolarów to tylko umowne szacunki, gdyż szejka zabrakło na liście Forbesa. Oprócz Manchesteru City Mansour bin Zayed Al Nahyan jest też właścicielem Melbourne City, New York City FC oraz 20 proc. Yokohama F. Marinos.

4. Paul Allen (Seattle Sounders, 20,1 mld dolarów)

Wraz z Billem Gatesem zakładał Microsoft. Dziś Allen jest współwłaścicielem grającego w MLS Seattle Sounders oraz występującego w NFL Seattle Seahawks. Jego majątek szacowany jest na 20,1 mld dolarów.

George Soros George Soros Bela Szandelszky (AP Photo/Bela Szandelszky, file)

3. George Soros (Manchester United, 25,2 mld dolarów)

Jeden z najbogatszych inwestorów świata. Soros posiada 1,9 proc. udziałów w Manchesterze United, którym większościowo zarządza amerykańska rodzina Glazerów. Jego majątek szacowany jest na 25,2 mld dolarów.

Carlos Slim Helu Carlos Slim Helu fot. DARIO LOPEZ-MILLS

2. Carlos Slim (Real Oviedo, Pachuca, Leon, 64,6 mld dolarów)

Właściciel Grupo Carso, który jest też właścicielem hiszpańskiego Realu Oviedo oraz współwłaścicielem meksykańskich Pachucy i Leon. Jego dorobek szacowany jest na 64,6 mld dolarów.

Amancio Ortega (właściciel marki ZARA) ma 83 mld dol. Amancio Ortega (właściciel marki ZARA) ma 83 mld dol. TORRECILLA (AP Photo/EFE,Torrecilla)

Amancio Ortega (Deportivo La Coruna, 81,7 mld dolarów)

To najbogatszy człowiek Europy i współzałożyciel Inditexu - hiszpańskiego holdingu odzieżowego. Hiszpan jest też właścicielem Deportivo La Coruna, a jego majątek szacuje się na 81,7 mld dolarów. Mimo bogatego właściciela, klub w poprzednim sezonie zajął dopiero 16. miejsce w La Liga, choć na wiosnę sensacyjnie pokonał przed własną publicznością Barcelonę. Warto nadmienić, że Ortega jest tylko jednym z wielu udziałowców Deportivo - udziały żadnego z nich nie przekraczają trzech procent.