Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Który drużyna z czołówki jest najmłodsza, a która najstarsza? Jedni muszą zdobyć doświadczenie. Inni powinni odmłodzić szatnię

Szwajcarski instytut zajmujący się badaniem statystyk w futbolu opublikował listę stu europejskich klubów, w których grają najmłodsi zawodnicy. Na pierwszych miejscach listy próżno szukać wielkich zespołów. Najbardziej znanym klubem, który znalazł się w czołowej dziesiątce jest Ajax Amsterdam (8. miejsce). Skład mistrzów Holandii ma średnio 23,03 roku. Jak na tym tle wyglądają najlepsze drużyny z rankingu UEFA?
Italy Soccer Champions League Italy Soccer Champions League Antonio Calanni (AP Photo/Antonio Calanni)

10. Juventus

Szwajcarski instytut zajmujący się badaniem statystyk w futbolu opublikował listę stu europejskich klubów, w których grają najmłodsi zawodnicy. Na pierwszych miejscach listy próżno szukać wielkich zespołów. Jedynym uczestnikiem półfinału LM, który znalazł się na liście, jest Monaco (średnia 25,51 roku) - pozycja 93.

Jak na tym tle wypadają najlepsze drużyny z rankingu UEFA?

Zdecydowanie najstarszym zespołem w czołowej dziesiątce rankingu UEFA jest Juventus. Finaliści Ligi Mistrzów mają bardzo doświadczony zespół, który dowodzony jest przez blisko 40-letniego kapitana - Gianluigiego Buffona.

Średnia wieku w kadrze Juventusu to 28,2 roku.

x x MATTHIAS SCHRADER/AP

9. Bayern Monachium

Kolejnym zespołem, w którym dużo mówi się o odmłodzeniu kadry, jest Bayern Monachium. Drużyna Roberta Lewandowskiego już rozgląda się za potencjalnymi następcami Robbena czy Ribbery'ego, którzy mają już swoje lata. Po sezonie 2016/2017 z drużyną pożegnają się także Phillip Lahm i Xabi Alonso, którzy podjęli decyzję o zakończeniu kariery.

Średnia wieku w kadrze Bayernu to 27,8 roku.

Pepe Pepe FRANCISCO SECO/AP

8. Atletico Madryt

Drużyna Diego Simeone znalazła się bardzo wysoko w tym rankingu, bo argentyński szkoleniowiec oparł swój zespół na bardzo doświadczonych zawodnikach. W kadrze są również tacy zawodnicy, jak wchodzący z ławki Fernando Torres (33 lata) i kapitan Gabi (33 lata).

Średnia wieku w Atletico Madryt to 27,7 roku.

Leicester City - Atletico Madryt Leicester City - Atletico Madryt NICK POTTS/AP

8. Leicester City

Ex aequo z Atletico znajduje się angielskie Leicester. Drużyna Craiga Shakespeare'a ma bardzo doświadczoną linię obrony, stosunkowo młoda pomoc i trzech napastników (w tym Jamie Vardy), którzy mają już minimum 30 lat.

Średnia wieku w Leicester City to 27,7 roku.

Sevilla Sevilla ANGEL FERNANDEZ/AP

6. Sevilla FC

Kolejna pozycja przypadła hiszpańskiej Sevilli, która ma bardzo wyrównaną kadrę, a wiek poszczególnych zawodników stanowi połączenie rutyny z młodością. W kadrze Sevilli jest tylko sześciu graczy powyżej 30 roku życia i ośmiu piłkarzy przed 25. rokiem życia.

Średnia wieku w Sevilli to 27,6 roku

Lionel Messi 
Lionel Messi MANU FERNANDEZ/AP

5. FC Barcelona

Piąte miejsce przypadło dwóm klubom, które mocno ze sobą rywalizują. Pierwszym z nich jest Barcelona, która ma stosunkowo młoda kadrę, ale wszystkie największe gwiazdy są już bliżej zakończenia kariery. Mascherano i Iniesta mają po 32 lata, a Messi, Suarez i Pique mają po 30 lat.

Średnia wieku w całej kadrze Barcelony to 27,3 roku

Każdy piłkarz cieszy się z bramek na swój sposób. Cristiano Ronaldo w Madrycie wyróżnia się nie tylko dlatego, że strzela wiele bramek. Repertuar 'cieszynek' Portugalczyka jest równie szeroki. Każdy piłkarz cieszy się z bramek na swój sposób. Cristiano Ronaldo w Madrycie wyróżnia się nie tylko dlatego, że strzela wiele bramek. Repertuar 'cieszynek' Portugalczyka jest równie szeroki. pinterest.com

5. Real Madryt

Piąte miejsce przypadło również Realowi, który ma podobne problemy. Największą bolączką Realu jest fakt, że Cristiano Ronaldo ma za sobą już 32. urodziny. Dobrą informacją dla fanów Królewskich jest jednak fakt, że młodzi zawodnicy Realu prezentują się coraz lepiej.

Średnia wieku w całej kadrze Realu to 27,3 roku.

Piłkarze Manchesteru United Piłkarze Manchesteru United RUI VIEIRA/AP

3. Manchester United

Najniższe miejsce na podium przypadło Manchesterowi United. Jose Mourinho mocno odmłodził kadrę Czerwonych Diabłów, a jedną z najjaśniejszych gwiazd tego zespołu jest młody Rashford. Posiadanie młodego zespołu ma jednak swoje wady, bo w grze Manchesteru zdarza się zauważyć brak doświadczenia i wyrachowania w niektórych sytuacjach.

Średnia wieku w Manchesterze to 26,7 roku.

PSG tym razem w Lidze Mistrzów zagra jako wicemistrz Francji PSG tym razem w Lidze Mistrzów zagra jako wicemistrz Francji LAURENT CIPRIANI/AP

2. PSG

Bardzo dobry wynik osiągnęła drużyna prowadzona przez Unaia Emery'ego. PSG ma jeden z najmłodszych zespołów wśród najlepszych drużyn w Europie. Brak doświadczenia przełożył się jednak na katastrofalne odpadnięcie z Ligi Mistrzów oraz prawdopodobny brak mistrzostwa Francji, które może zdobyć... młodsze Monaco.

Średnia wieku w PSG to 25,6 roku.

a a MARTIN MEISSNER/AP

1. Borussia Dortmund

Zdecydowanie najmłodszą drużyną w stawce dziesięciu najlepszych klubów Europy według rankingu UEFA, jest Borussia Dortmund. Drużyna Tomasa Tuchela została bardzo odmłodzona w ostatnich sezonach, ale tego sezonu również nie może zaliczyć do udanych. Gracze Tuchela zajmą prawdopodobnie dopiero trzecie miejsce w Bundeslidze, a oczekiwania sięgały lepszego występu w Lidze Mistrzów i co najmniej wicemistrzostwa Niemiec.

Średnia wieku w BVB to 25,4 roku.