Borussia Dortmund

5 1

Wi�cej o wydarzeniu

Bundesliga. Lewandowski z precyzją chirurga

To żółte koszulki z nazwiskami Mario Gotze, Shinji Kagawy i Matsa Hummelsa biją rekordy sprzedaży w sklepie Borussii, ale jeśli jej polscy zawodnicy będą zaliczać takie mecze, jak w sobotę, Dortmund zmieni swoich idoli.

Bundesliga. Lewandowski przestawiał meblościankę

PRZEGLĄD PRASY. "Chris [186 cm wzrostu i ok. 80 kg wagi] i Sotirios Kyrgiakos [193 cm, prawie 90 kg] mieli być na środku obrony Wolfsburga jak meblościanka. Tymczasem Robert Lewandowski łatwo ją przestawiał" - pisze po sobotnim meczu Borussii Dortmund z Wolfsburgiem (5:1) dziennik "Der Westen". Niemiecka prasa jest zgodna - polski napastnik był jednym z ojców okazałego zwycięstwa BVB. Pochwały zbiera też Łukasz Piszczek.

Odśwież
31
Zobacz jak Borussia rozgromiła Wolfsburg - na Z Czuba.tv »

Po pierwszej połowie BVB prowadziła już 2:0 po golach strzelonych przez Mario Goetzego i Shinjiego Kagawę. Przy trafieniu Japończyka asystował Lewandowski, który przed przerwą nie miał żadnej sytuacji strzeleckiej.

Druga część spotkania nie przyniosła zmiany obrazu gry, gospodarze wciąż dominowali, ale w 60. minucie stracili niespodziewanie bramkę. Po niewykorzystanej sytuacji Lewandowskiego, Wolfsburg wyprowadził szybką kontrę, po której do siatki trafił wprowadzony z ławki Aleksander Hleb.

Strata gola podrażniła mistrzów Niemiec, którzy szybko zaaplikowali rywalom dwie kolejne bramki. Chwilę po wznowieniu gry Piszczek przedłużył piłkę w pole karne, gdzie do główki wyskoczył Bender, który mocnym strzałem podwyższył prowadzenie.

Na kolejnego gola fani Borussii czekali tylko pięć minut, gdyż po błyskawicznej kontrze i fantastycznym podaniu od Kagawy, "sam na sam" z bramkarzem znalazł się Lewandowski. Polski napastnik "podcinką" przerzucił piłkę nad Benaglio i zaliczył ósmego gola w sezonie.

Wynik spotkania ustalił w 78. minucie Goetze, który dostał podanie w pole karne od Piszczka. W ostatnich minutach kilka szans na bramkę miał jeszcze Lucas Barrios, który zmienił Lewandowskiego, ale za każdym razem brakowało mu trochę szczęścia lub dokładności.

Całe spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział Jakub Błaszczykowski.

Efektowny sukces pozwolił drużynie Juergena Kloppa awansować na drugie miejsce w tabeli (23 pkt), ale dotychczasowy wicelider - Schalke Gelsenkirchen - swój mecz z Hannoverem rozegra w niedzielę. Podobnie jak lider Bayern Monachium (spotka się z ostatnim w tabeli Augsburgiem).

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

90. min. Koniec spotkania, w którym Borussia całkowicie zdominowała rywali. Polacy mieli udział przy czterech z pięciu goli strzelonych przez gospodarzy

89. min. Strzał głową Barriosa, ale w środek bramki i Benaglio nie miał problemów ze złapaniem piłki

88. min. Hummels fantastycznie podaje na 60 metrów do Kagawy, który pięknie przyjmuje na klatkę i z powietrza uderza na bramkę. Futbolówka przelatuje jednak nad poprzeczką

85. min. Niebezpieczny strzał Barriosa pędzącego na bramkę, ale Benaglio pewnie broni

78. min. 5:1 dla Borussii i znów asysta Piszczka!!!! Polak drybluje przed polem karnym i ładnie zagrywa do Goetzego, który ucieka obrońcom i strzałem przy słupku mieści piłkę w bramce

74. min. I Lewandowski opuszcza boisko. W jego miejsce oczywiście Lucas Barrios. Bilans Polaka w dzisiejszym meczu: Gol i asysta

66. min. Goool Lewandowskiego!!! Po wielu próbach polski napastnik trafia w końcu do bramki. Wolfsburg traci piłkę pod polem karnym rywali, Schmelzer natychmiast wybija do przodu, piłkę dostaje Kagawa i pięknie podaje między dwoma obrońcami do Polaka. Ten wychodzi na "sam na sam" i podcięciem przerzuca piłkę nad bramkarzem

61. min. Niedługo cieszy się Wolfsburg z odrobienia strat!! Piszczek zagrywa z prawego skrzydła w pole karne, gdzie głową strzela Bender! Benaglio wygarnia jeszcze piłkę z bramki i Lewandowski dobija, ale już po strzale pomocnika futbolówka przekroczyła całym obwodem linię

59. min. Borussia była o krok od zdobycia gola, gdy bramkarz broni strzały kolejno Grosskreutza i Lewandowskiego, ale niewykorzystane sytuacje... Po szybkiej kontrze Wolfsburg strzela gola kontaktowego, gdy dośrodkowanie Trascha bardzo pewnie wykańcza Hleb!

56. min. Leitner dynamicznie wchodzi w pole karne i pada na ziemię po starciu z obrońców, ale sędzia nie miał najmniejszych wątpliwości i nie gwiżdże faulu

54. min. Jeden z niewielu ataków Wolfsburga, ale po dośrodkowaniu w pole karne, obrońcy wybijają piłkę

46. min. Rzut wolny z dalszej odległości po faulu na Goetze'm. Schmelzer uderza mocno i kąśliwie, ale kozłująca piłka przechodzi tuż obok słupka

46. min. Potwornie obity na twarzy Subotic opuszcza boisko, a w jego miejsce wchodzi Santana

I połowa:

46. min. Koniec pierwszej połowy spotkania

45. min. Kagawa podwyższa na 2:0!!!! Szybka kontra Borussii, Bender podaje do Lewandowskiego, a ten natychmiast wypuszcza na wolne pole Japończyka, który nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Benaglio

40. min. Bardzo brutalny faul Trascha na Piszczku, po którym nasz reprezentant zwija się z bólu. Żółta kartka dla piłkarza VfL

33. min. A teraz niebezpiecznie było po drugiej stronie. Mandżukić minął Suboticia, uderzył z 20 metrów, a piłka trafiła w słupek! Weidenfeller nie miałby szans.

30. min. Ależ okazję miał Grosskreutz! Piłkarz Borussii łatwo przedostał się pod pole karne rywali, zwodem minął kolejnego obrońcę, uderzył z 16. metrów, piłka o centymetry minęła prawy słupek bramki.

25. min. Groźnie Schmelzer! Piłka po rzucie rożnym trafiła do stojącego na 30 metrze obrońcy Borussii, uderzył on natychmiast, Benaglio z największym trudem broni.

23. min. Lewandowski cały czas stara się być aktywny, ale obrońcy Wolfsburga szczelnie go kryją. Reprezentant Polski nie miał jeszcze żadnej dogodnej sytuacji.

19. min. Od zdobycia bramki to Borussia przejęła inicjatywę. Wolfsburg nie może się odnaleźć.

15. min. Polak fauluje Suboticia. Żółta kartka dla Czecha.

12. min. Gol dla Borussii! Akcja mistrzów Niemiec po prawej stronie, Kagawa oddaje piłkę go Goetzego, młody skrzydłowy wpada w pole karne i precyzyjnym strzałem po ziemi tuż przy słupku pokonuje bramkarza gości.

9. min. Lewandowski na lewym skrzydle, zagrał po ziemi w pole karne, tam niekryty Kagawa fatalnie uderzył. Benaglio nie miał problemów ze złapaniem piłki.

6. min. Jak na razie niespodziewanie to goście są stroną przeważającą. Borussia ma problemy z wyjściem z własnej połowy.

2. min. Od ataków zaczyna Wolfsburg. Dośrodkowanie z lewej strony na rzut rożny wybija jednak Subotić. Stały fragment gry nie przynosi niczego groźnego.

1. min. Początek meczu!