Komentarze
Terminarz
Od?wie?
30
Dla fanów obu zespołów to jeden z najważniejszych meczów w sezonie. Rywalizacja sąsiadów z Zagłębia Ruhry ma długą historię. W piątek spotkali się po raz 137. Borussia wygrała dotąd 55 potyczek, 36-krotnie zanotowano remis, a zespół z Gelsenkirchen górą był w 46.

Gospodarze od pierwszych minut przypuścili prawdziwy szturm na bramkę Schalke, jednak Manuel Neuer grał jak w transie. Nie byli go w stanie pokonać Mario Goetze, dwukrotnie Błaszczykowski, Matts Hummels oraz kilkukrotnie Lucas Barrios.

Ten ostatni był najbliżej zdobycia bramki w 55. minucie, gdy po podaniu Łukasza Piszczka trafił w słupek. 20 minut później uratował on swoją drużynę przed stratą gola, gdy wybił piłkę głową z pustej bramki.

W 73. min. na boisku pojawił się Robert Lewandowski, który także miał swoją okazję do uzyskania prowadzenia. Na dwanaście minut przed końcem znalazł się on "sam na sam" z Neuerem, jednak bramkarz gości akrobatycznym wyskokiem zablokował strzał Polaka. W 85. minucie w słupek trafił Goetze i stało się jasne, że tego meczu Borussia nie wygra.

Piłkarze z Dortmundu pokonali w rundzie jesiennej Schalke 3:1, natomiast po raz ostatni dwa zwycięstwa w sezonie nad lokalnym rywalem odnieśli 14 lat temu. Drużyna trenera Juergena Kloppa potwierdziła, że lepiej w ostatnich tygodniach czuje się na wyjazdach. Poprzednio na własnym stadionie zremisowała z VfB Stuttgart 0:0, a w całych rozgrywkach w roli gości zdobyła dziewięć punktów więcej niż na własnym stadionie.

Borussia ma teraz 12 punktów przewagi nad Bayerem Leverkusen, który w sobotę gra na wyjeździe z FC Nuernberg.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

Koniec spotkania. Sędzia doliczył tylko jedną minutę i Borussia nie zdołała już zmienić rezultatu tego spotkania.

89. min. Boisko opuścił Błaszczykowski, w którego miejsce pojawił się Mohammed Zidan

85. min. Zaczarowana bramka Schalke... Bender dogrywa do Goetzego, ten mija bramkarza w pełnym biegu i strzela na bramkę. Piłka odbija się od słupka i kolejna 100% szansa zmarnowana

78. min. Lewandowski przed wymarzoną szansą!!!!! Polak dostaje piłkę z głębi pola i jest prawie sam na sam, gdyż obrońca jest krok za nim. Niesamowity Neuer wychodzi z bramki i w niemożliwy sposób blokuje strzał z pierwszej piłki Polaka. Dobitka z daleka wyłapana znów przez bramkarza Schalke

77. min. Łukasz Piszczek ratuje Borussię!!!! Polak w ostatniej chwili wybił piłkę zmierzającą do pustej bramki. Strzelał Jose Jurado

73. min. Polak zmienia Grosskreutza. Czy Lewandowski przeważy "Schalke zwycięstwa" ?

71. min. Przy bocznej linii rozgrzewa się tymczasem Robert Lewandowski, który wkrótce pojawi się na boisku

66. min. Rzut wolny dla Schalke, ale uderzenie Raula zza pola karnego prosto w rękawice Weidenfellera

65. min. Bardzo ładna kombinacyjna akcja Borussii - Błaszczykowski wrzuca z prawej strony boiska na głowę Barriosa, który odgrywa do Bendera przed pole karne. Jego uderzenie jednak pewnie wybronione przez Neuera

62. min. Groźny strzał z dystansu Piszczka, jednak piłka po jego uderzeniu ląduje prosto w rękach Neuera

55. min. Piszczek był blisko asysty, jednak Barrios po jego podaniu trafia w słupek. Pierwsza bramka na Signal Iduna Park wisi w powietrzu

53. min. Raul popisuje się swoją techniką przed polem karnym, strzela mocno w kierunku bramki Weidenfellera, jednak piłka nad poprzeczką

51. min. Bardzo groźna kontra w wykonaniu gospodarzy, jednak znów pędzący na bramkę Barrios strzela niecelnie

46. min. Rozpoczęła się już druga część spotkania. Oba zespoły bez zmian...

II połowa

46. min. Koniec pierwszej części spotkania, w której Borussia zdecydowanie przeważała, jednak nie potrafiła udokumentować tej przewagi zdobyciem gola

44. min. Druga żółta kartka dla piłkarza Schalke - tym razem Schmitz fauluje brutalnie Błaszczykowskiego na skrzydle

41. min. Żółta kartka dla Huntelaara za uderzenie piłką o murawę i dyskusje z arbitrem

36. min. Barrios znów pędzi na bramkę, jednak jego strzał zza pola karnego przechodzi obok bramki Neuera

25. min. Goetze pięknie wypuszcza Blaszczykowskiego prawym skrzydłem, ten centruje w pole karne, gdzie Barriosowi brakuje centymetrów, by skierować piłkę do bramki. Borussia całkowicie zdominowała Schalke, choć brak jej dokładności w wykończeniu akcji

21. min. Znów okazja dla Kuby Błaszczykowskiego. Polak po wielkim zamieszaniu w polu karnym dostaje piłkę i po raz drugi jest sam na sam z Neuerem. Strzela, ale bramkarz Schalke jest dziś w naprawdę wyśmienitej dyspozycji

17. min. Grosskreutz pędzi lewym skrzydłem i podaje przed pole karne do Barriosa. Ten strzela w pełnym biegu, a Neuer wybija piłkę na róg

12. min. Kolejny szybki atak Dortmundu. Podanie z głębi pola do Barriosa, który wbiega w pole karne z lewej strony i strzela bardzo mocno. Piłka ląduje w bocznej siatce

7. min. Oblężenia bramki Schalke ciąg dalszy... tym razem rzut wolny z daleka bity przez Sahina, piłka wybita przez obrońców, ale trafia do Hummelsa. Ten przyjmuje, podbija sobie w powietrze i uderza z przewrotki. Neuer z problemami, ale broni

5. min. Znów wymarzona okazja dla gospodarzy - tym razem sam z piłką przed bramkarzem znalazł się Błaszczykowski, ale on również musiał uznać wyższość rywala

4. min. Borussia miała już swoją pierwszą sytuację, jednak Goetze który znalazł się z piłką przed Neuerem, nie zdołał pokonać pierwszego bramkarza reprezentacji Niemiec

2. min. Pierwszy gwizdek już za nami. Na trybunach fantastyczna atmosfera - ponad 80 tys. kibiców wspiera głównego kandydata do mistrzostwa Niemiec

Przed meczem:

Dla licznych fanów Borussii i Schalke derbowe spotkanie (w piątek zagrają po raz 137. w historii) jest najważniejsze w sezonie. Tym razem, po raz pierwszy od dłuższego czasu, zdecydowanym faworytem są piłkarze z Dortmundu.

Borussia jest blisko zdobycia mistrzostwa, a Schalke - choć naszpikowane gwiazdami - broni się przed spadkiem. Ale absolutnie nie umniejsza to wagi meczu. - Ciągle mają wielu dobrych piłkarzy. To klasowy zespół, który może sprawić niespodziankę niezależnie od miejsca w tabeli - mówi o rywalach trener Borussii Jürgen Klopp.

Gracze Borussi tryskają optymizmem - znakomita atmosfera w drużynie »