Utytułowane kluby piłkarskie, które znają smak spadku do niższej ligi

Po rundzie jesiennej Borussia Dortmund zajmuje przedostatnie miejsce w Bundeslidze. Nad Dortmundem zawisły czarne chmury i to co jeszcze chwilę temu wydawało się niemożliwe nabiera coraz bardziej realnych kształtów. Borussia broni się przed spadkiem (już kiedyś spadła z Bundesligi), a smak degradacji zna też Klopp, który nie utrzymał w Bundeslidze Mainz. Historia futbolu zna przykłady klubów, które po latach sukcesów zaliczały bardzo bolesne upadki i lądowały w niższych ligach.
Gianluigi Buffon przed swoim 500. występem w barwach Juventusu Gianluigi Buffon przed swoim 500. występem w barwach Juventusu GIORGIO PEROTTINO/REUTERS

Juventus Turyn

W 2006 roku światem piłki nożnej wstrząsnęła wiadomość o ustawianiu meczów w Seria A. W rezultacie Juventus - najbardziej utytułowany klub we Włoszech został zdegradowany do Serie B. ?Starej Damie? odebrano również tytuły mistrzowskie wywalczone w sezonach 2004/2005 oraz 2005/2006. Klub z Turynu rozgrywki w drugiej lidze musiał rozpocząć też z dziewięcioma ujemnymi punktami. Nie przeszkodziło to jednak ?Starej Damie? w powrocie do Serie A. Juventus już trzy kolejki przed końcem drugoligowych rozgrywek zapewnił sobie bezpośredni awans. Klub z Turynu z kryzysem poradził sobie stosunkowo szybko i od trzech lat jest nieprzerwanie mistrzem Włoch.

River Plate

Najbardziej utytułowany argentyński klub piłkarski River Plate Buenos Aires w 2011 roku, po raz pierwszy w historii, spadł po meczu barażowym do drugiej ligi argentyńskiej. Spowodowało to zamieszki z udziałem około 50 tys. kibiców. W 2012 roku zespół powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej w Argentynie.

Corinthians

W 2007 roku Corinthians spadł do drugiej klasy rozgrywek w Brazylii (Campeonato Brasileiro Série B). Było to zaledwie dwa lata po zdobyciu tytułu mistrzowskiego. Piłkarze z Sao Paulo zajęli wtedy 17. miejsce w stawce 20 zespołów. Do utrzymania zabrakło im zaledwie punktu.

Na niższym szczeblu rozgrywek grali tylko sezon, zwyciężyli w drugoligowych rozgrywkach i powrócili do elity. Corinthians ostatni raz był mistrzem Brazylii w 2011 roku. W 2012 drużyna Corinthians sięgnęła po tytuł Klubowego Mistrza Świata pokonując w finale Chelsea. W barwach tego zespołu w przeszłości grali tacy piłkarze jak Carloz Tevez, Javier Mascherano, Jo czy Deco.

Nottingham Forest

Trudności finansowe, jakie napotkały Nottingham w 1992 roku zmusiły klub do sprzedaży kilku kluczowych graczy, takich jak Teddy Sheringham czy Des Walker, co następnie doprowadziło do spadku drużyny z Premier League. Było to wielkie zaskoczenie dla futbolu, bo degradacja nadeszła po najlepszych latach w historii klubu. Przez 18 lat (1975?1993) szkoleniowcem tej drużyny był Brian Clough. Z nim na ławce trenerskiej klub z Nottingham zdobywał mistrzostwo Anglii (1978 rok ) oraz Klubowy Puchar Europy (1979 i 1980 rok).

Luciano Becchio i David Luiz Luciano Becchio i David Luiz REUTERS/NIGEL RODDIS

Leeds United

Kolejny przykład z Anglii. ?Pawie? są doskonałym przykładem nadmiernych wydatków finansowych prowadzących do katastrofy. W latach 1998-2002 trenerem Leeds był David_O?Leary. Za jego kadencji ?Pawie? nigdy nie zajmowały w końcowej tabeli ligowej gorszego miejsca niż piąte. Wtedy też gracze Leeds bardzo dobrze prezentowali się w europejskich pucharach. "The Peacocks" dotarli między innymi do półfinału Pucharu UEFA oraz Ligi Mistrzów. Potem klub chcąc osiągać sukcesy podupadł finansowo i  ogromna kwota długu doprowadziła klub do sprzedaży kluczowych zawodników oraz spadku do Championship.

Millwall - Blackburn Millwall - Blackburn Fot. NIGEL RODDIS REUTERS

Blackburn Rovers

Jeden z założycieli ligi w Anglii ? trzykrotny triumfator. Po przekształceniu ligi i powstaniu Premier League Rovers początkowo radzili sobie całkiem dobrze. Drużyna prowadzona przez Kenny'ego Dalglisha w pierwszym sezonie w Premier League zajęła czwarte miejsce. W 1995 roku klub z Blackburn sięgnął po mistrzostwo Anglii.  Niestety po tamtym sukcesie w klubie szybko nastały ?chude? lata i Rovers spadli do drugiej ligi w 1999 roku.

Więcej o: