Finał Copa America. Urugwaj - Paragwaj 3:0. Zasłużone zwycięstwo

3 : 0
Komentarze
Od?wie?
50
Urugwaj po raz piętnasty wygrał turniej Copa America - piłkarskie mistrzostwa Ameryki Południowej i został najbardziej utytułowaną drużyną w historii tej imprezy. W niedzielę w finale w Buenos Aires pokonał Paragwaj 3:0 (2:0).

Poprzednio "Urusi" triumfowali w Copa America w 1995 roku, kiedy byli gospodarzem turnieju finałowego. W klasyfikacji wszech czasów zdystansowali Argentynę, która 14-krotnie zwyciężyła w Copa America. Paragwaj na końcowy sukces czeka od 1979 roku.

W drodze do finału tegorocznej edycji zespół paragwajski... nie wygrał meczu.

W fazie grupowej zanotował trzy remisy, a w ćwierćfinale i półfinale wyeliminował rywali - Brazylię i Wenezuelę - skuteczniej egzekwując rzuty karne.

Tegoroczny turniej zostanie zapamiętany jako klęska faworytów. W ćwierćfinale zostały wyeliminowane: broniąca trofeum Brazylia i grająca przed własną publicznością Argentyna, a także mające silne składy Chile i Kolumbia.

Copa America to najważniejszy turniej piłkarski w Ameryce Południowej, organizowany od 1916 roku (według niektórych źródeł od 1910 roku). Do 2007 roku odbywał się w różnych odstępach czasowych, teraz ma być rozgrywany co cztery lata. Od 1993 roku biorą w nim udział również reprezentacje krajów spoza Ameryki Południowej.

Bohaterem spotkania w Buenos Aires był Diego Forlan, który od początku turnieju nie potrafił trafić do bramki, a w finale udało mu się to aż dwukrotnie. To jednak nie on otworzył wynik spotkania. Już w 12. minucie piłkę do siatki skierował Luis Suarez, który dostał podanie od Diego Pereza.

Trzy minuty przed przerwą dał o sobie znać najlepszy piłkarza mistrzostw świata w RPA. Forlan wykorzystał podanie od Arevala Riosa, który odebrał piłkę jednemu z Paragwajczyków 20 metrów od ich bramki, i strzałem w długi róg nie dał szans Justo Villarowi.Urugwajczycy poczuli, że są blisko zwycięstwa, bo początek drugiej połowy wyraźnie należał do Paragwaju. W 54. minucie w poprzeczkę trafił Nelson Valdez.

W końcówce na boisku pojawił się narzekający Lucas Barrios, ale chwilę później doznał urazu.

W ostatniej akcji meczu kropkę nad "i" postawił Forlan, którego obsłużył wybrany najlepszym graczem turnieju Luis Suarez.

Historyczny sukces Urugwaju [GALERIA]

90. min. +2 Koniec meczu.

90. min. GOL! 3:0! Forlan! Niesamowity kontratak mistrzów Ameryki Południowej! Przepiękna akcja, cudowne zagrania już od samej obrony, wreszcie Suarez znakomicie zgrywa głową na wolne pole do Forlana, a ten uderzeniem na dalszy słupek mija Villara.

86. min. Tak naprawdę czekamy już na koniec meczu. Barrios poza boiskiem i może już nie wrócić. Doznał jakiegoś urazu, Paragwaj w 10. Żółta kartka dla Coatesa.

83. min. Valdez ładnie radzi sobie z obrońcami w polu karnym i uderza, ale Muslera w miarę pewnie broni.

81. min. Urugwajczycy znowu wpadają w pole karne rywali, ale znowu zostają z niego wypchnięci.

80. min. Cavani dostaje niezłą piłkę w pole karne, ale nie może sobie poradzić z dwójką siedzących mu na plecach obrońców. W końcu się przewraca. Sędzia nie dyktuje rzutu karnego.

77. min. Tu już nic nie może się zdarzyć. A co najgorsze - wcale nie wygląda, jakby miało. Przed chwilą ostatnia zmiana w Paragwaju - Barrios za Zeballosa.

74. min. Nieprawdopodobna interwencja Villara! Cavani podaje w polu karnym do Egurena, ten uderza, piłka dostaje rykoszetu od nogi jednego z obrońców, a rzucający się Villar błyskawicznie zmienia nachylenie ciała i odbija piłkę ręką! Absolutnie najpiękniejsza parada meczu!

73. min. Paragwajczycy próbują kontratakować, ale mniej więcej na wysokości 35 m wszystkie ich ataki zostają rozbite. Właściwie to Paragwajczycy sami je sobie rozbijają.

70. min. Druga zmiana w Urugwaju. Eguren za Diega Pereza.

67. min. Mogło być niezłe uderzenie Riverosa z pierwszej piłki, ale na linii strzału stanął jeden z Urugwajczyków i piłka się od niego odbiła.

65. min. Dwie zmiany w Paragwaju. Hernan Perez za Verę, Estigarribia za Caceresa.

64. min. Zmiana w Urugwaju. Cavani za Alvara Pereirę.

62. min. Piris wrzuca z prawego skrzydła w pole karne do Riverosa, ale Muslera rzuca mu się pod nogi i łapie piłkę.

60. min. Niestety, to, co na razie zobaczyliśmy w drugiej połowie, pokazuje, że ten mecz już się skończył. Składnych akcji niewiele, naprawdę mało się dzieje.

57. min. Paskudny faul Very. Sędzia już sięga do kieszeni po żółtą kartkę.

54. min. Świetna piłka nad obrońcami do Valdeza, ten do niej wybiegł, kapitalnie uderzył i piłka odbiła się od poprzeczki! Otarła się jeszcze o ręce Muslery! Tak mało brakowało, a Paragwaj mógłby jeszcze nawiązać walkę.

52. min. Obrońcy Paragwaju zaczęli kiwać się pod swoim polem karnym. Villar też okazał się niespotykanie spokojnym człowiekiem. Tylko przypadek uratował ich przed stratą bramki z tego powodu.

49. min. Początek dość niemrawy. Trochę przewinień z jednej i drugiej strony. Robi się ostro.

46. min. Początek drugiej połowy.

45. min. +2 Koniec pierwszej połowy.

45. min. Sędzia dolicza dwie minuty.

44. min. Ciekawe wrzutki Urugwajczyków w pole karne, piłkarze z Paragwaju mają trochę problemów z wybiciem.

42. min. GOL! 2:0! Forlan! Piłka od Riosa na lewą stronę, w pole karne, do Forlana, obrońcy byli zupełnie gdzie indziej, jedyny, który był w okolicy, też specjalnie się nie przejął i Forlan dokładnym uderzeniem na dalszy słupek pokonał Villara.

40. min. Forlan znowu próbuje efektownego złożenia się do woleja, ale to złożenie się było właśnie najbardziej efektowną częścią tej akcji. Spudłował fatalnie.

37. min. Teraz Forlan próbował woleja sprzed pola karnego, obijając piłkę o ziemię, ale przez to piłka wyhamowała i nie mogła sprawić bramkarzowi kłopotu.

36. min. Piris dał się zdecydowanie za łatwo przepchnąć Suarezowi, który uderzył z linii pola karnego, ale Villar nie miał z tym problemów.

34. min. Brutalne wejście Alvaro Pereiry. Sędzia chyba przestraszył się perspektywy wręczenia czwartej żółtej kartki kolejnemu Urugwajczykowi w ciągu dziesięciu minut.

32. min. Forlan dostał świetne prostopadłe podanie, ruszył błyskawicznie, wybiegł właściwie sam na sam, ale Villar obronił! Trzeba jednak powiedzieć, że Forlan uderzył właściwie prosto w bramkarza.

30. min. Żółta kartka dla Maxiego Pereiry, który nie był za bardzo zainteresowany odstawieniem nogi, służącym niesfaulowaniu rywala.

28. min. Maxi Pereira założył ładną siatkę, przewrócił się jednak na obrońcy. Sędzia nie zdecydował się na podyktowanie rzutu wolnego.

26. min. Tym razem żółta kartka za przewinienie dla urugwajskiego Caceresa. Minutę wcześniej żółtą kartkę zobaczył Perez.

23. min. Pierwsza spokojniejsza chwila gry od początku spotkania. Dużo kopania w środku boiska.

20. min. Długa przerwa w grze, po tym jak Martin Caceres został brzydko kopnięty. Skończy się na rzucie sędziowskim.

17. min. Victor Caceres bardzo agresywnie atakował Suareza i sędzia pokazał pierwszą żółtą kartkę w tym meczu.

15. min. Urugwaj cały czas atakuje, ale teraz udało się zagrać długą piłkę do Valdeza w pole karne. Napastnik Paragwaju nie zdołał jednak sięgnąć piłki, zabrakło nie tak wiele.

12. min. GOL! 1:0! Suarez! Zbliża się do korony króla strzelców turnieju! Świetna piłka do Suareza, który przerzucił ją sobie na drugą nogę, uderzył z 10 m na dalszy słupek, piłka się od słupka odbiła i wpadła do bramki. Bramkarz się nie ruszył.

9. min. Zeballos i Valdez ruszyli z kontrą, ładnie rozegrali, ale drybling Zeballosa był potwornie słaby. Może się naprawdę cieszyć, że wywalczył rzut rożny.

7. min. Villar cały czas musi być czujny. Interweniował już za boiskiem, rzut rożny dla Urugwaju, ale faworyci nie zrobili tym razem nic groźnego.

5. min. Bramka Paragwaju znowu oblężona. Obrońcy dwoją się i troją i jakoś wybijają cały czas piłkę z pola karnego.

3. min. Tak rozpoczął się kontratak Paragwaju, ale atakujący zawodnik był za wolny w stosunku do obrońców i w końcu zdecydował się na (słabe) uderzenie sprzed pola karnego.

2. min. Od pierwszej minuty bardzo, bardzo gorąco pod bramką Paragwaju. W pierwszej akcji udało się jakoś wybić na rzut rożny obrońcom i Villarowi, a potem świetne uderzenie głową po rzucie rożnym i Villar wybijał już z linii, zrobiło się okropne zamieszanie, piłkarze machali odruchowo nawet rękami, trudno powiedzieć czy nie powinno być karnego, jakoś w końcu udało się wybić. Powtórki pokazały, że ręka była nawet podwójna i sędzia mógł z czystym sumieniem podyktować rzut karny. Ale wtedy mogłoby być już po meczu.

1. min. Początek meczu.

21:00 Relację na żywo z tego meczu przeprowadza również serwis Ciacha.pl. Znaleźć ją można pod tym adresem. W tej chwili drużynom robione są zdjęcia, za chwilę spotkanie się rozpocznie.

20:55 Paragwajowi nikt nie daje zbyt wielkich szans. Do tego reprezentanci tego kraju zagrają bez swojego trenera, który został wyrzucony na trybuny podczas spotkania półfinałowego. Przed nimi nie lada zadanie. Jeżeli sprawią tę ogromną niespodziankę, ich triumf będzie tym większy. O tym, jak im będzie trudno, posłuchać można również tutaj.