Finał PNA. Zambia wygrywa z WKS-em po karnych

Komentarze
Od?wie?
76
Po meczu:

Już w 2. minucie meczu sprytnie wykonany rzut rożny przez Zambijczyków, piłka doleciała do Sinkali, ten uderzył po ziemi, tuż przy słupku, ale Barry dobrze interweniował. W 31. minucie Drogba genialnie w polu karnym podał piętą do Yaya Toure, który wewnętrzną częścią stopy uderzył z pierwszej piłki, a ta minimalnie minęła prawy słupek bramki Zambijczyków.

W 69. minucie w polu karnym sfaulowany został Gervinho. Rzutu karnego nie wykorzystał jednak gwiazdor Chelsea Londyn Drogba. Napastnik Chelsea uderzył wysoko nad bramką. W końcówce regulaminowego czasu gry doskonałą okazję zmarnował jeszcze Tiote.

Już na początku dogrywki po akcji F. Katongi, C Katongo strzelił w słupek. Później było już jednak więcej zachowawczej gry, niż groźnych sytuacji. Dogrywka nie rozstrzygnęła wyniku meczu.

W rzutach karnych lepsi okazali się Zambijczycy, którzy wygrali 8:7. Z WKS-u karnych nie zdobyli gwiazdorzy Manchesteru City i Arsenalu Londyn Kolo Toure i Gervinho. Decydującą bramkę dla Zambii zdobył Sunzu.

Tytuł 19 lat po katastrofie

Zambia zdobyła tytuł mistrza Afryki 19 lat po tym, jak jej reprezentacja zginęła w katastrofie lotniczej. 25 kwietnia 1993 r. Zambia wygrała 3:0 mecz eliminacji Pucharu Narodów Afryki z Mauritiusem. Z Port Louis Zambijczycy lecieli do Senegalu, na pierwszy mecz drugiej fazy eliminacji mistrzostw świata. To była noc z 27 na 28 kwietnia 1993 r.

Podróż samolotem lotnictwa wojskowego typu De Havilland DHC-5 Buffalo wymagała dwóch tankowań. Już na pierwszym przystanku w Kongo pilot zgłaszał problemy z silnikiem. Mimo to, samolot ruszył dalej i kilka minut po starcie z drugiego międzylądowania w gabońskim Libreville, jeden z silników zapalił się. Pilot, który był zmęczony po wcześniejszym locie tego samego dnia, zauważył awarię, ale wyłączył nie ten silnik, który się zapalił. Wskutek tego samolot podczas wznoszenia się z lotniska Libreville stracił moc i o godzinie 23.44 miejscowego czasu, maszyna runęła do Atlantyku. Zginęła niemal cała kadra (18 piłkarzy) i sztab reprezentacji Zambii. Razem z załogą: 30 osób.

Jeszcze przed meczem szef piłkarskiej federacji Zambii Kalusha Bwalya, który wtedy nie wsiadł do samolotu mówił: - Widzę w nich takich samą determinację i pewność siebie, którą miała stracona drużyna z 1993 r. Oni uśmiechają się do nas z nieba, chcą, byśmy spełnili ich marzenia. W niedzielę na pewno będą z nami.

Tak relacjonowaliśmy mecz:

8:7 Sunzu trafia! Zambia mistrzem!

7:7 Gervinho też nad bramką.

7:7 Kalaba nad bramką!

7:7 Kolo Toure długi rozbieg i Mweene broni!

7:7 Lungu zmylił bramkarza.

6:7 Konan również w okienko.

6:6 Sinkala też w okienko. Precyzyjny strzał.

5:6 Tiene w okienko.

5:5 Mweene strzela Barry'emu.

4:5 Drogba tym razem wykorzystuje jedenastkę.

4:4 F. Katongo wyrównuje.

3:4 Gradel tak jak Bony, w okienko.

3:3 Chansa też się nie myli.

2:3 Bamba nie strzela. Broni Mweene, ale sędzia nakazuje powtórzyć. Bramkarz zbyt wcześnie wyszedł z linii. Powtórkę Bamba wykorzystał.

2:2 Mayuka również trafia.

1:2 Bony w samo okienko.

1:1 C. Katongo nie daje szans Barry'emu.

0:1 Zaczyna WKS. Tiote trafia.

II połowa dogrywki:

120. min. +2 Koniec meczu. Czas na rzuty karne.

118. min. Błąd Mweene, źle wypiąstkował, Drogba miał pustą bramkę, ale nie trafił w piłkę z powietrza.

116. min. Zaskakujące uderzenie Kalaby z dystansu, piłka poszybowała jednak kilka metrów od spojenia słupka z poprzeczką.

112. min. Minimalnie przeważają Iworyjczycy, ale Mweene jest dzisiaj bardzo pewny.

108. min. Mayuka minął dwóch rywali, wpadł w pole karne, w ostatniej chwili został zablokowany.

106. min. Druga część dogrywki rozpoczęta.

I połowa dogrywki:

105. min. +1 Koniec pierwszej części dogrywki.

104. min. Gervinho dryblował w polu karnym, jego strzał zablokowany.

100. min. Obie drużyny boją się podjąć ryzyko. Zachowawcza gra.

96. min. Świetny drybling F. Katongi, podał do swojego brata C. Katongi, który trafił w słupek!

93. min. Długie podanie do Drogby, ten ładnie zgasił piłkę, ale Mweene był szybszy.

91. min. Początek dogrywki.

II połowa:

90. min. +4 Koniec regulaminowego czasu gry. Będzie dogrywka.

90. min. +2 Mayuka sam na sam, ale świetnie Kolo Toure, który go dogonił i wybił piłkę na rzut rożny.

90. min. Sędzia dolicza cztery minuty.

89. min. Tiote marnuje doskonałą sytuację. Z bliska tuż obok bramki.

87. min. Schodzi Yaya Toure. Za niego Bony.

83. min. Lungu z daleka i niecelnie.

80. min. Piłkarzom obu drużyn chyba zaczyna brakować sił. Wolniejszy fragment meczu.

76. min. Schodzi Zokora, za niego Konan.

74. min. Mecz się ożywił. Akcje przenoszą się z jednej strony na drugą. Obie drużyny powoli zapominają o defensywie.

70. min. Drogba wysoko nad bramką! Nie ma gola!

69. min. Karny dla WKS-u. Faulowany Gervinho.

67. min. Sinkala z rzutu wolnego wysoko nad bramką.

63. min. Schodzi Kalou, za niego Gradel.

61. min. Teraz atakuje Zambia. Kolejne rzuty rożne i Iworyjczycy rozpaczliwie się bronią.

58. min. Teraz rzut wolny dla Zambii. Piłka po dośrodkowaniu Kalaby ląduje w rękach Barry'ego.

56. min. Dośrodkowanie z rzutu wolnego, głową chciał podanie przedłużyć Drogba, ale piłka wyszła za linię końcową.

54. min. W drugiej połowie inicjatywę przejęli Iworyjczycy. Cały czas budują atak pozycyjny.

50. min. Gervinho minął jednego rywala w polu karnym, zagrał do Drogby, ale jeden z obrońców zdążył wybić piłkę.

48. min. Napastnik Chelsea już na boisku.

47. min. Drogba zderzył się głową z jednym z rywali. Jest zamroczony i słania się na nogach. Na razie schodzi z boiska.

46. min. Początek drugiej połowy.

I połowa:

45. min. +2 Koniec pierwszej połowy.

45. min. Sędzia dolicza dwie minuty.

40. min. Teraz z dystansu próbował Kalaba. Strzelił po ziemi, ale niecelnie. Barry odprowadził piłkę wzrokiem.

37. min. Oblężenie bramki Iworyjczyków. Na razie wychodzą z tego obronną ręką.

34. min. Sinkala sfaulował w środku pola Drogbę.

31. min. Drogba genialnie w polu karnym podał piętą do Yaya Toure, ten wewnętrzną częścią stopy uderzył z pierwszej piłki, ta minimalnie minęła prawy słupek bramki Zambijczyków.

29. min. Mayuka osamotniony w polu karnym, zdołał się odwrócić i wycofać piłkę do Chansy, ten jednak uderzył niecelnie, piłka prawdopodobnie wyleciała za stadion.

28. min. Teraz z dystansu strzelał Yaya Toure. Nie trafił czysto w piłkę i Mweene nie musiał interweniować.

26. min. Kontra Zambii, z 17. metrów lobować Barry'ego próbował Kalaba. Nieudanie.

23. min. Tym razem rzut wolny dla Zambii. Katongo potężnie i minimalnie obok.

21. min. Teraz rzut wolny z 25 metrów. Lewą nogą celnie uderzył Tiene, ale Mweene dobrze się ustawił i chwycił futbolówkę.

18. min. Rzut wolny dla Iworyjczyków z 34 metrów. Nic z niego nie wynika.

14. min. Dośrodkowanie do Mayuki, ten ledwo sięgnął piłki i głową uderzył nad bramką.

12. min. Niefortunna interwencja Musondy, który doznał kontuzji. Z boiska schodzi z łzami w oczach. Za niego Nyambe.

9. min. Co prawda brakuje groźnych sytuacji, ale mecz jest bardzo żywy. Piłkarze obu drużyny popisują się licznymi dryblingami i sztuczkami technicznymi, ale na razie głównie w środku pola.

6. min. Padający deszcz wyraźnie przeszkadza piłkarzom.

2. min. Ależ było blisko! Sprytnie wykonany rzut rożny przez Zambijczyków, piłka doleciała do Sinkali, ten uderzył po ziemi, tuż przy słupku, ale Barry dobrze interweniował.

1. min. Początek meczu.

Przed meczem:

Wybrzeże Kości Słoniowej na triumf w mistrzostwach kontynentu czeka 20 lat, Zambia nie wygrała ich nigdy. Piłkarze obu drużyn twierdzą, że zagrają o coś więcej niż złote medale.

Zambijczycy w siedmiu ostatnich turniejach tylko raz dobili do fazy pucharowej. Nie mają gwiazd, tylko dwóch kadrowiczów pracuje w klubach europejskich. W eliminacjach wygrali łatwą grupę z Libią, Mozambikiem i Komorami. Choć na turnieju zabrakło potęg - Nigerii, Egiptu i Kamerunu - nikt się nie spodziewał, że dotrą do finału. A oni w grupie pokonali silny Senegal, aby w środę wyrzucić z turnieju faworyzowaną Ghanę. - By zagrać w Libreville, musieliśmy dostać się do finału. 12 mln Zambijczyków tego oczekiwało. Dla nich chcemy zdobyć trofeum, to fantastyczny kraj - mówi francuski trener Hervé Renard, przez cały turniej prowadzący zespół w białej - podobno szczęśliwej - koszuli. Gdy dwa lata temu, nie założył jej na spotkanie z Kamerunem, przegrał.

Dla Wybrzeża Kości Słoniowej każdy wynik poza złotem będzie katastrofą. Piłkarze rozpoznawalni w każdym zakątku świata (tylko jeden zarabia na życie poza Europą) odnosili sukcesy w klubami, ale na wielkich turniejach zawodzili. Mundiale kończyli na fazie grupowej, nie zdołali wygrać mistrzostw kontynentu. Napastnik Chelsea Didier Drogba, czczony w ojczyźnie jak półbóg, przed turniejem mówił, że dla pokolenia zawodników, którzy skończyli już 30 lat, może być to ostatnia szansa na sukces z kadrą. W Gwinei Równikowej i Gabonie WKS nie straciło jeszcze gola, Drogba zdobył trzy bramki i walczy o tytuł króla strzelców. - Nasi rodacy bardzo wycierpieli, wiem, jak ważna jest dla nich reprezentacja - mówi stoper Manchesteru City Kolo Toure. Tysiące mieszkańców WKS zginęło na wojnie, która na przełomie wieków wybuchła między rządzącymi chrześcijanami z południa kraju i muzułmanami z północy. W 2005 r., gdy reprezentacja awansowała na mundial, piłkarze uklękli i błagali, aby przerwano walki. Tydzień później podpisano rozejm.