Najlepsi strzelcy reprezentacji Australii, Iranu, Japonii i Korei Płd.

Przedstawiamy najlepszych strzelców w historii reprezentacji Australii, Iranu, Japonii i Korei Południowej. Materiał powstał w ramach "Tygodnia Azjatyckiego" projektu "Continental - Droga na Mundial"
Tim Cahill Tim Cahill abc.net.au

Australia. Tim Cahill - 31 goli

34-letni Tim Cahill nadal gra w piłkę i podczas nadchodzącego mundialu na pewno postara się o powiększenie swego reprezentacyjnego dorobku. Urodzony i futbolowo wychowany w Sydney zawodnik seniorską karierę rozpoczął w Millwall. Po sześciu latach zawędrował na osiem kolejnych do Evertonu, skąd odszedł w 2012 r. Od dwóch sezonów zdobywa bramki dla New York Red Bulls.

Jako junior grał krótko dla reprezentacji Samoa, gdzie mieszkał przez trzy lata w dzieciństwie. Później opowiadał, że miał gdzieś ich reprezentację, po prostu chciał na koszt Samoańczyków obejrzeć raz jeszcze tamte strony i odwiedzić chorą babcię. W barwach Australii zadebiutował dziesięć lat temu w sparingu z RPA. Pierwsze bramki zdobył potem w Pucharze Narodów Federacji OFC w spotkaniu z Tahiti (na 1:0 i na 4:0, było 9:0). Ostatnie - jak dotąd - dwie bramki zdobył w marcu tego roku w sparingu z Ekwadorem (3:4), dzięki czemu został najlepszym strzelcem wszech czasów. 67 występów w kadrze.

Damian Mori nigdy nie opuścił Antypodów, ale jest drugim najskuteczniejszym strzelcem w historii reprezentacji z 29 bramkami na koncie. 43-latek karierę reprezentacyjną zakończył w 2002 r., piłkarską - zaledwie trzy lata temu. 45 występów w kadrze.

Archie Thompson jest trzeci na liście z 28 bramkami i jednym bardzo chlubnym rekordem - największą liczbą goli, strzelonych w jednym meczu. W spotkaniu el. mundialu 2002 z Amerykańskim Samoa (31:0!) Thompson zdobył... 13 bramek. 35-latek od dziewięciu sezonów gra dla Melbourne Victory, z którego był nawet na króciuteńką chwilę wypożyczony do PSV Eindhoven. Tak jak o rok młodszy Cahill, nadal gra w kadrze. 53 występy w kadrze.

Ali Daei Ali Daei forum.iranproud.com

Iran. Ali Daei - 109 goli

45-letni Ali Daei w 1998 r. został zawodnikiem Bayernu Monachium. Na jeden sezon. Trzy kolejne spędził za to w Hercie Berlin. Karierę piłkarską zakończył w 2007 r. w rodzimej Saipie, którą już wtedy trenował. Rok temu po raz drugi objął Persepolis, do którego dwukrotnie trafiał wcześniej też jako piłkarz.

W reprezentacji zadebiutował w 1993 r. w meczu z Pakistanem. Ostro krytykowany przez media za zabieranie miejsce w kadrze młodszym piłkarzom, grał jeszcze na mundialu w 2006 r. w wieku 37 lat. Pierwsze dwie bramki zdobył w meczu el. mundialu 1994 z Tajwanem (6:0), ostatniego gola strzelił przed MŚ w Niemczech w sparingu z Kostaryką (3:2). Ze 149 występami w kadrze jest też rekordzistą frekwencji.

Karim Bagheri skończył karierę cztery lata temu po ośmiu sezonach w Persepolis. 40-latek za sobą ma m.in. trzy sezony w Arminii Bielefeld i rok w Charlton Athletic. Z 50 bramkami w kadrze zajmuje drugie miejsce. Był pomocnikiem znanym z potężnych strzałów z dystansu i swych rzutów wolnych. 87 występów w kadrze.

Ali Karimi zajmuje trzecie miejsce na liście strzelców (38 goli) i na liście obecności (127 występów w kadrze). 35-latek od tego sezonu jest piłkarzem irańskiego Teraktor Sazi Tebriz. Wcześniej przez dwa sezony grał w Bayernie Monachium, odwiedził też szatnię Schalke.

Kunishige Kamamoto Kunishige Kamamoto homepage2.nifty.com

Japonia. Kunishige Kamamoto - 80 goli

70-letni Kunishige Kamamoto to brązowy medalista igrzysk z Meksyku. Swych 17 piłkarskich lat spędził w drugoligowym aktualnie Cerezo Osaka, przez ostatnich sześć lat będąc również jego szkoleniowcem. Później zajmował się też m.in. polityką.

Pierwsza gwiazda w historii japońskiej ligi zadebiutowała w reprezentacji w 1967 r. Może się pochwalić znakomitą średnią bramek na mecz - przez 13 lat rozegrał 84 spotkania.

Kazuyoshi Miura to drugi strzelec w historii reprezentacji z 55 golami na koncie. Ostatnio w kadrze zagrał w 2000 roku, ale oficjalnie kariery nigdy nie zakończył. Dwa lata temu zaczął grać w futsal. Dużo czasu spędził w lidze brazylijskiej, grał też w Dinamie Zagrzeb. Znany z charakterystycznej kiwki i cieszynki. 89 meczów w kadrze.

55-letni Hiromi Hara to trzeci strzelec Japonii. "Azjatycka Głowica Nuklearna" (od słowa "warhead" - bo zdobywał bramki głową) całe 11 lat spędziła w Mitsubishi Motors. W kadrze przez dziesięć lat strzelił 37 goli w 75 spotkaniach.

Cha Bum-Kun Cha Bum-Kun goal.com

Korea Południowa. Cha Bum-Kun - 55 goli

60-letni dziś Cha Bum-Kun właściwie całą profesjonalną karierę spędził w... Niemczech. Cztery lata na usługach Eintrachtu Frankfurt, sześć jako zawodnik Bayeru Leverkusen. Kluby były zadowolone. Potem 20 lat trenerki, z której zrezygnował cztery lata temu.

Jak mówi, w najważniejsze są dla niego rodzina, religia [chrześcijaństwo] i piłka nożna. W reprezentacji zadebiutował w 1972 r., ostatnie mecze rozegrał 14 lat później. Działo się to jednak po ośmioletniej przerwie. Pierwszy gol w meczu Pucharu Azji z Kambodżą w 1972 r. (4:1), ostatni w 1978 r. w meczu z Chinami na igrzyskach azjatyckich (1:0). 121 występów w kadrze.

Hwang Sun-hong to drugi strzelec Korei, z 50 golami na koncie. 45-latek w reprezentacji zadebiutował w 1988 r. Pierwszego gola zdobył wtedy w Pucharze Azji z Japonią (2:0), a ostatniego - na mundialu 2002, z Polską (2:0). 103 występy w kadrze.

Park Lee-chun to trzeci strzelec Koreańczyków. Dokładna liczba rozegranych w kadrze przez 66-latka spotkań nie jest znana, ale zdobył 36 oficjalnych bramek.

Reklama

Reklama ContinentalContinental

Więcej o: