Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Najbardziej dochodowe kluby świata. Barcelona nie zmieściła się nawet do pierwszej dziesiątki

Biznesowy magazyn Forbes opublikował właśnie listę najbardziej dochodowych klubów sportowych na świecie. Przy szacowaniu zysków dziennikarze nie brali pod uwagę kosztów obsługi zadłużenia, obciążeń podatkowych, amortyzacji i kosztów transferów zawodników. Dlatego w czołówce jest np. Manchester City, który gigantyczne pieniądze wydaje na transfery. Choć ranking dotyczy sezonu 2014/15 ubiegłoroczny zwycięzca Ligi Mistrzów - FC Barcelona nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce.

15. New York Giants - 105 mln dolarów

Zespół NFL z Nowego Jorku cieszy się wysokimi dochodami dzięki gigantycznym umowom na transmisje telewizyjne, z których dochody liga dzieli po równo na wszystkie zespoły i dzięki stadionowi, na którym średnia frekwencja wynosi 79 tys. widzów na mecz.

6 czerwca, Lionel Messi całuje puchar po zwycięstwie w Lidze Mistrzów. 6 czerwca, Lionel Messi całuje puchar po zwycięstwie w Lidze Mistrzów. MARTIN MEISSNER/AP

14. FC Barcelona - 108 mln dolarów

Barcelona uzyskuje ogromne dochody, ale dużą ich część - ok 70 procent - pożerają wydatki na pensje piłkarzy. Niedawno gigantyczna podwyżkę dostał Messi, a Neymar też chce więcej zarabiać.

Phil Jackson Phil Jackson SETH WENIG/AP

13. New York Knicks - 109 mln dolarów

Jak zespół, który jedyne swoje mistrzostwo zdobył wiele lat temu, może być w czołówce najlepiej zarabiających zespołów NBA? Odpowiedź to Nowy Jork. Jedno z największych i najbogatszych miast świata. Knicks sprzedają wszystkie co do jednego bilety na swoje mecze w MSG, a umową z regionalną stacją telewizyjną daje im 100 mln dolarów rocznie.

Eddie Royal (11 - San Diego Chargers) i Brice McCain (21 - Houston Texans Cornerback ) oraz  Keo (31)podczas zmagań w trakcie meczu futbolu amerykańskiego w San Diego. Kalifornia, 9 września 2013 Eddie Royal (11 - San Diego Chargers) i Brice McCain (21 - Houston Texans Cornerback ) oraz Keo (31)podczas zmagań w trakcie meczu futbolu amerykańskiego w San Diego. Kalifornia, 9 września 2013 Fot. MIKE BLAKE REUTERS

12. Houston Texans - 115 mln dolarów

Jak w przypadku wszystkich zespołów NFL znakomity bilans finansowy opiera się na wysokich dochodach całej ligi - dzielonych po równo na wszystkie zespoły, znakomitej frekwencji na stadionie (średnia 71,8 tys. widzów) i utrzymywaniu w ryzach kosztów zatrudniania zawodników dzięki salary cap.

11. Liverpool FC - 115 mln dolarów

Premier League ma ogromną przewagę finansową nad innymi piłkarskimi ligami w Europie dzięki gigantycznym umowom na prawa do transmisji telewizyjnych. Z tego tytułu średniak w Anglii zarabia więcej niż Bayern Monachium. Dodatkowo na udany rok finansowy dla Liverpoolu wpłynął udział w Lidze Mistrzów.

Geno Smith Geno Smith Fot. Robert Deutsch USA Today Sports

10. New York Jets - 118 mln dolarów

Jak w przypadku wszystkich zespołów NFL znakomity bilans finansowy opiera się na wysokich dochodach całej ligi - dzielonych po równo na wszystkie zespoły, znakomitej frekwencji na stadionie (średnia 78 tys. widzów) i utrzymywaniu w ryzach kosztów zatrudniania zawodników dzięki salary cap. Cena biletów na mecze NY Jets to 106 dolarów.

9. Arsenal - 122 mln dolarów

Jak w przypadku Liverpoolu na sukces finansowy Arsenalu składają się: wysokie ceny praw do transmisji w Anglii, uczestnictwo w Lidze Mistrzów, duży stadion ze średnia 58 tys. na meczach ligowych oraz najdroższe w całej Premier League bilety.

8. San Francisco 49ers - 124 mln

Duży skok w wartości klubu dał tej drużynie NFL nowy stadion w Santa Clara dla 70 tys. widzów. Dzięki zamówieniom na bilety i reklamy na stadionie 49ers mają zapewnione już ok. miliarda dolarów przychodów w kolejnych kilku latach.

9. Washington Redskins
<br>
Wartość - 1,7 miliarda dolarów 9. Washington Redskins
Wartość - 1,7 miliarda dolarów Fot. GARY CAMERON Reuters

6. Washington Redskins - 125 mln dolarów

To jeden z najpopularniejszych zespołów NFL. Lista oczekujących na karnety sezonowe liczy 200 tysięcy nazwisk. W Waszyngtonie są też najdroższe bilety w NFL. Te typu premium kosztują średnio 375 dolarów (średnia dla ligi to 255 dol.).

5. Manchester City - 131 mln

O wysokim miejscu Manchester City decydują przede wszystkim wysokie kwoty, jakimi zasilają go sponsorzy znad Zatoki Perskiej. Oczywiście warto pamiętać o wysokich wydatkach na transfery angielskiego klubu. W ubiegłym roku wydał na nie 55 mln dolarów netto. Gdyby jednak uwzględniać wydatki transferowe przy wszystkich klubach, to w TOP-15 nie byłoby żadnej piłkarskiej drużyny. Man United wydał w sezonie 2014/15 166 mln dolarów netto na transfery.

4. Los Angeles Lakers - 162 mln dolarów

Lakers zaliczają jeden z najgorszych okresów sportowych w swojej historii. Nie szkodzi to jednak jego dochodom. Stały przypływ gotówki zapewnia wieloletnia umowa ze stacją telewizyjną SportsNet LA (3,6 miliarda dolarów za 20 lat) i pełna niemal w każdym meczu (98,3 proc. wypełnienia w sezonie 2014)  hala, w której za najlepsze bilety trzeba zapłacić 2000 dolarów.

Cristiano Ronaldo z trofeum. Cristiano Ronaldo z trofeum. CHRISTOPHE ENA/AP

3. Real Madryt - 162 mln dolarów

Zyski Realu spadł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 5 procent.

Manchester United - 195 mln dolarów

Choć Manchester United nie uczestniczył w rozgrywkach Ligi Mistrzów po raz pierwszy od 1995 r. Nie odczuł tego faktu zbyt boleśnie. M.in. z powodu wejścia w życie nowej umowy sponsorskiej z Chevroletem (80 mln dolarów za sezon).

New England Patriots New England Patriots Wikicommons

2. New England Patriots - 195 mln dolarów

W przypadku zwycięzcy Super Bowl z 2015 r. sukcesy finansowe idą w parze z sukcesami sportowymi. Od 2001 r. tylko dwa razy Patriots nie zakwalifikowali się do play off ligi NFL.

Cheerleaderki Dallas Cowboys Cheerleaderki Dallas Cowboys TIM IRELAND/AP

1. Dallas Cowboys - 270 mln dolarów

Najpopularniejszy zespół sportowy w USA osiąga fenomenalne wyniki finansowe, choć w Super Bowl nie wystąpił od 20 lat!