Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Starzy, ale jarzy! Oni zachwycali kibiców po czterdziestce

Są na świecie zawodnicy, którzy udowodniają, że wiek nie jest problemem w grze w piłkę na najwyższym poziomie. Gracze po czterdziestce zdobywali bramki na Mundialach, w Premier League, dawali swoimi paradami mistrzostwa kraju. Poznajcie tych, którzy są jak wino: im starsi, tym lepsi!

Teddy Sheringham

Sheringham był zaprzeczeniem tezy, że z wiekiem spadają umiejętności piłkarskie. U niego było wręcz odwrotnie - im był starszy, tym bardziej straszył obrońców i bramkarzy przeciwników. W swoim ostatnim sezonie na poziomie Premier League zaliczył 20 spotkań i zdobył dwie bramki. A miał wtedy 41 lat! Karierę zakończył w Colchester, które grało wtedy w Championship, na zakończenie Sheringham zdobył trzy bramki.
Były zawodnik Manchesteru United i Tottenhamu po tym jak ostatecznie zawiesił buty na kołku rozpoczął karierę pokerzysty. Doszedł m.in do stołu finałowego turnieju EPT Vilamoura, zajął piąte miejsce i wygrał prawie 94 tysięcy funtów!

Kazuyoshi Miura Kazuyoshi Miura Picasa

Kazuyoshi Miura

Legenda japońskiej piłki, która wciąż występuje na boiskach tamtejszej ligi. Urodzony w 1967 roku zawodnik wciąż straszy obrońców J2-League. Od 2005 roku gra w drużynie Yokohama F.C. i z roku na rok jego kontrakt jest przedłużany. Ostatnio podpisał nową umowę w listopadzie 2015 roku. Miał wtedy 48 lat. W tym sezonie nie zdobył jeszcze bramki.

Ryszard Kacysz Ryszard Kacysz "Rico" w akcji (fot. archiwum prywatne)

Ryszard Kacysz

Ewenement na skalę światową. 79-letni dziś Ryszard Kacyrza to bramkarz C-klasowego Gromu Kraków. Urodził się w 1936 roku i jak wyliczyła Gazeta Krakowska grał od tego czasu w takich klubach jak Tęcza (późniejszy Dębnicki), Łączność, Korona, Swoszowianka, Orzeł Piaski Wielkie, Armatura, Tonianka, Czarni, Rybitwy, Krowodrza, Gwiazda Brzegi, Błyskawica Wyciąrze i Grom. Wciąż staje w bramce w C-klasowych meczach i popisuje się naprawdę pięknymi paradami.

Dave Beasant Dave Beasant Wikipedia

Dave Beasant

Członek ''Szalonego Gangu'', a więc słynnej ekipy Wimbledonu. Obronił m.in rzut karny w finale FA Cup przeciwko Liverpoolowi. Karierę skończył w 2004 roku, był zarejestrowany do gry w Premier League przez Fulham, ale nie rozegrał ani jednego spotkania. Po dziewięciu latach okazało się, że Beasant za bardzo tęskni za futbolem i wrócił do gry w barwach amatorskiej ekipy North Greenford United. Potem został trener bramkarzy Stevenage. W trakcie sezonu z gry wyleciało dwóch podstawowych bramkarzy i Beasant został zgłoszony do gry. Usiadł na ławce w wieku 55 lat, co było rekordem w historii futbolu na Wyspach Brytyjskich.

Marco Ballotta

To zawodnik, który pobił wszystkie możliwe włoskie rekordy jeśli chodzi o kategorię ''najtarszy zawodnik''. W 2005 roku w barwach Lazio wystąpił w derbowym spotkaniu z Romą. Miał wtedy 41 lat i 203 dni. Pobił tym samym rekord Dino Zoffa, który dotychczas był najstarszym zawodnikiem grającym w Serie A. W 2007 roku, w swoim ostatnim sezonie w Lazio, zagrał we wszystkich spotkaniach Ligi Mistrzów. Został najstarszym zawodnikiem w historii tych rozgrywek, miał wtedy 43 lata. Po zakończeniu kariery pracował w Lazio, ale brakowało mu gry na boisku. Został zawodnikiem drużyny z ósmej ligi, Calcara Samoggia. Nie grał już jednak jako bramkarz, a został napastnikiem! Przez trzy lata dla tej drużyny zdobył 24 bramki.

Roger Milla

Najstarszy strzelec gola w historii Mistrzostw Świata. 28 czerwca 1994 roku w meczu Kamerunu z Rosją. Bohaterem spotkania został Oleg Salenko, który zdobył pięć bramek, a Rosja wygrała 6:1. Do historii po meczu przeszedł jednak Roger Milla. W 46 minucie meczu zdobył bramkę na 1:3. Miał wtedy 42 lata, jeden miesiąc i osiem dni. Wciąż pozostaje najstarszym strzelcem gola na Mundialu i wydaje się, że ten rekord utrzyma się przez długi czas. Obecnie Milla jeździ po świecie i stara się poprawić jakoś życia w Afryce.

Faryd Mondragon i David Ospina Faryd Mondragon i David Ospina Fot. DYLAN MARTINEZ

Faryd Mondragon

Milla jest najstarszym strzelcem, a Mondragon najstarszym zawodnikiem, który zagrał na Mundialu. Przeszedł do historii na ostatnich mistrzostwach w Brazylii. Wszedł z ławki do bramki Kolumbii w meczu z Japonią w wieku 43 lat i 3 dni. Mondragon przez wiele lat grał w Europie w takich klubach jak Metz, Galatasaray czy FC Koln. Nie mógł sobie jednak poradzić z życiem po zakończeniu kariery. Na początku 2016 roku trafił do szpitala po próbie samobójczej Tuż przed tragicznym wydarzeniem na jednym z portali społecznościowych napisał ''Tylko ja mogę oceniać swoje życie, jestem zmęczony tym, że wszyscy mnie osądzają bez możliwości obrony''.

Więcej o: