Argentyńczycy zapomnieli zabrać ze sobą do Szwecji wyjazdowych koszulek. Pierwszy mecz swojej grupy rozgrywali z RFN na stadionie w Malmo. Co zrobili? Pozyczyli od miejscowego IFK żółte stroje.
Koszulki szczęścia im nie przyniosły - na otwarcie przegrali 1:3, potem polegli jeszcze dwa razy: z Irlandią i boleśnie z Czechosłowacją (1:6), kończąc turniej na ostatnim miejscu. RFN została czwartym zespołem mundialu.
Pierwszy mecz w historii reprezentacji Argentyny. Z Urugwajem w Montevideo. Argentyńczycy musieli skombinować sobie jakieś koszulki. I wymyślili.
Swój pierwszy sparing Argentyńczycy rozegrali w stolicy Urugwaju, ubrani w białe koszulki i spodenki. Tylko getry mieli ciemne. Wygrali 3:2. Przez kolejne lata, podobnie jak inne drużyny z Ameryki Południowej, grali głównie towarzyskie mecze między sobą. Chodziło m.in. o to, żeby za daleko nie jeździć. No a potem wybuchła jeszcze I Wojna Światowa...
W 1919 r. odbył się w Brazylii turniej o puchar Roberta Chery'ego. W meczu z gospodarzami i pomysłodawcami imprezy, Argentyna wystąpiła w komplecie bardzo podobnym do typowo kojarzonego z reprezentacją Urugwaju.
Chery był bramkarzem, mistrzem Urugwaju, który zadebiutował w reprezentacji swego kraju podczas odbywającego się w Brazylii Copa America 1919. "Poeta" (pisał wiersze i deklamował je kolegom z kadry) w swoim pierwszym meczu w reprezentacji (z Chile) uderzył głową w słupek podczas jednej z interwencji i stracił przytomność. Zmarł w szpitalu dwa tygodnie później.
A to już komplet, jakiego Argentyńczycy używali (z drobnymi wyjątkami) w latach 1911-1974. Drobnym wyjątkiem był np. pierwszy mundial (Urugwaj 1930), na który Albicelestes zabrali niebieskie spodenki.
Potem zaczął się zmieniać właściwie tylko kolor pasków. Najpierw pociemniały, ale głównie jaśniały, do błękitnego stanu, z jakiego znamy je dzisiaj. Rok temu Argentyńczycy zamienili czarne spodenki na białe.
A w takich koszulkach (i białych spodenkach) Messi i spółka będą prezentować się w Brazylii na mundialu w tym roku. Który zestaw wolicie?
Continental