MŚ 2014. Albicelestes? Argentyna cała na biało. I w strojach IFK Malmo

Reprezentacja Argentyny jest jedną z tych, które kojarzymy jednoznacznie z ich - w tym przypadku błękitnobiałymi - strojami. Nazywamy ich przecież Albicelestes. Ale nie zawsze tak wyglądali. Oto krótki przegląd historycznych i często zaskakujących strojów zespołu. Materiał powstał w ramach "Tygodnia Argentyńskiego" projektu "Continental - Droga na Mundial"
Argentyna 1958 Argentyna 1958 Fot. argkitsblogspot.com

MŚ 1958. W koszulkach pożyczonych od IFK Malmo

Argentyńczycy zapomnieli zabrać ze sobą do Szwecji wyjazdowych koszulek. Pierwszy mecz swojej grupy rozgrywali z RFN na stadionie w Malmo. Co zrobili? Pozyczyli od miejscowego IFK żółte stroje.

Koszulki szczęścia im nie przyniosły - na otwarcie przegrali 1:3, potem polegli jeszcze dwa razy: z Irlandią i boleśnie z Czechosłowacją (1:6), kończąc turniej na ostatnim miejscu. RFN została czwartym zespołem mundialu.

Argentyna 1901 Argentyna 1901 Fot. Wikipedia

1901. Pierwszy raz. (Prawie) cali na biało

Pierwszy mecz w historii reprezentacji Argentyny. Z Urugwajem w Montevideo. Argentyńczycy musieli skombinować sobie jakieś koszulki. I wymyślili.

Swój pierwszy sparing Argentyńczycy rozegrali w stolicy Urugwaju, ubrani w białe koszulki i spodenki. Tylko getry mieli ciemne. Wygrali 3:2. Przez kolejne lata, podobnie jak inne drużyny z Ameryki Południowej, grali głównie towarzyskie mecze między sobą. Chodziło m.in. o to, żeby za daleko nie jeździć. No a potem wybuchła jeszcze I Wojna Światowa...

Argentyna 1919 Argentyna 1919 Fot. Wikipedia

1919. Komplet urugwajski

W 1919 r. odbył się w Brazylii turniej o puchar Roberta Chery'ego. W meczu z gospodarzami i pomysłodawcami imprezy, Argentyna wystąpiła w komplecie bardzo podobnym do typowo kojarzonego z reprezentacją Urugwaju.

Chery był bramkarzem, mistrzem Urugwaju, który zadebiutował w reprezentacji swego kraju podczas odbywającego się w Brazylii Copa America 1919. "Poeta" (pisał wiersze i deklamował je kolegom z kadry) w swoim pierwszym meczu w reprezentacji (z Chile) uderzył głową w słupek podczas jednej z interwencji i stracił przytomność. Zmarł w szpitalu dwa tygodnie później.

Argentyna 1911-74 Argentyna 1911-74 Fot. switchimageproject.com

1911-1974. Tacy, jakimi ich znamy

A to już komplet, jakiego Argentyńczycy używali (z drobnymi wyjątkami) w latach 1911-1974. Drobnym wyjątkiem był np. pierwszy mundial (Urugwaj 1930), na który Albicelestes zabrali niebieskie spodenki.

Potem zaczął się zmieniać właściwie tylko kolor pasków. Najpierw pociemniały, ale głównie jaśniały, do błękitnego stanu, z jakiego znamy je dzisiaj. Rok temu Argentyńczycy zamienili czarne spodenki na białe.

Argentyna 2014 Argentyna 2014 Fot. footyheadlines.com

2014. MŚ w Brazylii

A w takich koszulkach (i białych spodenkach) Messi i spółka będą prezentować się w Brazylii na mundialu w tym roku. Który zestaw wolicie?

Reklama

Reklama Continental

Continental

Więcej o: